Factorio – Oyun İnceleme

FactorioWube Software LTD.  şirketi tarafından 25 Şubat 2016 tarihinde Steam üzerinden PC platformu için piyasaya çıkartılan, strateji/survival oyunu.

maxresdefault

Factorio, adından da anlaşılacağı üzere fabrika düzenini temel alan, üretim bazlı fakat hayatta kalma ve crafting özelliklerini de harmanlayan oldukça sade ve güzel bir oyun. Oyunun hikayesine gelecek olursak; bir kaza sonucu paramparça olan uzay geminizin düşmesi sonucu başka bir gezegende mahsur kalıyorsunuz ve amacınız oradan kurtulmayı başarmak. Aslında çok basit gibi görünen bir hedefimiz olmasına rağmen işler hiç de öyle sandığınız kadar kolay değil. Oyunun içerisinde inanılmaz ayrıntılar mevcut fakat bu ayrıntılar sizi oyundan koparmayıp daha da bağlamakta. Öyle bir üretim ağı kurmanız gerekiyor ki gerçekten olan bitene hayran kalıyorsunuz. Ayrıca bir yandan da gelen saldırıları püskürtmeye çalışırken, yeni teknoloji araştırmaları da yapmanız gerek.
8ausoyuxtcxyyf4ahqzvpm

Factorio‘nun savaş mekaniğinden bahsedecek olursak; oyuncuların inşa ettikleri fabrikalar, sürekli olarak artarak devam etmekte olan bir saldırı tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Bu saldırıların temeli, aslında sizin fabrikalarınız! Şöyle açıklayalım; inşa ettiğiniz fabrikalarda üretimden kaynaklanan çevre kirliliği ne kadar fazla artarsa, yerel halkta yaratılan huzursuzluk faktörü şiddetleniyor ve gezegende bulunan yaratıkların saldırı sıklığı ile şiddeti, sizin çevreye verdiğiniz kirlilikle doğru orantılı olarak artıyor. Oyunda, düşman bölgelerinden rastgele doğan üç çeşit yaratık bulunuyor; Biters, Spitters ve son olarak Worms. Oyunun ilk aşamalarında yaratıklara karşı sadece tabanca ile kendinizi koruyabilirsiniz. Sonradan bu tabancayı makineli silaha, pompalı tüfeğe ve son olarak gelişmiş pompalı tüfeğe geliştirebilirsiniz. Mermilerin de bir çok çeşidi bulunuyor, örneğin delici mermiler bir yaratığın içinden geçip arkasındakine de isabet edebilir.

ss_3fe723fa433d79ac51cfb2aa50164a67c83bb198-1920x1080

Factorio, iki çeşit oyun moduna sahip. Bunlar, Senaryo ve Serbest Dünya oyun modları. Serbest Dünya moduna başlamadan önce sizi, gezegenin detaylarını ayarlamanızı yapabileceğiniz bir pencere karşılıyor. Bu pencerede madenlerin sıklığını, yaratık bölgelerinin sıklığını, su kaynaklarının bolluğunu, haritanın genişliğini, uzunluğunu dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Senaryo modunda ise, oyunun bizim için önceden hazırladığı, özellikleri belirli olan bir gezegende verilen görevleri gerçekleştirmemiz isteniyor.

ss_5a51428b65f305208767906721e3637a13d8cb09-1920x1080

Sonuç olarak Factorio, 2D grafiklerin üzerine inşa edilmiş bir oyun olmasına rağmen, içeriği, oyun mekaniği ve üretim tabanlı strateji/survival tarzı oyunları sevenler için eğlenceli vakit geçirebilecekleri güzel bir alternatif oluşturuyor diyebiliriz. Oyuna, Steam üzerinden 31 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows
MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 10, 8, 7, Vista, XP. (64 Bit)
  • İşlemci: Dual core 1.5Ghz
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: 512MB Video Memory
  • Depolama: 512 MB kullanılabilir alan
ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 10, 8, 7 (64 Bit)
  • İşlemci: Quad core 2.5Ghz
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: 2GB Video memory
  • Depolama: 512 MB kullanılabilir alan

Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.