Japonya’da Şu An Ninja Kıtlığı; 85.000 $ Maaşa Bile Ninja Bulamıyorlar

Bilmem bunu duymak size garip geldi mi fakat, evet gerçekten de Japonya’da şu an gösteri yapacak ninja bulmakta sıkıntı yaşanıyor. Üstelik bu ninjalar kendilerini çok iyi gizledikleri için de değil, sonuçta 85.000 $’ı bulan maaş için ninja da olsanız saklandığınız yerden çıkardınız herhalde değil mi?

Haberin kaynağı, ninjaların doğduğu yer olarak tanınan Iga şehri. Fakat şehrin bu şöhreti bile tüm ülkede yaygın olan göç sorununa çare olmamış. Geçtiğimiz yıl Iga 1000 tane sakinini kaybetmiş. Bu arada Iga’nın son sayıma göre nüfusu 90.000. Yani kayıp pek de az sayılmaz.

Sebebi ise çok açık. Gençler daha fazla imkanlar sunan Yokohama ve Tokyo gibi şehirlere göç ederek, nispeten taşra kalan Iga’yı terk ediyorlar. Bu kadim şehir ise ekonomisini ayakta tutabilmek için çaresizce işçi ve animatör arayışına giriyor.

Iga her yıl gerçekleşen Geleneksel Ninja Festivali‘ne 30.000 turist çekebiliyor fakat yoğun turist aktivitesini tüm yıla yaymayı hedefliyorlar. Festival zamanı her ne kadar canlı olsa da Iga’nın belediye başkanı Sakae Okamoto bunun yeterli olmadığını hissettiğini dile getirmiş. Nasıl hissetmesin, bir belediye başkanının görevi şehrinde olanakları arttırmak iken Iga küçülüyor, olanaklar azalıyor.


 

Japonya merkezi yönetimi Iga’nın bu sorununa kayıtsız kalmamış. Önümüzdeki zaman içerisinde şehre bir tane daha ninja müzesi açarak çalışan ve turist sayısını arttırmayı, bunun dışında da yeni ninjalar istihdam edebilmeleri için kaynak oluşturmayı programlarına almışlar.

 

 

85.000$’ı duyup biz de ninja olalım diyorsanız, denemekte serbestsiniz, şayet kolay olsaydı Iga nüfusu azalan yerine artan trendde olurdu diye düşünüyoruz. Yine de tıpkı Japonya artık yabancı manga ve animasyon sanatçılarına açık olduğu gibi ninjalara da açık hale gelirse diye siz radarlarınızı açık tutun Fanzade takipçileri.

Ninja Kıtlığı

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.