NEX MACHINA – Arcade Tarzı Bir Nişancı Oyunu – İnceleme

Nex Machina, geliştiricisi ve yapımcısı olan Housemarque tarafından 20 Haziran 2017’de Steam üzerinden satışa sunulan arcade tarzı nişancı oyunu. Atari salonlarının vazgeçilmezi olan arcade türünün, Nex Machina ile nasıl modern bir yapıya kavuştuğunu gelin hep birlikte inceleyelim.

Hem Robotron hem de Smash TV’den ilham alan Nex Machina, cablepunk denilen bir nevi kablolu ilkel siber alem temalı uzak bir gelecekte geçen, saf aksiyona, üç boyutlu imhaya ve dişe diş rekabete dayalı bir oyun. Oyun herhangi bir ana hikayeye sahip değil. Yani, ‘başlat’ seçeneğine tıkladığınız andan itibaren kendinizi aksiyonun içerisinde buluyorsunuz. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, oyunda aksiyonun temposu bir an olsun düşmüyor.

Nex Machina, bünyesinde dört farklı oynanış seçeneği barındırıyor. Bunlar; Arcade, Arena, Single World ve Local Co-op. Buradan da anlaşılabileceği üzere oyun, online çok oyunculu yapıya sahip değil. Böylesine aksiyonu bol ve eğlenceli bir oyun için bu durum eksi bir özellik niteliği taşıyor. Oyun mekaniği açısından, Nex Machina son derece basit ve akıcı bir yapıya sahip. Tabii bu basitlik yalnızca teoride. Oyuna başladığımızda ve iş pratiğe geldiğince, sanılandan çok daha zor bir oynanış yapısıyla karşılaşıyoruz. Oynanış aşırı hızlı olduğundan, bu kontrollere tam anlamıyla hakim olmak zor bir hal alıyor. Bunlara ek olarak, her yerden gelen mermileri ve sürekli can kaybederek aynı bölümü defalarca oynamayı da sayarsak sinir katsayınız bir hayli artıyor.

NEX MACHINA ile ilgili görsel sonucu

Nex Machina, görsel efektler açısından tam bir renk şöleni yaratıyor. Oyun, çok renkli bir yapıya sahip. Fakat bu renk cümbüşü oyun hızının yüksek olmasından dolayı bir süre sonra gözlerinizi fazlasıyla yoruyor. Bölüm tasarımları son derece muazzam, keza oyun müzikleri de öyle. Arka plan müzikleri, oyun atmosferine ve oynanış esnasında yaşadığınız adrenaline pozitif bir katkı sağlıyor. Her yeni bölümde, karşınıza bambaşka bir tasarım çıkıyor. Dolayısıyla, sizden her yeni bölümde farklı bir strateji geliştirmeniz isteniyor.

Oyunun içeriğinden bahsedecek olursak; Nex Machina, puan sistemine dayanıyor. Her bölümde, oyun puanınızı artıracak etkenler bulunuyor. Örnekleyecek olursak; kaos ortamında gezinen masum insanları kurtarmak, gizli bölümlere geçmenizi sağlayacak saklı geçiş kapılarını bulmak vb. çeşitli şeyler mevcut. Kazandığınız bu puanlarla karakterinizi özelleştirme seçeneğine sahipsiniz. Fakat, kazandığınız bu puanlar size sadece kozmetik anlamında bir özelleştirme seçeneği sunuyor. Oyun içerisinde herhangi bir yetenek ağacı vb. gibi özellikler mevcut değil. Ayrıca, kutulardan düşen ve size güçlü saldırı yapabilme imkanı sunan ikincil silahlarınızı da unutmamak gerekir. Bunlar arasındaki favorim ise, Powershot. Bu silahı ateşlediğiniz andan itibaren birçok düşmanı saniyeler içerisinde toza çevirmeniz mümkün.

Sonuç olarak Nex Machina, başarılı grafikleri, karmaşık olmayan oyun mekaniği ve etkileyici arka plan müzikleri ile son derece başarılı bir oyun diyebiliriz. Oyuna, Steam üzerinden 31 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: 64 bit Windows 10 / 8 / 7
  • İşlemci: Intel Core i5-4690 or AMD FX-4300
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: 2 GB Video RAM – NVIDIA GeForce GTX 760 or AMD Radeon R9 270
  • DirectX: Sürüm 11
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: 64 bit Windows 10 / 8 / 7
  • İşlemci: Intel Core i5-4690 or AMD FX-4300
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: 4 GB Video RAM – NVIDIA GeForce GTX 970 or AMD Radeon R9 390
  • DirectX: Sürüm 11
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 1 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.