Küçük Kız Simülasyonu ‘Yohjo Simulator’ Çıkışından Sadece Günler Sonra Steam’den Kaldırıldı

Yohjo Simulator yani küçük kız simülatörü, Steam’in oylama platformundan geçer not alıp 17 Kasım’da online mağazalarda satışa sunulmuştu.

yohjo simulator
Yohjo Simulator

Oyunda küçük bir kızı kontrol ediyorsunuz ve bu kız oyundaki eşyalara ve NPC’lere kafa atıp, onları bir mendil gibi fırlatıyor, duvarlara zıplayarak tırmanıp genel anlamda etrafı tahrip ediyor. Aynı tarzdaki Goat Simulator da kötü şöhretiyle tanındı ve Goat Simulator’ın Steam’deki başarısından sonra bu tarz oyunların ardı arkası kesilmedi.

Videoya göre oyun, Yohjo Simulator’ın bunu günün trendi üzerinden para kazanmak için baştan savma yaptığı bir iş gibi duruyor yine de toplumda belli bir kesime hitap ettiği de inkar edilemez.

Oyun bu hafta yayınlanır yayınlanmaz hızlıca yorum yağmuruna tutuldu. Steam’e bırakılan yorumların hemen hemen hepsi negatif yöndeydi fakat birkaç tane de pozitif yorum vardı. Yorumlar arasında, bakış açısına göre olumlu ya da olumsuz olarak algılanabilecek tek cümlelik şakalar da mevcuttu. Yorumların hemen ardından, oyunu Steam’in üst şirketi Valve’ye şikayet etmek için bir kampanya düzenlendi ve şikayetçiler durumu uygunsuz içerik ve tam bir soygun olarak adlandırdılar. İnsanlar Goat Simulator’ün aksine Yohjo Simulator’u eğlenceden ve çekicilikten yoksun ve kesinlikle boş içerikli olarak değerlendirdiler. Neredeyse herkesin 12 yaşında küçük bir çocuk gibi göründüğü anime ve mangaların takipçileri bile, kısa bir şortla etrafta koşturup yetişkin erkekleri tekmeleyen küçük kızı rahatsız edici buldu.

Tepkilerin sonucu olarak oyun, bugün erken saatlerde sessizce Steam mağazalarından kaldırıldı. Oyunun yapımcısı ya da dağıtıcısı henüz resmi bir açıklama yapmadı. Steam’in kalite kontrol eksiklikleri nedeniyle daha önce de eleştirildiği biliniyor fakat bu nedenlerle bir oyunu çok nadir olarak mağazasından kaldırdı.