Luke Starkiller İsminin Değişim Sürecini Mark Hamill Anlattı

Luke Skywalker karakteri ile Star Wars’un ana kadrosunda yer edinmiş olan Mark Hamill, ilk soyadı olan Skykiller’ın nasıl değiştiğine değindi.

Cambridge Union’daki konuşmaya Mark Hamill’in oyunculuk kariyerine dair konuşmaları damga vurdu. Hamill çocukken Donald Duck’ı gördüğüne dair anılarını anlatırken, çizgi filmleri yetişkinlerin yapıyor olmasına şaşırdığını hatırladığını söyledi.

Aktörün Star Wars ile ilgili konuşmaları esnasında ilginç bir şey ortaya çıktı; aktör, orijinal senaryoda olduğu gibi ismin  Luke Starkiller olarak kalmasını istemiş. Kendisine verilen ilk senaryoda Han Solo ve Luke Starkiller  arasında bir sahne varmış ve isim çok sonra değiştirilmiş. Hamill konuyu şu şekilde aktarıyor:

“Biliyorsunuz, sahneyi ilk çektiğimde, “Ben Luke Starkiller’ım ve sizi kurtarmak için buradayım.” diyordum. Sonra bir telefon aldım ve sahnenin yeniden çekileceğini öğrendim. Ben, “Sahneyi zaten çektik!” dedim. Onlar da “Hayır, sahneyi yeniden çekeceğiz çünkü ismini değiştirdik.” dediler. Daha sonra ben buna karşı çıkarak; “Gerçekten mi? Luke Starkiller’ın nesi yanlış? Bu isim ona özgüven veriyor.” dedim. Ona verebileceğimiz kadar özgüven vermeliydik çünkü o sönük bir çiftlik çocuğuydu.”

İsmi değiştirdiler, çünkü ismin içinde geçen “kill” kelimesi odak grupları tarafından rahatsız edici bulunmuştu.

Sonuçta Luke, özgüvenini kazandı,  özellikle de Empire Strikes Back’teki sahneler ile.  Starkiller ise Efsaneler evreninde kendine bir yer buldu; ilk olarak Darth Vader’ın gizemli çırağı olarak sonra da  Star Wars: The Force Awakens’da gezegen büyüklüğündeki First Order’ın mobil üssü olarak.

Kaynak: Comicbook