RTS’in 20 Yıllık Şaheseri, AGE OF EMPIRES: DEFINITIVE EDITION İle Döndü

Microsoft; 20 Şubat 2018 tarihinde Age of Empires: Definitive Edition oyununu PC (Windows 10) için piyasaya sürdü.

Bu eser ilk olarak 1997 yılında Age of Empires (AoE veya Eycof) olarak piyasaya çıktı. Ek paketler ile genişlemeye devam etti, Age of Empires: Rise of Rome da büyük ilgiyle karşılanmıştı. Şimdi serinin bir diğer efsanesi olan Age of Empires II oyunu HD olarak karşımızda.

20 sene önce çıktığında çok büyük bir hevesle oynanan bir oyun olan Age of Empires yeniden hayata dönüp oyuncularla buluştu.

Oyunu eskiden beri çok seven oyuncuların HD edition karşısında hayranlıkla ve sabırsızlıkla bekliyor olması bir yana AoE de neymiş diyen de bir çok kişi olacaktır. İlk olarak 1997 yılında çıkan AoE serisinin en son oyunu olan Age of Empires III 2005’te piyasaya sürüldü. 10 yıldan uzun bir süredir sessiz kalan bu seri  hakkında en temel bilgiler sunmak istiyoruz.

Age of Empires:

AoE serisi, Real Time Strateji denilen bir oyun türüne ait. Antik çağlardan Roma İmparatorluğu‘nun ihtişamlı dönemlerine kadar uzanan bir senaryo üzerinde oyuncular medeniyet geliştirerek birbirlerine karşı kalkınma mücadelesi veriyor. En yüksek medeniyet seviyesine ulaşabilenler kazanıyor.

 

 

 

Civilization serisi ile pek çok ortak noktaya sahip. Ancak AoE serisindeki en belirleyici özellik gerçek zamanlı bir oyun yapısına sahip olmasıdır. Bilindiği üzere Civilization serisi Turn Based yani hamle sırasına dayalı bir oyun yapısına sahip. Ancak AoE’de taraflar aynı anda hamle yapabiliyor. Bu yüzden hamle yaparken uzun uzun düşünme şansı yok.

 

 

 

RTS türünün atalarından biri sayılacak bu oyunu oynamak isterseniz Microsoft Store‘dan 56 TL’lik fiyat etiketi ile satın almanız mümkün.