Oyun Grafiklerinde Dönüm Noktası: METRO EXODUS’un Yeni Teknolojisi

4A Games, yapım aşamasında olan oyunları “Metro Exodus“ta “NVIDIA RTX” işbirliğinde kullanılacak olan gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisinin tanıtım videosunu yayımladı.

Metro Exodus’un yeni teknolojisi göz kamaştırıyor. Videoda gösterilen kısımlar E3 2017 sunumunda gösterilen oynanış fragmanındaki ile aynı. Stüdyo, bu video ile oyuncuların oyun içinde karşılaşacakları senaryo ve görüntüleri olduğu göstermeye çalışıldığını belirtti. Teknolojide hem çevresel perdeleme hem de dolaylı aydınlatmayı gerçek zamanlı, oyun içi işleyebilmek için ışın izleme teknolojisi kullanılıyor.

Metro Exodus

4A Games’in baş teknoloji yöneticisi Oleksandr Shyshkovtsov “Önceden farklı boyutlardaki dinamik içerik için olan yoğun talebimizi karşılamak gayesiyle çeşitli özel yapılmış sistemlerden oluşan bir karışımı kullanıyorduk. Artık tüm gereksinimlerimizi karşılayan ve çevrim dışı işlemlerden (oyun sırasında değil de oyundan önce hesaplanan/işlenen unsurlar, bu sayede bu işlemi bilgisayarınız işlemek zorunda kalmıyor ve zorlanmıyor fakat değişkenlere karşı etkisiz kalan bir yöntem) aldığımız sonucu veren tek bir sistemle bunu değiştirebiliyoruz,” şeklinde konu hakkında düşüncelerini dile getirdi.

Oyunlardaki grafik teknolojileri her geçen günle birlikte evrimleşmeye ve gelişmeye devam ediyor. Bundan sonraki süreçte de gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisinin gelişmesini ve üstüne inşa edilmesini bekleyebiliriz.

Teknoloji tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz:

Sinema, anime, müzik