“DARK SOULS REMASTERED” PS4 ve XBOX ONE için Hazır!

From Software 24 Mayıs tarihinde (PC/PS4/Xbox One)  için ve yazın da Nintendo Switch için satışa sunacağı Dark Souls Remastered için Network Testi gerçekleştirdi. Bu testler 11 ve 12 Mayıs tarihlerinde saat 19.00 ila 22.00 arasında gerçekleştirilecek diye belirtildi. Bu testler PC sürümünde olmayacak.

Bu network testine katılım şartlarına dair belirtilen birkaç adet sınır mevcut. Bunlardan biri katılımcının 17 yaşından büyük olması. Dolayısıyla PS4 veya Xbox One sahibi olmalarının yanı sıra internet bağlantılarının da olması gerekiyor. Bu iki günlük test süresinin iki gününe de katılması gerekiyor. Başka katılım koşulları da vardır, bu koşulları karşılayan herkes ücretsiz olarak network testlerine katılabilir. Play Station Plus veya Xbox Live Golden Üyelik sahibi olmak bu testlere katılım için gereken koşullar arasında yer almıyor.

Bu network testinin amacı ise iki adet: Bunlardan birincisi pek çok oyuncunun aynı anda internete bağlanarak oyun sunucusunu zorlamayacak derecede rahatça oyun oynayıp oynayamadıklarını doğrulamaktır. İkincisi ise oyuncuların farklı network kullanarak aynı anda oynarken ortaya çıkacak sorun ve problemleri test etmek gerekir. Zamanlamanın çok önemli olduğu bu oyunda bağlantı farklılıklarından dolayı meydana gelen problemler oyuncular için gerçekten baş ağrısı niteliğinde. Anlaşılan o ki yapımcı şirket From Software bu sorunu çözme yolunda adımlar atıyor.


Bu sürüm demo olmadığından yalnızca test için hesap açılması gerekiyor. Açılacak bu test hesapları hala geliştirme aşamasında. Oyun esnasında beklenmeyen hareket veya sorunların çıkma ihtimali var. Bu test süresince oyuncular karakterlerini geliştirecek ancak geliştirilen bu karakterler piyasaya çıktığında oluşturacakları karakter ile eşleşmeyecek. Yani test sürümünde olan test sürümünde kalacak. Sunucunun ne kadar ağırlık kaldıracağını test etme amacıyla yapılan bir sürüm olduğundan “Sunucuya bağlanılamıyor” türü hataların test süresi boyunca sık sık alınması bekleniyor.

Ancak bu test Dark Souls Remastered oyunun nasıl olduğunu, asıl satışa sunmadan önce oyunun nasıl bir değişim geçirdiğini görmek için büyük bir şans. Dark Souls Remastered ve network hakkında nasıl problemler çıkacağını görebilmek ve olası tüm problemlerin satıştan önce tespit edilebilmesi için tüm oyuncuların bu test aşamasına katılması bekleniyor. Test aşamasında tespit edilen sorunlar ne kadar çok olursa satışa çıkacak oyunda bu sorunlar o kadar azaltılmış olacak.