Hellblade: Senua’s Sacrifice – Oyun İnceleme

Hellblade: Senua’s Sacrifice

8 Ağustos 2017 tarihinde çıkışını gerçekleştirmiş olan Hellblade: Senua’s Sacrifice, genç bir Kelt savaşçısının ölmüş sevgilisini tekrar canlandırabilme umudunu konu alıyor.

Viking çağında yaşam süren genç karakterimiz, zihninde duyduğu bazı sesler sayesinde ölmüş sevgilisinin hala onu bir yerlerde beklediğini düşünüyor. Sevgilisini kurtarabilmek için savaşmak zorunda olan Senua, kanının son damlasına kadar pes etmeyip ilerlemeyi hedefliyor.

Senua

İçerik – Oynanış – Atmosfer

Oyunda yapmamız gereken tek şey bulmacaları çözmek ve yaratıklarla savaşmak. Aslında çok basit ve kolay gibi duruyor ancak oyunun en etkili olduğu kısım olan ‘zihinsel sesler’ devreye girdiği zaman işler gittikçe zorlaşmakta.

Hellblade: Senua’s Sacrifice yapımcıları, altını çizerek oyunu 7.1 kulaklık ile oynamamızı tavsiye ediyor. Nedeni ise oyunun seslendirme kısmının tamamı ile özelleştirilmiş bir sisteme sahip olması. Yani oyunun önem verilen konusu seslendirme. Peki nedir bu özel olan şey ? Oyunun geliştirilmesinde nörologlar ve ruh hastalığı yaşayan kişilerden yardım alınmış. Sebebi ise Senua’nın zihninde yaşadığı duyguların oyuncuya birebir olarak hissettirilmesini sağlamak olarak açıklanmış. Oyun içinde psikolojik olarak gerilim yaşayabilirsiniz bu doğal çünkü yapımcıların istediği de bu. Karakter ile daha çok yakınlaşmamızı sağlıyor.

Geliştirilme aşamasında yayınlanmış Senua karakterimizin görseli

Oynanış olarak pek memnun kaldığımı söyleyemem. Dediğim gibi bulmacaları çöz ve yaratıkları öldür mantığı ile ilerliyorsunuz, ama bir süre sonra kendini tekrar eden bulmacalar ve ‘boss’ dediğimiz yaratıklar sizi sıkabiliyor. Aslında buna atmosfer yani bölüm tasarımları olarak çözüm getirmeye çalışmışlar ama pek başaramamışlar gibi duruyor. Tabii ki hakkını yememek lazım, muhteşem bir atmosfere sahip, hele ki sisteminiz iyi ise veya konsol üzerinden oynuyor iseniz grafiklere gözünüz doyacak diyebilirim.

Oyunun savaş mekanikleri de iyi düzeyde. Sağlam diyemem ama “iyi” diyelim işte. Tamam vuruş hissi, dövüş mekanikleri, efektler iyi güzel ama biraz ‘arcade’ hissiyatı veriyor. Böyle bir oyundan ağır ve stratejik bir mekanik beklerdim şahsen ama oynanış için herhalde ne kadar akıcı o kadar iyi.

HELLBLADE Oyununda Daisy Ridley’in Dublörü İle Çalışıldı


Detaylı Oyun Görselleri

Çok canlı ve vahşet içerikli gözüküyor

 

Grafikler gerçekten başarılı

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua's Sacrifice
Senua
Muhteşem…
Savaştığımız yaratıklardan biri

Son Not – Bağlantılar

Açıkçası bol aksiyon ve macera arayan biri iseniz bu oyun kesinlikle size göre değil diyebilirim. Hikaye ve savaş seviyorsanız işte o zaman bu oyunu deneyi. Oyunda bulmaca mantığı dışında bir çok ek özellik bulunuyor. Başka oyunlarda kullanılmayan veya çok az rastlanan özellikler bunlar. Oyunu güzel yapan taraf ise bu. Atmosfer, gizemli bir hikaye, karanlık bir savaş ortamı ve durmadan ilerleyeceğiniz bölümler. Oyunu bitirdikten sonra yeniden oynamak ilginizi çekmeyecektir benim görüşüm. Çünkü ben böyle oyunları çerezlik kategorisinde görüyorum. Yani oyunu oyna ve bitir, zaten oyunun aman aman bir oynanış süresi yok haliyle fiyatı da düşük. Gerçekten güzel bir hikaye deneyimi yaşatıyor ve 49,00 TL gibi bir ücreti de hak ediyor bence. Türkçe dil desteği ve Türkiye pazarına uygun fiyatlandırmada mevcut. Henüz kutulu versiyonu piyasada yok ancak yapımcılar sadece dijital olarak oyunu satın alabileceğimizi vurgulamış. Bir bakın derim belki de oynamaya doyamazsınız 🙂

Oyunun Steam Adresi

Yapımcı şirket

Yapımcı şirket Youtube adresi

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Minimum Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10
İşlemci: Intel i5 3570K / AMD FX-8350
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GTX 770 with 2GB VRAM / Radeon R9 280X 3GB
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
İlave Notlar: Minimum ekran çözünürlüğü: 1280×720

Bir başka incelemede görüşmek üzere…