FIFA 18 – İlk Bakış

FIFA 18

Futbol tutkunlarının merakla beklediği, genç, çocuk ve yaşlı demeden her kesime hitap eden Fifa, bu yıl Fifa 18 ile bomba gibi geliyor ! Oyunun ilk açıklanan yeniliklerini gelin birlikte inceleyelim.


Cristiano Ronaldo

Fifa 18’in kapak yıldızı oyuncusu Ronaldo, oyuna birebir olarak yansıtılacak. Animasyonlar, yüz efektleri, vücut yapısı ve dahası gerçekçi olacak şekilde oyuna aktarılıyor. Tabii ki bu özellikler sadece Ronaldo’ya özel olacak. Keşke tüm futbolcuların animasyonları özel olarak hazırlanabilse ama bu neredeyse imkansız olurdu öyle değil mi ? 🙂

Taraftarlar dikkat çekiyor, bakalım atmosfer için geliştirmeler olacak mı ?

Oynanış – Oyun Mekaniği

Fifa 17′ de yeni bir oyun motoruna (Frostbite Engine) geçiş yapan seri, Fifa 18 oyununda da bu motoru kullanacak. Grafik bakımından çoğu eleştirmenden iyi not alan Fifa, bu oyununda da daha gerçekçi grafikler ile oyuncuları tatmin edecek gibi görünüyor.

Dramatik Anlar

Fifa 18′ de dramatik anlar olarak tanımlanan yeni özellik sayesinde son dakika gollerimiz ve kritik anlarda yaptığımız fouller oyuncuların psikolojisini etkileyecek ve de o anki duruma bağlı olarak oyunun gidişatını değiştirebilecek. Yakın direğe veya uzak direğe ortalarımızın etkili olabilmesi için geliştiriciler farklı orta açma animasyonları ve içeri kateden oyuncuların etkili koşular yapabileceğini söylüyorlar. Şahsi olarak belirtmek isterim ki; Fifa 17′ de ortalardan ziyade kafa vuruşlarının etkili olmamasından şikayet ediyordu oyuncular, bakalım yeni oyunda kanat oyuncularımızın etkisini hissedebilecek miyiz ?


Gerçek Oyuncu Hareketi Teknolojisi

Geliştiricilerin vaat ettiği üzere fifa tarihinin en büyük yeniliği bu olacak. Peki nedir bu gerçek oyuncu hareketi teknolojisi (Real Player Motion Technology) ? Yıldız oyuncuların (Cristiano Ronaldo ve Messi gibi) hareketleri, topla koşuları gibi bir çok özellik tıpa tıp aynı biçimde oyuna ekleniyor. Bu özellik sayesinde oyuncular yıldız isimler ile oynarken daha gerçekçi bir deneyim yaşayabilecekler. Dünya çapında ün yapmış gol sevinçleri de gözümüze çarpacak özellikler arasında. Nusret’in saltbae sevinci de varsa tadından yenmez 🙂

Real Madrid takımını galibiyete taşıyan son dakika gölü. (Dramatik An örneği)

Dribling Revizyonu

Oyuncu olarak yıldız futbolcular ile çalım atıp adam eksiltmek istersiniz öyle değil mi ? İşte Dribling Revizyonu özelliğinin güzel yanı da bu. Geçmiş oyunlarda yapay zekaya karşı çalım atmak çok zordu (yetenekli oyuncuları kastetmiyorum tabii ki) artık Fifa 18′ de çalım atmanın kolaylaşacağı gibi etkileyici hareketler yapmanın zorluğu da orantılı şekilde artacak. Her sene olduğu gibi yine aynı vaatler ancak bu sene çok daha iyi olacağını umuyorum. Bir de oyuncuların yoğun olarak forumlarda şikayet ettiği top saklama özelliğine de dengeleme getirmişler ise çok iyi olur gibi gözüküyor.


Özgün Oynanış Tarzları

Açıkçası pek çok oyuncu bu özelliği dikkate almayacak gibi ama profesyonel oyuncular ve de oyunu çok stratejik oynayanlar için önemli bir özellik olacak gibi duruyor. Önceki serilerde oyun tarzımı kendimiz belirliyor ve ayarlamalar yapabiliyorduk. Artık çok daha fazla seçenek ve yeni stratejiler oyuna ekleniyor. Yani tiki-taka’dan tutun yoğun baskıya kadar pek çok taktiği kullanabileceğiz.


Atmosfer Ve Taraftarlar

Yazının ilk görselinde belirttiğim soruya ithafen cevabım evet olacak. Fifa 18′ de geliştiricilerin öncelikli olarak önem vereceği konu, oyun içi atmosfer olacak. Güneş konumu, sinematik atmosfer görünümü, saha kenarlarının detaylı süslenmesi, önceki serilerde de bulunan zemin aşınması, kulübe özel pankartlar, afişler ve tezahüratlar geliştirilen özellikler arasında yer alıyor. Oyuncuların şikayet ettiği taraftarların cansızlığı, Fifa 18′ de ortadan kalkacak gibi gözüküyor. Gönül isterdi ki kendi ligimizin tüm takımlarının tezahüratları oyunda bulunsun ama maalesef…

Saha içi detaylı görüntüler;


The Journey Hunter Returns – Hikaye Modu Hunter Geri Dönüyor

Fifa 17′ de başlayan Alex Hunter macerası, Fifa 18′ de de devam ediyor olacak. İlk olarak bence Fifa, hikaye modunu oyuna getirerek büyük bir başarı yakalamış oldu. Gerek hikaye gerek oynanış olsun oyuncuya o duygusal hissi vermeyi başarabilmişti. Bakalım yeni oyunda bizi neler bekliyor olacak ? Öncelikle takımdan ayrılacağımız yönünde haberler veriliyor eğer durum böyle ise farklı liglerde de oynayabileceğiz herhalde. Türkiye liginde bir Alex Hunter neden olmasın 🙂 İsterseniz Hikaye moduna özel olarak hazırlanmış tanıtım videosunu izleyelim.

Ayrıca Cristiano Ronaldo ile de karşılaşıyoruz;

Alex Hunter’ın üzerinde Chelsea forması var ancak resmi açıklamada hangi takımda olacağımız veya Fifa 17′ den kalan oyunumuzun üzerine devam edeceğimiz hakkında bir bilgi yok.

 

Sezon öncesi antrenmanlarımızı yapmak için gideceğimiz yaz kamplarında da harika görüntüler ile hikayemiz devam ediyor olacak;


İkonlar

Nedir bu ikonlar ? Futbol efsanelerini bilirsiniz, tarihe damga vurmuş efsaneler olarak adlandırılırlar bir çoğu. Fifa 18′ de işte bu futbol tarihine damga vurmuş efsaneleri oynayabiliyor olacağız. Listede göze çarpan oyuncular arasında Ronaldo Nazario, Diego Maradona, Thierry Henry, Lev Yashin ve Brezilya efsanesi Pele bulunuyor.

Listedeki efsaneler
FIFA 18
Ronaldo
FIFA 18
Lev Yashin

Son Notlar

Fifa 18′ genel anlamda bu yenilikler ile gelecek. 29 Eylülde çıkışını gerçekleştirecek ve Pc, PS4, XboxOne ve Nintendo Switch platformlarına gelecek. Oyunun üç sürümü olacak bunlar; Standart Sürüm, Ronaldo Versiyonu, İkon Sürümü olacak. Tabii ki sürümlerin arasında fiyat ve özellik farkı var ancak bunlar sadece online için geçerli. Bir de eğer Ronaldo veya İkon sürümlerinden birini alırsanız oyuna 3 günden erken erişebilirsiniz. Sadece ön sipariş için geçerli. Fifa 18′ de Türkiye ligi olacak mı ? Türkçe spiker olacak mı ? sorularına cevap olarak Türkiye ligi ve Türkçe spiker hakkında resmi bir bilgi yok, ama oyunda Türkçe desteği olacak. Yazıda kaynak olarak kullandığım bağlantılar;

EA Sport sayfasında diğer tüm konular hakkında bilgi alabilirsiniz

Oyunun istediğiniz sürümünü bu adresten alabilirsiniz

Eğer forumlarda konuları takip etmek isterseniz resmi forum sitesine buradan ulaşabilirsiniz

Bir başka yazıda görüşmek üzere…


Tanıtım Videosu