Planet Explorers – Oyun İnceleme

Planet Explorers, Pathea Games tarafından, 8 Kasım 2016 tarihinde piyasaya sürülen bir MMORPG ve Survival tipi oyun. Oyundaki amaç aslında çok basit; hayatta kalmak.

Planet Explorers’ta sene 2287. Epsilon, oluşturulan ilk koloni gemilerinden biri, Dünya gezegeninden Indi yıldız sisteminde olan Maria gezegenine doğru yeni bir koloni kurma amacıyla yola çıkıyor. Fakat iniş esnasında, geminin ön tarafında hiç beklenmedik bir sorunla karşılaşılıyor ve uzay gemisi gezegene çakılıyor. Oyun bu andan itibaren başlıyor. Kolonideki bazı insanlar cankurtaran gemilerine binerek hayatta kalmayı başarıyorlar. Fakat bu devasa yaratıklarla dolu gezegende hayatta kalmak için; keşfetmek, inşa etmek, savaşmak, eşyalar yaratmak ve en önemlisi güvenli bir ev oluşturmak zorundalar.

pe2

Biraz da oyunun hikayesinden bahsedelim. Daha önce de belirttiğimiz üzere oyun, MMORGPG ve Survival tarzlarının birleşiminden oluşuyor diyebiliriz. Hikaye modunda, sizden yapılmasını istenilen ana görevler mevcut. Bu görevlerin yanında, MMORGPG oyun tarzının parçası olan, ek görevler de mevcut. Tabii ki her görevin kendine has bir zorluğu mevcut. Bu görevleri yaparken, devasa yaratıkların saldırılarından kurtulmanız, bitki ve madenler toplamanız, belki de en önemlilerinden biri olan açlık ile baş etmeniz gerekiyor. Başarı ile tamamladığınız her görevin sonunda,yeni eşyalar ve tecrübe puanları kazanıyorsunuz. Açlıkla mücadele etmenizde en büyük yardımcınız olan, öldürdüğünüz hayvanlar ve onlardan çıkan etlerin çok sıra dışı bir işlevi daha var; bu etlerin para birimi olması. Evet, oyun içindeki bir satıcıdan bir şeyler almak için bolca etinizin olması gerekiyor.

2126428-169_planetexplorers_adventure_ot_pc_041013

Planet Explorers, oyunculara iki farklı oynanış biçimi sunuyor, Hikaye ve Adventure(Macera) modları. Adventure modunda, oyuna bir yerleşim yerinden başlıyorsunuz ve özgürce hareket edebiliyorsunuz. Hikaye modunun aksine, burada karakterimiz oyun her eşyanın nasıl yapılacağı bilgisine sahip. Yani, sıfırdan bir şeyleri oluşturmak ve deneyim kazanmak için çabalamanıza gerek kalmıyor. Burada yapmanız gereken tek şey; keşfetmek ve gerekli materyalleri toplamak. Bu mod ile bilmeniz gereken belki de en önemli şeylerden biri, haritanızın tamamen kapalı olduğu ve siz keşfettikçe yeni yerlerin haritanızda açılması.

Biraz da oyundaki devasa yaratıklardan bahsedelim. Oyunda, oldukça tatmin edici bir canavar çeşitliliğinden söz etmek mümkün. Farklı zorluk seviyelerine sahip ”boss” diye adlandırabileceğimiz, öldürmesi gerçekten uğraş verici canavarlar ve uzaylılar var.

grassland_animals

Son olarak, oyunda değinmemiz gereken iki önemli nokta var. Bunlardan ilki; Planet Explorers‘ın Hikaye ve Adventure modunu arkadaşlarınızla oynamanız mümkün. Bir diğer önemli nokta ise, yeni eşyalar yaratabildiğiniz Building Modu. İstediğiniz eşyayı, bu modu kullanarak detaylandırabilir ve yaratıcılığınızı kullanarak arzu ettiğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz.

maxresdefault

Oyun, yarattığı dünya, yaratık çeşitliliği ve sunduğu hikaye içeriği ile oyunculara keyifli zaman geçirmeleri için uygun ortamı sunuyor. Planet Explorers‘a, Steam üzerinden 39 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows
Mac OS X
SteamOS + Linux

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Win 7 64bit
  • İşlemci: i3+
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: GTX 460+ HD 5770+
  • DirectX: Sürüm 10
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 6 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Win 7 + 64bit
  • İşlemci: i5+
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: GTX 760+ HD7000+
  • DirectX: Sürüm 11
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.