2B, SQUARE ENIX’e Başarı Getirdi. NIER: AUTOMATA Satışları Oldukça İyi

Platinum Games tarafından geliştirilip Square Enix tarafından piyasaya sürülen Nier: Automata adlı oyunun PC ve PS4 platformlarında satışları 31 Mart 2018 tarihinden itibaren iki buçuk milyonu geçti bile. JRPG olarak da sınıflandırılabilen bir aksiyon-macera oyunu olan Nier: Automata, Japonya’da 23 Şubat 2017’de ilk kez piyasaya sürüldü.

Nier:Automata hakkında

“Bu benim lanetim mi? Yoksa günahım mı?”

Nier Automata; konusuyla, atmosferiyle, müzikleriyle ve dinamikleriyle pek çok oyuncunun aklını başından aldı. Dünyalar arası süregelen büyük bir savaş var. Dış dünyaların gelişmiş uygarlıkları en güçlü robotlarını ve makinelerini dünyaya göndererek burayı ele geçirmek istiyor. İnsanlar ise son bir umut olarak aya saklanıyor. Kendileri ayda gizlenirken Dünya’yı koruma görevini kendi ürettikleri robotlara bırakıyorlar. İnsanlığın kaderi ise bilinmez bir sır olarak kalıyor.

Tüm ümitlerini bağladıkları 2B adlı androidi kontrol ediyoruz. Dünya’yı tekrar ele geçirmek için gözünü kırpmadan canını ortaya koyabilen bu robot ile maceraya atılıyoruz.

giphy,

Bu oyun yalnızca bir eğlence aracı değil. Oyuncuları türlü duygular içine sokan karmaşık bir hikaye. 60 fps ile deneyimleyebileceğimiz bu açık dünya oyununun Steam yorumları iyi ve puanları oldukça yüksek.

giphy,

Oyunun yapımı 2014 yılında, serinin yaratıcısı Yoko Taro ve yapımcısı Yosuke Saito ile birlikte başladı. Hikaye aslında Yoko Taro’nun önceki çalıştığı projelerle benzerlik gösteriyor. İnsanların öldürme iç güdüsünün yanı sıra ön yargıyla yüzleşme ve zorlu durumlardan kaçma güdülerini de barındıran bu oyun, daha önceki projelere kıyasla çok daha iyi bir savaş mekaniği sunuyor.

NIER: AUTOMATA

Dövüş mekanikleri içinde ve ayrıca açık dünyada gezerken, yaya gezme olasılığının yanı sıra çeşitli araçları da kullanabiliyoruz. Bazı yabancı hayvanları binek olarak kullanabildiğimiz gibi uçaklarımız ve diğer uçuş cihazlarımız da mevcut.

Dövüşler, aksiyon tabanlı. Oyuncu düşmanlarla oyun içi atmosferde savaşırken aynı anda hem hafif ataklarını hem de ağır ama yavaş ataklarını kullanabilir. Oyunculara yardımcı olması için bir tane pod da görevlendirilmiş. Bu podun desteğini kullanarak oyuncular istediği zaman düşmanın yaşam barını azaltma konusunda yardım alabilir. Düşmanların çeşitliliği de göz doldurucu. Pek çok farklı düşmanla karşılaşacağız. Boss savaşları dışında irili ufaklı düşmanlar ve mini düşmanlar da bizi bekliyor.