Aven Colony – Oyun İnceleme

Aven Colony

Bu oyun için aslında sıradan bir medeniyet kurma oyunu diyebiliriz ancak dünyadan bir kaç ışık yılı uzaklıkta bulunan Aven Prime gezegeninde insanlığı yepyeni bir hayata hazırlıyoruz. Gezegenin iklim koşulları olsun, insanlarımızın refah seviyesi olsun bizi bir hayli zorlayacak unsurlarla da ilgilenmemiz gerekiyor. Oyunun ana özelliklerinden biriside yerleşme sınırımızın olmaması. Yani gezegenin en zorlu noktalarına bile koloniler kurabiliyoruz. Gezegenin yerlileri olarak bilinen dev kum solucanları, ölümcül veba sporları ve “Creep” olarak da bilinen şiddetli bir mantar enfeksiyonu dahil olmak üzere çeşitli uzaylı yaşam formlarını keşfedebiliyoruz. Kolonide yaşayan insanlarımızı mutlu etmek kolay olmayacaktır tabii ki, bunun için ekimleri, insansız hava araçlarını, suyu, elektriği ve daha bir çok şeyi kontrol edebiliyoruz. Refah seviyesini ne kadar yüksekte tutarsak saygınlığımız da bir o kadar çok artıyor ve bu da bizim başkanlığa yükselmemize sebebiyet veriyor 🙂 Aven Colony

Şehir kurma gibi oyunlarda hikaye pek beklenilmez ama Aven Colony bize çok ahım şahım olmasa da bir hikaye sunuyor. Gezegenin kendine has sırları var ve bunları açığa çıkarmak da bize düşmekte. Oyunda bir de göçmen sistemi var ki bu sistem bizi nüfus bakımından çok rahatlatıyor diyebiliriz. Tabii ki yeni gelen insanlar için binalarımızı ve yapılarımızı çeşitli yükseltme seçenekleri ile geliştirebiliyoruz.

Gezegenin yerlilerinden medeniyetimizi korumamız gerekiyor bunun içinde savaşçılarımızı keşif için sefere çıkartabiliyoruz. Keşfe çıkan birimlerimiz esirleri, kaza yapmış gemileri, kayıp kaşifleri veya uzaylı kalıntıları bulabiliyorlar.


Oyunun Görselleri


Son Notlar

Genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Planet Base oyununu oynamış biri olarak bu oyun çok daha fazla içeriğe sahip ve görsel olarak çok tatmin edici. Oyunun güncel fiyatı 49 TL ve bir Ses DLC paketi mevcut. 25 Temmuz 2017 tarihinde çıkışını gerçekleştirmiş ve Steam marketine oldukça başarılı bir şekilde giriş yapmış bir oyundur kendileri. Bir deneyin derim 🙂  *Dip not: Metacritic’den 63 ortalama almıştır.

Oyunun Steam Adresi


Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
İşlemci: Intel Core i3-3220 3.3 GHz 
Bellek: 4 GB RAM 
Ekran Kartı: GeForce GTX 470 veya AMD Radeon HD 7850 
DirectX: Sürüm 11 bilgisayarınızda kurulu olması gerekli
Depolama: 25 GB kullanılabilir alan 
Ses Kartı: DirectX 11 destekli

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
İşlemci Hızı: Intel Core i5–4670 veya AMD A10-7850k
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 980 VRAM 4GB veya AMD Radeon R9 390X 
DirectX: Sürüm 11 bilgisayarınızda kurulu olması gerekli
Hard Disk Kapasitesi: 25 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: DirectX 11 destekli

Bir başka incelemede görüşmek üzere…