TGS 2017 Japonya Oyun Ödülleri Belli Oldu

CESA (Computer Entertainment Society Association) tarafından düzenlenen Japon Oyun Ödülleri 2017 (JGA2017) töreninde her sene, pek çok oyun arasında en başarılı oyunlar seçilip ödüller dağıtılıyor.

Yılın en başarılı oyunu ödülüne layık görülen eser Nintendo Switch ve Wii U için piyasaya sürülen Legend of Zelda: Breath of the Wild oldu. İkincilik ödülü ise Splatoon adlı oyuna verildi. Nintendo iki yıl üst üste birincilik ödülünü kazandı.

Yarışmaya katılan diğer oyunlar da farklı alanlarda ödüller aldı. Özel ödül, en yüksek satış ödülü, küresellik ödülü gibi alanlarda ödüller sahiplerini buldu. Japon yapımı oyunlar ile Japon yapımı olmayan oyunların birlikte katıldığı bu yarışmanın sonuçları aşağıdaki şekilde.

 

Büyük Ödül:

Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo Switch) – Nintendo

Diğer Ödüller:

Overwatch (PC-PS4) – Square Enix

NieR: Automata (PC-PS4) – Square Enix

Nioh (PS4) – Game City

Biohazard Resident Evil (PC-PS4-Xbox One) – Capcom

The Last Guardian (PS4) – Sony Interactive Entertainment

Final Fantasy XV (PS4-Xbox One) – Square Enix

Persona 5 (PS4-PS3) – Atlus

Horizon Zero Dawn (PS4) – Sony Interactive Entertainment

Pokemon Moon (3DS) – Pokemon

Monster Hunter Double Cross (3DS) – Capcom

Özel Ödül

PlayStation VR (PS4) – Sony Interactive Entertainment

En Çok Satış Yapan

Pokemon Moon (3DS)

Küresellik Ödülü (Japon Yapımı)

Pokemon Moon (3DS)

Küresellik Ödülü (Japon Yapımı Olmayan)

FIFA 17 (PC-PS4-PS3-Xbox One) – EA

Pokemon GO proje ekibi, piyasaya ilk sürüldüğü andan beri yaklaşık 2 ayda 500 Milyon indirmeye ulaştığını belirtti. Üstelik oyuncu profilinin ne kadar geniş olduğunu da ifade etti. Tüm bunların oyun geliştirme sektörüne çok büyük bir fayda sağladığını, oyunun üretim aşaması boyunca çeşitli yardım kuruluşlarına da katkıda bulunduğunu ekledi.

12 kişilik bir creator ekibinin seçtiği en iyi oyun tasarımı ödülünün sahibi Playdead’in INSIDE (PC-PS4) adlı eseri oldu.

Japon Oyun Ödülleri Resmi Sitesi

Aşağıda, oyun yapımcılarınıni kendi eserleri hakkındaki açıklamalarını bulabilirsiniz.

Yıllık oyun ödülleri sahiplerini buldu.

Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo) eseri büyük ödülün sahibi oldu.

Nintendo iki yıl art arda büyük ödülü kazanmayı başardı.

Japon Oyun Ödülleri 2017 (JGA2017) ile her yıl uygun görülen oyunlar çeşitli alanlarda ödüllerin sahibi oluyor.

Kadın ve erkek, genç ve yaşlı tüm oyuncular için en başarılı oyun büyük ödüle hak kazandı.

Zelda’nın yeni oyunu hakkında: Bulmaca çözmenin verdiği zevk, kendine özgü bir karakter, derin ve güçlü bir hikaye, gibi pek çok olumlu yorum yapıldı. Özgürlük hissinin tavanlarda olduğu bir serüven ifadesinin en sık telafuz edilen ifade olmasının yanı sıra Breath of the Wild için, Legend of Zelda serisindeki ilk açık dünya oyunu oduğuna dair ifadeler de yer aldı. En yaygın görüş ise serüvenin şaşırtıcı olmasının yanı sıra yeni şeyler keşfetmenin verdiği heyecan da çok eğlenceli şeklinde. Savaş dinamiklerinin verdiği his inanılmaz diye yorum yapanlar da oldu. Yediden yetmişe herkesin severek ve beğenerek oynadığı bu oyun dünyanın her yerinde, sınır tanımaksızın çok geniş bir yelpazedeki oyuncu kitlesine hitap ediyor. İşte bu nedenle de büyük ödülü almayı hak ediyor.

Özel Ödülün Sahibi PlayStation VR

Oyuncuları 360 derecelik bir sanal gerçekliğin içine davet eden bu sistem 3B ortam ile yeniden piyasada. Orijinal 3B seslerin kullanılmasının yanı sıra hareket seslerinin de vurgulanması gereken muazzam küçük detaylar olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Oyunun içindeki dünyaya gerçekten girmiş gibi hissettiren bu sistem sayesinde oyunun serüvenini bizzat deneyimleyebilir, oyunun sahip olduğu olasılıkları genişletebilir. Tüm bu özellikleri sayesinde oyuncuları yepyeni bir eğlence anlayışına davet ediyor. Dolayısıyla Özel Ödülü almaya hak kazanıyor.

 

En Çok Satan Oyun Ödülünün Sahibi Pokemon Moon

Yeni oyunun çıkmasını bekleyen büyük bir hayran kitlesinin beklentilerini göz önünde bulunduran yapımcılar ilk kez oyuncuları da kendine dahil ediyor. 18 Kasım 2016 tarihinde tüm dünyada aynı anda piyasaya sürülmesinden bu güne dek geçenüç yıllık süre içinde 15.440.000 adet satış yapmayı başarmış. Dolayısıyla Japon Oyun Ödülleri yarışmasında en çok satış yapan oyun kategorisinde birinciliği sahiplendi.

Adı Anılan Diğer 11 Eser de Üstünlük Ödülü’nün Sahibi Oldu!

  • Overwatch: Bireysellik sahibi anime karakterlerine benzeyen karakterlere sahip bir oyun. Bu karakterlerin her biri, kendine özel farklı bir yeteneğe sahip. Oyunun temelinde takım mücadelesi yatıyor. Rakip takımı yok edip, kendi takım arkadaşlarına yardımcı olmanın verdiği his, bir çok oyuncu için bu oyuna devam etme sebebi. FPS oyunlarına yeni bir soluk getirdiği için, yetenek gerektirmiyor. Kim olursa olsun rahatça oynanabiliyor.
  • NieR: Automata: Uzaylıların yeniden ve daha güçlü bir şekilde gelir ve dünyada kalan insanlığı yok eder. İnsanlıktan geriye kalan az bir kısım, ayda saklanır. Dünyayı uzaylı robotların istilasından kurtarmak için insanların tasarladığı savaşçı android robotlar dünyaya gönderilir. Böyle bir hikayeye sahip bu oyunun hikaye konusunda özgün olmadığı söylenemez. Sadece senaryo da değil, karakterler ve görsellik konusunda da oldukça özgün bir eser ile karşı karşıyayız. Dahası oyunun müziklerinin tamamı, oyuncular tarafından çok büyük bir ilgi ve sevgiyle karşılandı. Pek çok oyuncunun maddi ve manevi desteği dolaysıyla Üstünlük Ödülü Sahibi Olmaya Hak Kazandı.
  • Nioh: Benzersiz bir grafik, ustaca seçilmiş ekibi, etkileyici bir öykü… Bunların hepsi bir araya geldiğinde karşımıza çıkan oyun Nioh oluyor. Üstelik, bir anlık konsantrasyon ve dikkat eksikliğinin ölüme neden olduğu türden bir zorluk da söz konusu. Sürekli tetikte olunmasını bekleyen bu oyun karşısında oyuncuların verdiği tepki ne kadar ölürsem öleyim bırakamıyorum veya aksiyon oyunları arasında en başarılı, şaheser gibi ifadelerde bulundu.

Kaynak: 4gamer.net