Suicide Squad Silinen Sahnelere Harley Quinn Sebep Olmuş Olabilir Mi?

Son zamanlarda yayınlanan Suicide Squad: Gerçek Kötüler (Extended Cut), aklımıza takılan çoğu konuda aydınlanmamızı sağlasa da, öte yandan neden silindikleri konusunda daha fazla soru işaretleri bıraktı.


Suicide Squad silinen sahneleri izlediyseniz daha çok Harley Quinn odaklı olduğunu farkedebilirsiniz. Evet, biliyorum sonuçta ana karakterlerden biri tabii ki silinmiş sahnelerde olacak ama benim demek istediğim bu değil. Demek istediğim:

Harley/Joker Kovalama Sahnesi

https://www.youtube.com/watch?v=zjEzzX8Ajbw

Yukarıdaki sahnede daha çok Arkham dönemlerinde Harley ve Joker arasında geçen konuşmaya tanıklık ediyoruz. Çoğunlukla, bu sahne bize Joker’in Harley’e aslında ne kadar acı çektirdiğini ve buna rağmen Harley’nin sürekli Joker’in peşinde olduğunu gösteriyor. Hayranların bir çoğu -çizgi romanları okumayanların çoğu- filmden dolayı Joker’in Harley’nin peşinde olduğunu zannediyorlardı, bu sahne ise tam tersini kanıtlamış oldu. Sahne, filmde Harley’nin duygusallığın ağır bastığı ‘flashback’lerinden birisi olarak yer almaktadır. Harley’nin tek istediği Joker’e olan sonsuz sadakatinin ve sevgisinin karşılığı olarak Joker’in onu kabul etmesi ve sevmesidir. Harley’nin bunu kanıtlamak için adamı vurmasından sonra bile Joker umursamaz tavırlarından ödün vermemeye eder. Joker’in alnına silahı dayadığında Harley’nin söylediği cümle ilgimizi çekiyor:

“Kalbim seni korkutuyor ama silah korkutmuyor mu?”

Eğer silinmeseydi bu cümle kesinlikle filmin en akılda kalıcı ve anlamlı cümlelerinden biri olarak yer alabilirdi. Fakat sahne silinmeseydi de Harley Quinn odaklı bir film haline gelebilirdi.

Harley’nin Squad’ı Rahatsız Ettiği Sahne

https://www.youtube.com/watch?v=798oaSwjtqE

Silinen sahnelerin birçoğunda Harley’nin Squad üyeleri üzerinde psikolojik sınamalar yaptığını görüyoruz. Yukarıdaki sahnede ise Squad üyelerine isteseler de istemeseler de kişisel sorular sormaya başlar. Aslına bakarsanız Killer Croc‘un neredeyse ona vurmasına ve Katana‘nın maskesini çıkarmasına sebep olur. Sonunda psikolojik kaos ortaya çıkmadan Deadshot, Harley’i yanına çekmek zorunda kaldığı zaman da bile videonun son kısmında gördüğünüz gibi Deadshot’ın bile aklını başından almayı başarır.

Bence bu sahne Harley’nin doğal yetenekleri üzerinde çalışmasını tasvir etmek amaçlı mükemmel bir sahneydi. Eğer silinmeseydi hayranların onu sadece deli olarak görmesi yerine yeteneklerine hayran olunulan ve fazlasıyla saygı duyulan bir karakter olmuş olabilirdi. Ve bu sahneyi silmeleri beni şu soruya yönlendiriyor: Yapımcılar Deadshot’ın değil de Harley’nin Squad’ın asıl lideriymiş gibi görünmesinden korkmuş olabilirler miydi?

SON SÖZLER

harley quinn

Dediğim gibi bana göre, Harley’i ana karakter gibi göstermemek ve Squad’ın lideri gibi görünmemesi için sahneleri silmeyi tercih ettiler. Hayranların filmin Squad yerine Harley odaklı bir film olduğundan şikayetçi olmalarını istemediler. Silinen sahnelerin çoğu, film ile ilgili çok önemli noktalara değinmiş olduğu için Harley odaklı gibi durma riski olsa bile bence silinmemeleri gerekirdi.

grimywaterloggedlacewing

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Suicide Squad silinen sahnelerin ardında yatan asıl neden Harley Quinn miydi?