Türk Geliştiriciden SUPER MARIO FLASHBACK!

Nintendo’nun Super Mario Bros’u klasik platform oyunları içerisinde defalarca oynamaktan bıkmayacaklarımız arasında geliyor. NES ve Gameboy’dan sonra gelişmiş versiyonlarını Nintendo 64, Wii gibi cihazlarda da oynadığımız oyunun klasik versiyonu bağımsız bir oyun geliştiricisinin ellerinde yeniden farklı şekil aldı. “Super Mario Flashback” için teşekkürler Mors.

Orijinal Super Mario Bros oyunu  Shigeru Miyamoto ve Takashi Tezuka tarafından yaratılmış ve 1985’de Nintendo Entertainment System için çıkmıştır. Günümüzde bu oyunu oynamak için bir konsolunuz yoksa çeşitli emülatörlerle de oynamanız mümkün. Fakat kimi hayran, bu oyunu kendi başlarına düzenleyip yeni bir hal verecek kadar kendilerini adamıştır.

Yeniden düzenlemiş görsellik, ek özellikler ve güçler gibi yeni içerikler katarak Super Mario Bros Flashback‘i ortaya çıkaran bu bağımsız geliştirici 20 yaşında Türk bir öğrenci. Mors, ilk  Super Mario fan oyununu 12 yaşında yapmış ve yıllar boyunca eğlenmek için çeşitli oyunlar geliştirmeye devam etmiş. Bunun ne kadar iyi  bir sonuç verdiğini aşağıdaki oyun tanıtım videosunu gördüğünüzde anlayabilirsiniz.

Super Mario Flashback, son derece tanıdık gelen bir oyun ile yeni piksel sanatı ile bir denge kurmakta.  Orijinal oyunu iyi tanıyan insanlar bunu rahat gözlemleyebilir. Super Mario Flashback; Super Mario 64 ve New Super Mario Bros gibi daha sonra çıkan Super Mario oyunlarından seviyeler içeriyor. Müzik, Super Mario Bros’un temasına dayanıyor olsa da hem nostaljik hem de yeni olan bir oyun hissine katkıda bulunmak için remix haline getirilmiş, açıkcası kulağa da oldukça hoş geliyor.

Super Mario Flashback oyununun demosunu buradan indirebilirsiniz. Exe’ye ilk tıkladığınızda hemen çıkan ekranları geçmeye çalışmayın. Oyun, tuş kombinasyonlarını yapmanız için sırası ile ayar ekranlarını getiriyor. Önce up(yukarı) tuşu ile başlayıp ardından diğer yön tuşları ayarlıyorsunuz.  Oyunun tam versiyonu 2020 yılına kadar çıkmayacakmış. Kendilerine Patreon bağış hesabı üzerinden destek verebilirsiniz.