İyi Pizza Güzel Pizza! Elimizin Hamuruyla Pizza Simülasyonu

Merhaba pizza severler ve pizza çok severler. Bu haftaki yazımızda Corona günlerinde sıkıntımızı bir parça atlatmamıza yardımcı, küçükten büyüğe, Ninja Kaplumbağalardan Gamer’lara, hepimizin sevgisini kazanmış yemek, yani pizzalarla ilgili bir oyun var. “İyi Pizza, Güzel Pizza nedir? Nasıl yapılır? sorusuna dijital yollarla cevap verdiğimiz yazı hakkında bir uyarı yapmak istiyorum; Okurken acıkabilirsiniz:) şimdiden afiyet olsun.

Pizza Simülatörü Mü? Neden Olmasın?

Sizi bilmiyorum ama benim kafam biraz karışık. Yani günümüzde o kadar çok ve farklı “simülatör” oyunu yapılıyor ki…Söz konusu olan yapımlarda kimi zaman kendimizi bir keçi gibi hissediyoruz, kimi zaman ise hırsızlık sanatının inceliklerini öğreniyor ve uyguluyoruz. “İyi Pizza Güzel Pizza” adlı oyunumuzun yaratıcısı olan şirket, TapBlaze’de akıma uymuş ve bir simülasyon da biz yapalım demişler. Açıkçası pek de lezzetli bir karar vermişler.

Yapıma geçmeden önce şirketi biraz inceleyelim; TapBlaze, 2012 Yılında kurulmuş, daha çok cep telefonu oyun ve destekleyici uygulamalar yapan bir kurum. 3 Kardeşim küçükken oyun yapma sevdası nedeniyle bir araya gelerek ortaya çıkan şirketin daha çok yemek oyunları var. My Pizza Shop, My Pizza Shop 2, My Cake Shop bunlardan sadece bazıları. (Dilerseniz buradan da şirketi ve oyunlarını inceleyebilirsiniz; www.tapblaze.com)Kolayca anlaşılabileceği gibi, çalışanları da yemeği, özellikle pizzayı çok sevdikleri için, genelde birbirine benzer ya da devam oyunları çıkarmışlar. Peki bizim konuğumuz İyi Pizza Güzel Pizza nasıl bir oyun? Sucuklayalım, pardon cevaplayalım.

Hangimiz Bir Pizza Dükkanı Açmayı İstemedik Ki?

İngilizcesi Good Pizza Great Pizza olan oyunumuzun öncelikle yüzde yüz Türkçe destekli olduğunu söyleyebilirim. Yani ellerimizin hamur ile buluşması için İngilizce bilmemize hiç gerek yok. Yapımda kendi pizza dükkanını açmış olan bir girişimciyi canlandırıyoruz. Aslında aşçı desek daha doğru olur çünkü tüm pizzaların yapımında biz sorumluyuz.

Gerçekten de her şeye sıfırdan başlıyoruz; ekmek teknemizin ilk zamanlarında doğru düzgün sandalye ve masalarımız bile yok. Bu yüzden sıkı çalışmaya başlamamız gerek. İlk olarak (birbirinden değişik ve garip) müşterilerimizi karşılıyor ve onları anlamaya çalışıyoruz. “Çalışıyoruz” diyorum çünkü hepsi, dertlerini çok açık anlatamıyorlar. (Müşteri her zaman baş tacımız ama “Zeytin ödünç almaya geldim.” diyen adama ne yapayım ben?) Müşterimizi anladıktan sonra da mutfağa doğru gidiyor ve zamana karşı olan yarışımızı başlatıyoruz.

Allah’ım! Sipariş Neydi Hatırlamıyorum! O Zaman Bas Sucuğu!

İyi Pizza Güzel Pizza’da mutfağa geçtiğimiz anda sol tarafımızda kalan hamura dokunup hemen şekil veriyor ve pizza tabananını hazırlamış oluyoruz. İşte tam bu noktada da işlerin iyi yada kötü gideceği kısım gelmiş oluyor; Müşterinin siparişini iyi anladıysak doğru malzeme ve kombinasyonları kullanarak “sanat eserimizi” yaratıyoruz. Ama çok dikkatli olmak lazım çünkü geliştirmeleri yapmadan önce, koyduğumuz malzemeyi geri almak gibi bir şansımız yok. Yani siparişte istenen şeyleri eksik ya da hatalı koyarsak pizzanın parasını iade ediyoruz, bu da kasamızdan çıkan para demek.(Kasadan para çıkmasını sevmeyiz)

Bir örnekle bu kısmı netleştireyim; Müşterimiz iki pizza istiyor. Pizzaların bir tanesinin yarısında sos, diğer yarısında ise sucuk olacak. İkinci pizzada ise bir tarafında sadece peynir, diğer tarafında ise pancar ve sosis olacak. Bunu hemen anlamalı ve mutfağa doğru koşturmalıyız çünkü kaybettiğimiz her vakit müşterinin memnuniyetinden götürüyor. Tabi az müşteri demek az az bahşiş demek (az bahşiş de sevmeyiz).

İyi Pizza Güzel Pizza! Aslında gayet mantıklı; Soğanlı pizza ayıları kovmakta zararsız ancak etkili bir yöntemdir

Pizzalarımızı hazırladıktan sonra bir de saç baş yolduran fırınlama işlemi var. Pek nazlı, pek yavaş şekilde pizzalarımızı pişiren fırın tam bir sorun kaynağı. Öncelikle hızlı pişirmek için bizden video izlememizi istiyor. Eğer internetimiz varsa ve video izlemekten sıkılmıyorsak (video dediğim reklam yani) izliyoruz fırın da mutlu olup pişirme işini hızlandırıyor. Pişme işlemi de bittikten sonra pizzamızı istenilen sayıda dilimlemeyi de tamamladıktan sonra kutusuna koyup müşteriyle buluşturuyoruz. Her şey yolunda gittiyse övgü dolu sözler geliyor. (Bu pizza o kadar güzel ki yanlızlık çekmesin diye bir tane daha alacağım gibi) Tabi güzel de bahşiş bırakılıyor. Tersi olursa da negatif yorumlar ve para iadesi bizleri bekliyor.

İyi Pizza Güzel Pizza! -Tek Kişilik restoranda Yere Dökülen Sosu Müdür Mü temizler?

Bilmiyorum ama neyse ki bu sorunun cevabı bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren kısım, her gün dükkanımızı açarak, yukarıdaki süreçlerden başarıyla geçmek. Bunu başardıktan sonra günlük rapor alınıyor ve neyi eksik yaptığımız görülüyor. Mesela ne kadar iade yapılmış, ne kadar malzeme kullanılmış, bahşiş oranı vb. Amaç karlı olarak günü bitirmek. Bu arada her gün de kira ödemekteyiz. Her gün kira ödenir mi? Mal sahibindeki bu acımasızlık fantastik oyunlardaki şeytanlarda yok, neyse.

Oyunun grafikleri de, nasıl desem, sevimli bir çizgi roman grafiklerine benziyor. Biraz az karakter tasarımı yapılmış olsa da kesinlikle gözü yormuyor. Tarzından hoşlanırsanız, uzun süre oynamak mümkün yani grafik anlamında. Ama hemen uyarayım ki, oyunda toplamda 5-6 farklı resim görmekteyiz. Yani aslında görseller hep aynı, eğer bundan sıkılırsanız, oyundan da sıkılmanız mümkün. Ama yüksek bir pizza aşkına sahipseniz, canınız kesinlikle sıkılmaz.

Yine Bir Cep Telefonu Oyunu Yine Aynı Sorun

Yapımın belki de en sorunlu olan kısmı, sesleri. Gerçekten de cep telefonu oyunlarının çoğunda bu sorunu görmekteyim. Öncelikle müşteriler asla seslendirilmemişler. İzlediğimiz televizyondaki spiker de konuşuyor ama alt yazı olmasa sadece bir mırıldanmadan ibaret. Onun dışında sakin, huzurlu bir arka fon müziği var, ama hep aynı müzik. Ne bileyim mesela pizza yaparken beni bir rahat bıraksan (şimdi gençler nasıl diyor, “Beni bir salsan.”) ben radyo falan dinlesem ne olurdu yani. En azından birkaç arka fon müziği koysanız da onlardan bir seçim yapsaydık güzel olabilirdi. Çok mu şey istiyorum? Sanırım evet.

İyi Pizza Güzel Pizza! -Her Gün Pizza Yapmak İnsanda Mantar Yapar Mı?

İyi Pizza Güzel Pizza! İşte Nazlı Fırınımız, işte mini mini balıklarımız!

Oyunu 20 saatten fazladır oynamaktayım, açıkçası sıkılmadım. Kendi adıma bir sonraki müşterinin siparişinin ne olacağını, nasl bir yorum yapacağını merak ediyorum. Oyunda para biriktirdikçe yeni malzemeler alabiliyor, böylece vejeteryan pizza gibi daha farklı pizzalara ulaşabiliyoruz. “Usta bana 2 tane klasik etli pizza” denince kafamda etli pizza malzemelerinin canlanmasını seviyorum. Bir noktada gerçekten de insanı pizza üstadı gibi hissettirmeyi başaran oyun için, başarılı bir simülasyon diyebiliriz.

Oyunun hikayesi ise orta kalitede diyebiliriz; bazı güzel ayrıntılar düşünülmüş, sakin huzurlu biraz da heyecanlı bir pizza işletmecisi deneyimi için ideal. Arada dükkanımızı etkileyen etkinlikler (sosis festivali, hırsızlık gibi) şeylerin olması da senaryonun düşünüldüğünü ve oyuna katkısının olduğunu gösteriyor. Çok çılgın ve ağır bir kurgu olmamasına rağmen, sıkıcı olduğunu da söyleyemem.

Son Pizzayı da Evsize Bedavaya Verirken

İyi Pizza Güzel Pizza, her şeyiyle ortalama, ortalamanın biraz daha üstünde bir oyun. Eğer simülasyon seviyorsanız, özellikle ekrana dokunmak suretiyle hızlı, sevimli siparişler (sevimli sipariş nedir yani?)yapmak isteyenler için gayet ideal bir oyun. Arada minik sürprizlere de yer verilmiş. kafayı boşaltmak, yine de dikkatli bir oyun oynamak için ideal. herhangi bir ücret talep edilmemesi artıyken, en önemli noktalarda reklam alması ise oyunun eksisini oluşturuyor.

Bir sonraki hafta yeni bir oyun yazısında görüşünceye dek, patlıcanınızın yeterli olması ve güzel müşterilerle karşılaşmanız dileğiyle, hoşça kalın.