Dropzone – Oyun İncelemesi

Dropzone, Sparkypants Studios LLC tarafından geliştirilen, yayımcılığını ise Gameforge 4D GmbH‘nin üstlendiği MOBA türünde bir oyun. Yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz, aksiyon dolu bir oyuna hazır olun!

Oyunun içeriğinden bahsedecek olursak, Dropzone; her biri farklı yeteneklere ve rollere sahip robo-pilot(rig)ların mücadelesini konu alıyor diyebiliriz. MOBA (çevrim içi çok oyunculu savaş arenası) türünde bir oyun olduğu için, yaratıklar tarafından kuşatılmış önemli bölgeleri ele geçirmek savaşın kazanılmasında ve düşman birliklere karşı üstünlük sağlanmasında etkili bir rol oynuyor. Dropzone‘da her birlik bünyesinde üç rig barındırıyor. Ayrıca oyunda her bir rigin üstlendiği farklı roller mevcut. Bunlar; saldırı taşıyıcısı, tank ve healer olarak üç başlık altında toplanıyor.

Dropzone, seviye sistemine sahip bir yapıda ve buna ek olarak, içeriğinde barındırdığı geliştirilebilir yetenek ağacı ile de oyunculara birçok farklı seçenek sunabiliyor. Her bir rig, aktif ve pasif olarak sınıflandırılan, seviye atladıkça etkinleştirilebilen çeşitli yeteneklere sahip. Ayrıca Dropzone‘da 2v2, 3v3 gibi çeşitli savaş modlarını seçebilir, dilerseniz de ‘Salgın’ modunda sonsuz düşman dalgalarına karşı mücadele verebilirsiniz. Her mücadele 15 dakikalık bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşiyor ve oyuncular, ‘Kavash’ olarak tabir edilen yaratıkları keserek onlardan düşen enerji çekirdeklerini, haritanın belirli bölgesindeki güç kaynağına yerleştirerek hanelerine 1 puan kaydedip, rakiplerine üstünlük sağlayabiliyorlar.

Oyunu grafik özellikleri bakımından değerlendirecek olursak, çok renkli ve canlı bir yapıda olması kişisel olarak benim hoşuma gitti. Yetenek kullanımları esnasındaki görsellik oyuncuları tatmin edecek türden.  Fakat ufak bir uyarı yapmak gerekirse, yeni nesil oyunlardaki üst düzey gerçeklik hissiyatını ve muhteşem çevre detaylarını arayanlar için Dropzone biraz yetersiz kalabilir. Savaş mekanikleri ise çok karmaşık bir yapıda değil. Böylece oyuncular, Dropzone’un aksiyon ve eğlence dolu dünyasına kolayca adapte olabileceklerdir. Ses efektleri ise oldukça başarılı. Bu da oyun atmosferine olumlu bir katkı sağlamış.

 

Sonuç olarak; eğlenceli, aksiyon dolu yapısı itibariyle, MOBA türü oyunlar arasında kendine yer bulan Dropzone, keyifli vakit geçirebileceğiniz bir alternatif olmuş diyebiliriz. Bilim kurgu ögelerine sahip olması ve her bir rigi kontrol eden pilotların bulunması, bana 2013 yılında vizyona girmiş olan Pasifik Savaşı’nı anımsattı. Kısaca; bilim kurgu ögelerine seviyor, MOBA türündeki oyunlara ilgi duyuyorsanız, multiplayer oynanış seçeneğine sahip olan Dropzone, sizler için iyi bir alternatif olabilir.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1), Windows 8.x, Windows 10
  • İşlemci: 2.8 GHz Dual Core
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: GTX 460 or better
  • DirectX: Sürüm 11
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 6 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.