Glyphs Apprentice – Oyun İncelemesi

Glyphs Apprentice


Glyphs Apprentice,
17 Mayıs 2017 tarihinde Steam üzerinden satışa sunulan, yayımcılığını ve geliştiriciliğini inSPIRE Games‘in yaptığı bir puzzle oyunu. Büyü tarihinin gizemli evrenine, esrarengiz bir yolculuğa hazır olun! Kendinize has büyü yöntemleri geliştirip bu gizemi çözün ve güçlü bir Kahin olabilme yolunda ilerleyin!

Glyphs Apprentice, hepimizin bildiği ya da en azından birçoğumuzun aşina olduğu puzzle oyunlarından biraz farklı. Oyunun ana hikayesini büyü evreninin gizemli yapısı oluşturuyor. Zaten tanıtım bülteninde de ” henüz çırak olan bir büyücünün, büyünün gizemli yapısını çözerek kendine has büyü yöntemleri geliştirmesi ve Mistik seviyesine ulaşması” gerektiğini ifade ediyor. Bu açıklamalardan sonra, oyunun yapısına kısaca göz atacak olursak, karşımızda gerçekten karmaşık bir yapıya sahip ve oynaması sabır gerektiren bir oyun var.

Puzzle türündeki oyunların büyük bir çoğunluğundaki ortak özellikler, basit yapılı, kolay bir oyun mekaniğine sahip olan ve oyuncuların eğlenceli vakit geçirmeleri için tasarlanan bir yapıya sahip olmalarıdır. Glyphs Apprentice ise oyuncuları tam anlamıyla ters köşeye yatırabiliyor diyebilirim. Oyunun başlangıcından itibaren sizi kasvetli bir atmosfer sarmaya başlıyor. Yeni başlayanlara tavsiyem, muhakkak tutorialı dikkatlice okuyup, anlamaları yönünde olacaktır. Aksi halde, oyuna direkt bir başlangıç yaptığımda araçlar sekmesinden rastgele büyüler oluşturmaya çalışmış ve sonunda hiçbir şey elde edememiştim.

”Madem bu kadar zor bir oyun, neden başlayayım ki?” diye düşünebilirsiniz. Bu gayet normal, çünkü ben de ”Kendime neden bu eziyeti yapıyorum acaba?” diye birkaç kere sordum. Aslında oyunun bu bilinmezliği, sizi içine çekmeyi ve bu karmaşık yapıyı çözmeniz için teşvik etmeyi başarıyor. Glyphs Apprentice, oyunculardan bu zorlu yapım karşısında, zekalarını, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarını istiyor. Rastgele bir oyundan ziyade, sistemli ve planlı bir oyun deneyimi gerektiriyor. Tekrar söylüyorum, ” Sabırlı bir oyuncu değilseniz, kesinlikle uzak durun!”.

Glyphs Apprentice

Glyphs Apprentice, 2D grafiklere sahip zemin üzerinde, basit bir arayüze sahip bir oyun. Tutoriallar (öğretici bölümler) oldukça anlaşılır. Oyun, farklı ve zorlu yapısından dolayı tercih edilebilirlik konusunda biraz arka planda olacağa benzese de, zekasına ve yaratıcılığına güvenen oyuncular için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Ayrıca, sistem gereksinimlerinin de minimum seviyede olması, oyunun artı özelliklerinden. Glyphs Apprentice’a, Steam üzerinden 18 TL gibi gayet makul bir fiyat ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7
  • İşlemci: Core 2 Duo
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: 1GB Video RAM, 810MHz Graphics Clock
  • Depolama: 200 MB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: None required.

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 or newer.
  • İşlemci: Core i5
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: 1GB Video RAM, 1.2GHz Graphics Clock or higher.
  • Depolama: 200 MB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: None required.

 

 

Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.