Animelerde Zaman Yolculuğu İle İlgili 5 Farklı Yöntem

 Re:Zero, zaman bükülmesi sayesinde bu sezon biraz sükse yaptı. Zaman yolculuğu konusunda, her zaman kahraman ölüyor ve geri dönmek için bir şans yakalıyor tıpkı oyunlarda bir seviyeyi yeniden başlatmak gibi.

 

Elbette bir anime serisinde zaman, yolculuğu ilk kez işlenmiyor. Zaman yolculuğu bir süredir popüler bir konu ve yıllar içinde hikaye konusunda bizlere çeşitli fikirler verdi. Zaman makineleri her zaman aynı değildi. İşte size anime ve mangalarda işlenen, zaman yolculuğunun nasıl yapılacağına dair 5 metot:

5) Geçmişte Sıkışmak

time travel anime 1

Konu zaman yolculuğu olduğunda anime karakterlerin her zaman bir şansı olmuyor. Bazen onlar sadece günlük işleriyle uğraşırken, büyülü bir portal açılıyor ya da uzay zaman sürekliliğinde bir çatlak açılıyor ve onları geçmişe atıyor; tıpkı  Inuyasha’nın kahramanı Kagome’nin başına gelen gibi. Bazı şeytani kurnazlıklar sayesinde, Kagome kendini Japonya’nın Sengoku  döneminde buluyor.

Bu durumdaki karakterlerin tek avantajları onların tarih bilgileri. Sizin bakış açınızla hala geçmişteyken, gelecek hakkında kehanette bulunmak ve hangi olayların büyük farklılık yaratacağını bilmek oldukça kolay.Tek problem şu ki,yapacağınız en ufak hareket tarihin seyrini değiştirebilir. Tam bir ikilem olan bu durum modern Japon savaş gemilerinin 2. dünya Savaşı’nın ortasında gerçekleşiyor. Herşeyi olduğu gibi bırakmak mı daha iyi yoksa tarih kitaplarının yeniden yazılmasına bir şans vermek mi daha iyi?

Olasılık: Düşük. Sizin kazara başıboş şekilde geçmişte dolaşmanız iyi birşey değil. Ama bu, yazarların tarihi ve kültürü ilginç sorularla sorgulamalarına fırsat verdiği için hala eğlenceli.

Diğer Örnekler: Battle Girls – Time Paradox, Ambition of Oda Nobuna ve Nobuna serisiyle alakalı tüm diğer seriler.

4) Tekrar Dene Butonu

steins gate anime time travel
Zaman Yolculuğu Steins: Gate

Bir önceki senaryonun daha küçük ölçekli bir alternatifi olarak düşünün. Eğer bir savaşın sonucunu değiştirmek istemiyorsanız, kendi özel hayatınızı yeniden yazma şansıyla bu bazen işe yarayabilir. Bu durumdaki karakterlerin genelde zamanı geri sarmaya yarayan ya da bir durumu düzeltmek için çoklu girişim şansı veren büyülü güçleri vardır. Buradaki en büyük sorun, kötü bir durumu engellemek isterken daha kötü bir duruma yol açmaktır ki Puella Magi Madoka Magica’daki ana karakterlerin başına gelen de budur.

gifaz

Elbette bu sadece kılıç ve büyü şovlarının bir özelliği değil, bilim kurgu serilerinin de bir yanlışı düzeltmek için geçmişe atlamalarının kendilerine has yöntemleri var. The Girl Who Leapt Through Time( Zamanda Sıçrayan Kız), tam anlamıyla geçmişe atlamak için kullanıcı gerektiren bir aygıtı sunarken, Steins;Gate; metin mesajları ve ağır modifiye mikrodalga ile başlıyor. Bu teknoloji genellikle küresel komploları önlemek için kullanılsa da, romantik komedi tuhaflıklarına kadar kişiye bağlı pek çok şey için kullanılabiliyor.

Olasılık: Düşük. Ama bu tarz hikayelerin dikkat çektiği bir nokta varsa o da, eğer insanlara hatalarını düzeltmek için bir şans verirseniz onlar yine herşeyi berbat etmek için muhtemelen başka bir yol bulurlar.

Diğer Örnekler: ERASED, Re:Zero, All You Need Is Kill

 

3) Gelecekten Ziyaretçiler

haruhi suzumiya anime

Bu biraz Terminator’ü referans alıyor çünkü konu tamamen gelecekten günümüze gelen karakterlerle ilgili. Kimi zaman sadece arkadaş edinmek için geliyorlar, tıpkı klasik çocuk serisi Doraemon’da robot bir kedinin gelecekten, şansız bir ilkokul öğrencisine yardım etmek için gelmesi gibi. Diğer yandan, The Melancholy of Haruhi Suzumiya’dan Mikuru gibi, eksantrik sınıf arkadaşınızın tanrısal güçlerini kontrol etmesine yardımcı olmak için de burada bulanabilirler.

Gelecekteki insanların bazen şimdiki zamana bizzat gelme lüksü olmaz, kimi zaman şimdiki zamana sadece bir mesaj iletebilirler. Orange manga serisindeki ana karakter, gelecekteki kendisinden, sınıf arkadaşının hayatını kurtarması için bir mektup alıyordu.

Olasılık: Gelecek nesillerin zaman yolculuğu yapması daha olası olduğundan dolayı gelecekten şimdiki zamana gelmek, şimdiki zamandan geçmişe gitmekten biraz  daha mantıklı.

Diğer Örnekler: Noein, Future Diary, Occult Academy

 

2) Gelecekte Uyanmak

fate stay night anime animelerde zaman yolculuğu
Fate Stay Night

Kendi zamanınızda ölmek yeterince kötü. Birde, yüzlerce yıl sonra, gelecekteki saçma insanların saçma problerini çözmek için yeniden dirilmek gerçekten can sıkıcı. Bu Fate/stay night’tan Servant karakterlerin başına gelmişti; tarihsel ya da mitolojik figürler Holy Grail savaşında güçlü büyü kullanıcılarına yardımcı olmaları için çağırılmıştı. Kültür şoku bir yana, zaten bir ölüm-kalım savaşı verdikten yüzlerce yıl sonra gelmek pek de yardımcı olacak bir şey değil ama , yine de eğer savaşta kazanırlarsa Servant’lara bir dilek hakkı verilmişti.

Tarih kitaplarında adının geçmesine değecek bir şey yapmayan karakterler için de bir animasyon yaklaşımı var. Yüksek teknoloji kriyojenik bir tüp hayal edin, istediğiniz zamana ayarlayın ve uzun bir kış uykusuna dalın. Blue Gender’ın kahramanının yaşadığı riske de sahip olduğunuzu unutmayın; o, dünyayı mutant böcek canavarlar istila ettiğinde uyanmıştı.

Olasılık: Duruma göre değişir. Tarihi figürleri bugüne getirmek meşakkatli bir iş ama yaşayan birini bell bir zamanda durdurup gelecekte uyandırmak başarı olasılığı daha yüksek bir iş.

Diğer Örnekler: Drifters, Read or Die

 

1) İleriye atlamak

mecha anime
Animelerde Zaman Yolculuğu

Önceki senaryoda olduğu gibi karakterler geleceğe seyahat ediyor. Buradaki fark şu; bir çağda uyuyup başka bir çağda uyanmak yerine karakterler uyanıklar ve yolculuklarının farkındalar. Bazı durumlarda karakterler, geleceğe giderken bir araç kullanıyorlar ve bu yolculukta aktif rol üstleniyorlar. Mecha serisi Buddy Complex, bu görev için dev bir robot kullanıyordu çünkü; eğer böyle bir seçeneğiniz varsa niye kullanmayasınız ki?

Eğer geleceğe seyahatte kontrol sizde değilse, sinir bozucu zaman portallarıyla mücadele etme fırsatınız var. Bunun en güzel örneği Thermae Romae; antik Roma mimarı kendi zamanında bir hamamda suyun altında kaybolur ve kendini günümüz Japonya’sında bulur.

Olasılık: Düşündüğünüz kadar düşük değil. Bizim fizik anlayışımız, geçmişe gitmekten çok geleceğe gitmeye daha uygun. Zaman sabit nesnelere oranla hızlı hareket edenlere göre çok yavaş ilerliyor. Yani teorik olarak ışık hızına yakın koşarak geleceğe gidebilirsiniz.

Diğer Örnekler: The Drifting Classroom, Voices of a Distant Star

 

Büyü animelerini sever misiniz? O halde bu makalemize göz atın deriz.