Hyper Light Drifter – Oyun İncelemesi

Hyper Light DrifterHeart Machine LLC tarafından geliştirilen ve 31 Mart 2016 tarihinde Steam üzerinden satışa sunulan, izometrik bir aksiyon oyunu. Tehlikelerle dolu, tamamen harap halde bulunan esrarengiz bir dünyayı keşfetmeye hazır olun!

Oyunun içeriğinden kısaca bahsedecek olursak; Hyper Light Drifter, 16 bit grafiklere sahip, küresel bir felaket sonrasında tamamen harap olmuş bir gezegende geçiyor. Bu garip ve bir o kadar da keşfedilmeyi bekleyen esrarengiz dünyada, yok olmuş tarihin, kayıp teknolojilerin ve unutulmuş bilgilerin peşinden koşan bir karakteri canlandırıyoruz. Bilinmeyen, ölümcül bir hastalıkla savaşarak yaşam mücadelesi veren karakter, zamanın bilinmezliğinde yolculuk yaparak, bu hastalığa çare aramaktadır.

Hyper Light Drifter‘ın ilginç ve etkileyici bir yapım hikayesi de mevcut. Oyun, öncelikle Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux platformları için geliştirilmek üzere, Kickstarter sitesine 27.000 $’lık bir hedefle yer almış, fakat geçen zaman süresince toplanan bağışlar 600.000 $ gibi yüksek bir rakama ulaşmıştır. Bu olaydan sonra oyunun yapımcısı, Hyper Light Drifter‘ı konsol versiyonlarına uyarlama kararı almıştır.

Oyunda yönettiğimiz karakter, bir enerji kılıcı ve tabancasına sahip. Oyuncular, oyun boyunca karakterin sahip olduğu silahları ve yetenekleri, oyun dünyasında bulduğu bataryalar aracılığı ile geliştirebilme imkanına sahip. Hyper Light Drifter, ‘zor’ kelimesinin oyun dünyasında tam olarak karşılığını verdiği yapımlardan biri diyebiliriz. Oyunda ilerledikçe karşılaştığınız düşmanların yetenekleri, güçleri ve birim sayıları artıyor. Bu sebeple, oyuncuların oyun içindeki stratejilerini çok iyi belirlemeleri gerekiyor.

Hyper Light Drifter‘ın oynanış mekaniği son derece kolay. Bu anlamda oyuncular, oyuna kısa sürede adapte olacaklardır. Görsel olarak ise, önceden de bahsettiğimiz gibi 16 bit grafiklere sahip, yani oynarken buram buram mazideki oyunlara duyulan özlemin kokusunu hissediyorsunuz. Oyunun başarılı olduğu bir diğer nokta ise, sahip olduğu arka plan müzikleri. Yapımında, Disasterpeace‘in katkısı bulunan müzikler son derece başarılı ve oyun atmosferini oldukça etkili şekilde yaratma gücüne sahipler.  Eğer siz de, geçmişe duyduğunuz özlemi giderebilecek nitelikte bir oyun arayışı içindeyseniz, Hyper Light Drifter bu noktada sizin için oldukça güzel bir alternatif oluşturuyor. Oyuna, Steam üzerinden 31 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 and above
  • İşlemci: 1.2 ghz
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: 512 mb video memory
  • DirectX: Sürüm 10
  • Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.