Almanya’dan Çıkış Tarihi Belli Olmayan Oyunlarla İlgili Önemli Yasak

Eurogamer’ ın ulaştığı kaynaklara göre Almanya Federal Hükümeti, net olarak çıkış tarihi belli olmayan ürünlerin ülke sınırları içerisinde ön siparişle satılmasını yasakladı. Karar, 2016 yılında Samsung Galaxy S6 ürünün siparişiyle ilgili bir tüketicinin yaptığı şikayet üzerine alındı.

Çıkış Tarihi Belli Olmayan

Tüketicilerin bir ürün sipariş verdiğinde ellerine ne zaman geçeceğinin perakendeciler tarafından belirtilmesi gerektiğini belirten Yüksek Mahkeme’ nin Almanya sınırları içerisinde geçerli olan bu kararının diğer ülkelerde de ele alınıp alınmayacağı merak konusu. Ayrıca, konunun oyun endüstrisine ne gibi etkileri olacağı da merak ediliyor. Bu kararın ardından yapımcılar oyunlarını çok erkenden duyurmaktan vaz mı geçecekler yoksa çıkış tarihi politikalarında farklı bir uygulamaya mı başvuracaklar bunu zaman gösterecek.

Eminiz, dağıtımcılar bu tür yasakları atlatmanın da bir yolunu bulacaklardı. Ancak, bir oyunu erkenden duyurup, ön sipariş açıp oyunu 4-5 kez ertelemek ( Crackdown 3 mesela ) gerçekten hiç hoş bir görüntü yaratmıyor. Ayrıca ön siparişten gelen büyük gelir, oyun dağıtımcı firmaları için en büyük kazançlardan bir tanesi.

Siz neler düşünüyorsunuz ? Sizce oyunların bu denli erken ön siparişe açılması doğru bir karar mı?