Dünden Bugüne Kadar Gelmiş Geçmiş En iyi 10 Korku Oyunları

Evet arkadaşlar bugün bambaşka bir liste ile beraberiz. En iyi korku oyunları sizin için listelenedi ancak oldukça zorlandık. Tam bitmediğinden listeye alamadığımız Silent Hills P.T, Layers of Fear, F.E.A.R, The Vanishing of Ethan Carter gibi yapımları listeye alamadığımız için kendilerinden özür dileyerek başlıyoruz.

Diğer oyun listelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

10- Alan Wake

https://www.fanzade.com/?p=30718&page=2&preview=true

Ünlü bir korku romanı yazarı olan Alan Wake‘in Brightfall adlı kasabada yaptığı tatil sırasında eşinin kaybolması üzerine eşini aramasını ve kitabında ki bazı karakterlerin canlanıp halüsinasyon görmesini sağlaması üzerine Alan ile bu gizemin perde arkasını çözmeye çalıştığımız hikayenin ön planda olduğu bir oyun. Remedy Entertainment’in geliştirdiği Alan Wake Xbox 360 ve Pc platformlarında oynanabilir.

9- Dead Space

Korku oyun

Bu sefer hikaye kadar oynanışın da ön planda olduğu bir oyun ile karşınızdayız. Korku oyunlarının 9. sırasındaki Dead Space, USG Ishimura adlı uzay gemisinin bağlı olduğu firmaya gönderdiği yardım sinyali ile onlara yardıma gelen USG Kellion adlı geminin Ishimura’ya kenetlenmeye çalışırken kaza yaparak hasar alır. Ana karakterimiz olan sistem mühendisi Isaac Clarke’ı gemiyi tamir etmesi için yönlendiren ekibin emirlerini yerine getirirken Necromorph adlı yaratıklarla da mücadele etmek zorunda kaldığı ve birçok gizemi de çözmeye çalıştığı gerilim dolu bir hikaye. Dead Space kendinden sonra gelen iki devam oyunu ile devam etmektedir ama iki oyunda ilkinin başarısını yakalayamadı ne yazıkki. Kendine has omuz üstü TPS kamerası ile sizi her an korkutabilecek bir yapım.

 

8- Evil Within

4-evil-within-cover-art

Resident Evil serisinin yaratıcısı Shinji Mikami’nin bir oyunu olan Evil Within’in konusu, ana karakterimiz olan dedektif Sebastian Castellanos ve ortağının bazı cinayetleri araştırırken Sebastian’ın gizemli bir güç tarafından ortağının öldürülmesinden sonra hiç bilmediği ama etrafı yaratıklarla dolu olduğu bir yerde uyanması ile başlıyor. Oldukça sarkastik ve esprili bir karakteri olan Sebastian oldukça ilgi çekici bir karakter. Korkunun yanına bulamaca elementi eklemiş olan Evil Within’ın en çok hoşuma giden yanı modellemeler oldu. Çevreden, yaratıklara, objelere her şey çok farklı ve çok detaylı.

 

7- Until Dawn

until-dawn-listing-thumb-01-us-12aug14

Sessiz sakin çıkan ama çıktığından itibaren büyük bir ses getiren bir yapım ile devam ediyoruz. Korku oyunları listemizin 7. sırasındaki Until Dawn o kadar ses getirdi ki, daha önce oyun oynamamış kişilerin bile denediği,ailemiz hatta kız arkadaşımızla oynayabildiğimiz bir oyun haline geldi. Peki Until Dawn’ı bu kadar farklı yapan neydi? Bana kalırsa cevap basit oynanış ile bizim seçimlerimize göre ilerleyen hikaye ve karakterler. Muazzam atmosferin üzerine Rami Malek ve Hayden Panettiere gibi ünlü oyuncuların yer alması, yaptığımız her seçimin hikaye ve karakterlerin arasında ki ilişkiyi etkilemesi cidden çok hoştu. Bir dağ evinde gençlerin başından geçen korku dolu saatler oldukça klişe bir tema ama yine de hikaye ile beraber çok güzel harmanlanmış. Sadece Playstation 4 platformunda olan Until Dawn kesinlikle oynanması gereken bir oyun.

6- Soma

18bfb0b6-2e19-489a-8274-6210d4a17beb

Pathos-II adlı su altında kalmış bir araştırma tesisinde Simon Jarrett adlı karakter ile oynadığımız oyunda Simon kendini insan sanan robotlar ile etkileşime geçip tesisin ardındaki gizemi çözmeye çalışıyor. Daha fazla spoiler vermek istemiyorum çünkü çok güzel ve komplike bir hikayeye sahip Soma. Oyun da hemen hemen her obje ile etkileşime girmek mümkün. Özellikle Amnesia’yı seviyorsanız Soma sizi oldukça tatmin edecektir.

5- Resident Evil

remake_logo

Korku oyunları listesinin 5. sırasında Uzakdoğu’da “Biohazard” olarak bilinen Resident Evil var. Racoon City adlı şehrinde ki olayları araştırmak ve bölgeyi güvenli hale getirmek için Racoon City’e gelen S.T.A.R.S adlı ekibin Alpha Takımından Chris Redfield ve Jill Valentine adlı karakterlerden birini seçerek başlıyoruz. Bravo takımının helikopter arızası nedeniyle kaybolan ve iletişimi kesilen üyelerini aramaya gelen Alpha Takımı iner inmez bir zombi-köpek tarafından saldırıya uğrar. Karakterimiz Umbrella Corporation ve ardından ki gerçekleri, virüsü ve daha bir çok gizemi yavaş yavaş öğrenmeye başlar. 20 senelik efsane bir seri haline gelen Resident Evil’ın sayısız oyunu remake’i ve altı adet filmi mevcut.

4- Alien: Isolation

alienisolationwallpaper_phase-2

Uzay ticaret aracı Nostromo‘nun 15 sene önce kaybolmuştur. Ellen Ripley’ın kızı mühendis Amanda Ripley, Nostromo’nun uçuş kaydının incelenmesi için Christopher Samuels tarafından Weyland-Yutani şirketi adına keşif ekibine davet edilir. Amanda, 10 yaşından beri  görmediği annesi ile ilgili bilgi almak için teklifi kabul eder. Sevastopol İstasyonu’na yanaşırken yaşadıkları bir kaza, uzay aracının hasar almasına, ekibin de ayrı düşmesine neden olur. İstasyon büyük ölçüde boşalmış, sivil toplumda da büyük bir çöküş yaşanmıştır. Bu kaos ortamında, silahsız, bir başına kalan Amanda Ripley insanları bu hale getiren şeyi keşfettiğinde macera bambaşka bir boyut kazanır. Kült filmler arasında yerini alan Alien filmini temel alarak o atmosferi bizlere başarılı bir şekilde yansıtarak konu alan Alien: Isolation tek kelime ile “korkunç”.

3- Amnesia: The Dark Descent 

amnesia-the-dark-descent

Bazı korku oyunları vardır çaresizliği size hissettirir, ne silahınız vardır ne zırhınız sadece kaçabilirsiniz. Amnesia bu tür bir oyun işte. Çoktan efsane haline gelmiş, sonrasından çıkan korku oyunlarını etkilemiş bir yapım. Daniel adlı hiç birşey hatırlamayan ve bir kalede uyanan karakterimiz ilerledikçe bulduğu notlarla bilgiler edinir. 1839 yılında Prusya’da Brannenburg adlı kalede olduğunu ve bir amnezi iksiri içtiğini öğrenir. Hikayenin 4 farklı sonu vardır. Yapılan seçimlere bağlı olarak hangisi ile biteceği sizlerin seçimlerinize göre belirlenir. Kalede ilerledikçe hikaye hakkında yeni bilgiler açığa çıkıyor ve oyunun tamamı bu kalede geçiyor. Korku oyunu seven herkesin, oyun oynamayı seven herkesin oynaması gereken bir oyun Amnesia.

2- Silent Hill 2

sh2_12_1024

İlk oyunun başarısından sonra ikinci oyunun nasıl olacağı tam bir merak konusuydu aynı kaliteyi yakalayabilecek miydi, yoksa daha mı kötü olacaktı gibi sorular sorulurken S.H 2 ilk oyundan bile daha mükemmel bir yapım olarak karşımıza çıktı. Üç yıl önce eşi hastalıktan ölen James Sunderland, ölen eşinden gelen bir mektupla Kuzeydoğu Amerika’da Silen Hill adlı yere gelir. Burada eski eşine benzeyen biri ve birkaç karakterle daha karşılaşır. Mektup ve Silent Hill’in ardında ki gizemi çözmeye çalışan James ve eşine benzettiği Maria, Laura adlı kişiyi ararken hastanede Pyramid Head Piramit Kafa tarafından tuzağa düşürülür.

1- Outlast

whistleblower_promo

Ve geldik korku oyunları listesindeki “1 numaraya”. Outlast, Red Barrels adlı firmanın geliştirdiği Outlast’te Miles Upshur adlı gazeteciyi yönetiyoruz. Elimizde sadece bir el kamerası ile Mount Massive akıl hastanesini araştırıyoruz. Murkoff kuruluşına ait bu akıl hastanesinde gerçekleşen deneyler, doğa üstü olaylar arasında ki gerçeği ararken buradan kaçmanın da bir yolunu bulmamız gerekiyor. Geçtiğimiz günler de 2. oyunun demosu da yayınlanan Outlast sinirlerinizi bozabilecek, uykunuzu kaçırabilecek seviyede bir korku oyunu. Whistleblower adlı bir de DLC’si çıktığını hatırlatalım.