ARCA LUDUM: Kaçış Oyunu Konsepti Kutu Oyunu İle Birleşti

arcaludum

Odadan Kaçış, Kaçışhane ve Room in Mind gerçek yaşam kaçış oyunlarının yaratıcılarından yepyeni bir proje: Arca Ludum: Escape Room Board Game

Türkiye’de kaçış oyunlarının öncülerinden olan Engin Dikkulak ve Özer Özgün Erkçetin, Arca Ludum isimli taşınabilir ve kolay kurulabilir bir kaçış oyunu projesine imza attı. Projelerini dünya genelinde satışa sunmak için öncelikle Mayıs 2019’da Kickstarter isimli kitlesel fonlama platformunda destekçilerinin karşısına çıktılar.

Kaçış oyunu konseptiyle kutu oyunlarını bir araya getiren bu oyun konseptinde, oyuncular istedikleri mekana oyunun kurulumunu yapabiliyor. Kolay kilitleme sistemi sayesinde dolaplar, çekmeceler ve sandıklar birer oyun nesnesine, ev veya ofisler de evden kaçış oyununa dönüşüyor.

Korku, gerilim, suç, gizem, aksiyon, komedi, fantastik, macera, bilim ve bilim kurgu türlerini ikişerli olarak içinde barındıran beş farklı oyun senaryosu yazdılar. İlk etapta bu oyunlardan yalnızca Antidote ve Jack the Ripper oyunlarını oyuncuların beğenisine sundular. 2020 yılında ise Mr Wiser’s Plan, Poe’s Dream ve Dragon’s Treasure isimli üç oyunu daha yayınlamayı planlıyorlar.

Kickstarter kampanyasını başlatmadan önce oyunlarını defalarca test ettiler ve tüm tasarım ile dizayn işleri sona erdi. Oyunların Kickstarter özel fiyatları €49 ve yine başlangıca özel her bütçeye yönelik mini oyunlar da sunuyorlar.

Oyun hakkında:

Kolay kurulabilir bu oyun standart kutu oyunu ebatlarında satılıyor.
Kutunun açıldığı her yerde kolaylıkla kurulumu yapılıp oynanabilir.
Kolay kilitleme sistemi sayesinde gündelik nesneler birer kilitli hazneye dönüşebiliyor.
Oyuncu, oyun yönetici veya her ikisi birden olabiliyorsunuz.
Oyunda interaktif öğeler de bulunmakta.
Zeka ve fiziksel yetenek gerektiren bulmacaları çözmek arkadaşlarınızla birlikte daha eğlenceli olacak.

 

Kişi sayısı:                            2-6

Oyun süresi:                        90-120 dk

Önerilen yaş:                        14+

İnternet sitesi:                      arcaludum.com

Kickstarter Sayfası:            https://bit.ly/2VmWNjI

Sanatçı internet sitesi:       senemerkcetin.com              

Facebook:                            facebook.com/arcaludum

Instagram:                            instagram.com/arcaludum

Twitter:                                 twitter.com/arcaludum

 

Antidote

Bir sosyopat doktor olan Morgan Handerson, kendi yarattığı, tüm dünyayı tehdit edecek bir virüsün kurbanı oldu. Şans eseri doktorun asistanı Liz, bu virüs dünyaya yayılmadan önce polis merkezine haber vermeyi başardı. Gönderdiği zarf ile olay aydınlığa kavuşabilir.

Başarmak için 90 dakikanız var. Aksi takdirde virüs size de bulaşacak.

Jack the Ripper

Londra kanlı bir sabaha uyanır. Şehirdeki panik havası günden güne yükselir ve güvenlik güçlerinin baskısı da giderek artar. Dün geceki ile birlikte son yedi aydaki ölü sayısı yediye yükselmiştir. Bu cinayetlerdeki yöntem ünlü bir seri katilinkine benzemektedir: Jack the Ripper. Şüphelilerin arasından katilin kim olduğunu bulmak ve rehineyi kurtarmak sizin elinizde. Bunun için yalnızca 90 dakikanız var.

Açıkcası biz projeyi oldukça beğendik. Projenin hayata geçmesi için Kickstarter üzerinden maddi destek verebilirsiniz.