Rowling’in Kaleminden Büyücülük Dünyası’nın Sihirli Nesneleri Bölüm 2

Büyücülük dünyasında sık sık karşımıza çıkan büyülü nesneler, her daim ilgimizi çekmiştir. Kitaplarda isimleri ve ufak tefek özellikleri dışında çok fazla bilgi edinemediğimiz bu büyülü nesneler hakkında, J.K. Rowling’in Wizarding World sitesinde yazdığı makalelerin bir kısmını önceki yazımızda incelemiştik. İşte Büyücülük Dünyası’nın Sihirli Nesneleri Bölüm 2:

Düşünseli – Büyücülük Dünyası’nın Sihirli Nesneleri

Düşünseli genellikle değerli taşlarla özenle dekore edilmiş, güçlü ve karmaşık büyüler taşıyan geniş, sığ bir tabaktır. Düşünseli çok nadir bulunan bir nesnedir çünkü yalnızca çok güçlü ve sihir yetenekleri gelişmiş büyücüler kullanır, büyücülük dünyasının büyük bir kısmı bu nesneyi kullanmaktan çekinir.

Düşünseli’nin bilinen tehlikeleri, hafıza ve düşünce üzerindeki büyük etkileri hakkındadır. Düşünseli anıları yeniden yaşanabilir hale getirmek, bilinçaltında depolanan bütün detayları almak ve onları sadakatle yeniden oluşturmak için büyülenmiştir. Anının sahibi ya da ikinci bir kişi anıya girip orada dolaşabilir. Kaçınılmaz olarak saklayacak şeyleri olanlar, geçmişlerinden utananlar, sırlarını saklamaya istekli olanlar veya mahremiyetini korumak isteyenler Düşünseli gibi bir nesneye karşı dikkatli olacaklardır.

Hatıraların yeniden yaratılmasından daha da zor olanı ise düşünceleri ve fikirleri yeniden incelemek ve sıralamak için düşünsel düşünüşün kullanılmasıdır, çok az sihirbaz bunu yapma yeteneğine sahiptir. Albus Dumbledore’un Hogwarts’taki  Düşünseli’ni bu şekilde kullandığı görülüyor, Harry Potter ve Ateş Kadehi Bölüm 30’da, düşüncelerini Düşünseli’ne aktarır ve Harry’nin yüzü Snape’e dönüşür; Dumbledore, kendisine Snape ile Harry arasındaki gizli bağlantıyı hatırlatmaktadır (Snape, Harry’nin annesine aşıktı ve şimdi – son derece isteksizce – onu koruyor ve bu bağdan onur duyuyor).

Geleneksel olarak, bir cadı veya büyücünün düşünceleri, asaları gibi, yoğun bir kişisel eser olarak kabul edildiğinden, onlarla birlikte gömülür; Düşünseli içinde kalan herhangi bir düşünce veya anı, büyücünün kendisi aksini talep etmedikçe, sahibiyle birlikte aynı şekilde defnedilir. Ancak Hogwarts Düşünseli, herhangi bir bireye değil, okula aittir. Hayat deneyimlerini de hatıralar şeklinde geride bırakan okul müdürü ve müdire grubu tarafından kullanılmıştır. Bu, günün müdürü veya müdiresi için paha biçilmez bir referans kitaplığını oluşturur.

Hogwarts’taki Düşünseli, süslü bir şekilde oyulmuş taştan yapılmıştır ve üzerinde okulun kuruluşundan öncesine dayanan Saksonca rünler kazınmıştır. Bir (kanıtlanmamış) efsane, kurucuların Düşünseli’ni okullarını kurmaya karar verdikleri yerde yarı gömülü olarak keşfettiklerini söylüyor.

Uçuç Tozu – Büyücülük Dünyası’nın Sihirli Nesneleri

Uçuç Tozu, 13. Yüzyılda Ignatia Wildsmith tarafından icat edildi. Üretimi sıkı bir şekilde denetlenmektedir. İngiltere’deki tek lisanslı üretici, Genel Merkezi Diagon Yolu’nda bulunan ve ön kapılarına gelenlere asla cevap vermeyen Floo-Pow’tur.

Şimdiye kadar Uçuç Tozu kıtlığı yaşanmadığı gibi kimse bu tozu üreten birini tanımamaktadır. Fiyatı yüz yıldır aynı kaldı: bir kepçesi iki sickle. Her sihirbazın evinde, genellikle şömine rafının üzerindeki bir kutu veya vazoya uygun bir şekilde yerleştirilmiş bir Uçuç Tozu stoğu bulunur.

Uçuç Tozu’nun bileşimi çok gizli tutulmaktadır. “Kendi başlarına” yapmaya çalışanların hepsi başarısız olmuştur. Yılda en az bir kez, St. Mungo’s Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi’ni birisi ‘Uçuç Tozu’ sakatlıkları için aramaktadır ve ‘Sahte Uçma’ yaralanması dedikleri durumu rapor etmektedir – başka bir deyişle, biri şöminesine ev yapımı bir toz attı ve sonuçlarına katlandı.

Öfkeli Şifacı ve St Mungo’nun sözcüsü Rutherford Poke’un 2010’da söylediği gibi: Bir kepçesi iki Sickle. millet, bu kadar cimri olmayın. Ateşe Runespoor dişi tozu atmayı bırakın ve kendinizi bacadan dışarı atmayın! Buraya arkası yanmış bir büyücü daha gelirse, yemin ederim onu ​​tedavi etmeyeceğim. Bir kepçesi iki Sickle! ‘

Seçmen Şapka – Büyücülük Dünyası’nın Sihirli Nesneleri

Ünlü Seçmen Şapka, her öğretim yılının başında söylediği şarkılarla kendi oluşumu hakkında bilgi verir. Efsaneye göre Seçmen Şapka, okulun dört kurucusundan biri olan Godric Gryffindor’a aitti ve  dört kurucu da öğrencileri her kurucunun özel tercihlerine göre seçilecek olan isimsiz evlerine sıralanmasını sağlamak için ortaklaşa büyüledi.

Seçmen Şapka, çoğu cadı ve büyücünün karşılaşacabileceği en zekice büyülü nesnelerden biridir. Kelimenin tam anlamıyla dört kurucunun zekasını içerir, konuşabilir (ağzına yakın bir yırtık aracılığıyla) ve Zihinbend konusunda yeteneklidir, bu da kullanan kişinin kafasına bakmasını ve yeteneklerini veya ruh halini anlamasını sağlar. Kullanan kişinin düşüncelerine bile cevap verebilir.

Seçmen Şapka, bir öğrenciyi seçerken bir hata yaptığını kabul etmeyi reddetmesiyle ünlüdür. Slytherin’lerin fedakarca veya özverili davrandıkları, Ravenclaw’lar tüm sınavlarını geçtiklerinde, Hufflepuff’ların tembel olduğu, ancak akademik olarak yetenekli oldukları ve Gryffindorlar korkaklık sergiledikleri durumlarda, Şapka orijinal kararının arkasında duruyor. Bununla birlikte Seçmen Şapka iş başında olduğu yüzyıllar boyunca dikkate değer birkaç seçim hatası yapmıştır.

Seri devam edecek, sihirle kalın!

Okur, yazar, izler