ReLIFE – 10 Yıl Geriye Giderek Lise Çağımıza Dönelim

Aranızda 20’li yaşlarında olup da lise çağını geri dönmek isteyen var mı? “Ah şu anki aklımla lise sıralarında tekrar oturuyor olsam, her şey çok farklı olurdu” diyor musunuz? reLIFE imdadınıza yetişti. Mucize bir ilaçla sizi lise yıllarınıza geri götürüyoruz… Bir saniye! Hayali bir reklam bile ilk anlarda güzel geliyor ama gerçekten kaçımız ister ki geçmişe dönmek, her şeyi tekrardan ele almak? Bu hayal lisede hevesle gitar kursuna yazılıp, bir ay sonra bırakan bir gencin hayali kadar sönük.

Bizim kaldırım mühendisi dediğimiz kişiler Japonya’nın kanayan yarası haline gelmiş durumda. Japonyada neet diye adlandıran bu genç grubun ülkenin çalışma gücüne katkısı olmaması, Japon insanı için endişe uyandırıcı boyutlara geldi. Haliyle bende ne zaman bununla ilgili sağlam bir yapım gelecek diye bekliyordum. reLIFE tam olarak bu konuyu ele alıp; neet olanlara değil, olma adaylarına mesaj verme kaygısı güdüyor. Tabi bu konu kamu spotu gibi işlenmemiş, eğlencesi bol bir seri.

Kahramanımız Kaizaki Arata adlı 27 yaşında bir neet (not in education, employment or training). Girdiği işten 3 ay sonra ayrılan Kaizaki, tek başına yaşadığı halde, ebeveynlerinin gönderdiği parayla yaşamını sürdürüyor. Bunlardan o da bıkacak olmalı ki iş başvuruları yapmaya başlıyor ama son işinden 3 ay içinde ayrıldığı için mülakat kısmına takılıp kalıyor.
Neet oluşunu kabullenip, sarhoş bir halde evinin yolunu tutan Kaizaki ‘ye bir darbe de ailesinden geliyor ve artık para göndermeyeceklerini öğreniyor. Tüm umutsuzluğuyla yürümeye devam eden Kaizaki ‘nin karşısına reLIFE Laboratuvarı ‘nda çalışan Yoake Ryo çıkıyor. Ana karakterimize reLIFE adlı programa denek olarak seçildiğini, deneyin 1 yıl süreceğini, tüm masrafların karşılanacağını ve başarılı olursa iş imkanı sunacaklarını vaat ediyor. Kaizaki sarhoşluğun ve umutsuzluğun etkisinde deneyi heyecanla kabul ediyor. Uyandığında 17 yaşında olan karakterimiz, olan biteni sindirmeye çalışıyor.reLIFE

Ana karakterimiz gibi 17 yaşına dönen Yoake, reLIFE için Kaizaki ‘nin danışmanı oluyor. Sonrasında birlikte Aoba Lisesi ‘ne kayıt olup deneye başlıyorlar. reLIFE ‘ın girizgahı kısaca bu şekilde.

Lisede kurulan arkadaş ortamına adapte olması, ondan genç insanların ahlak anlayışına, eğlence anlayışına ayak uydurma çabaları, sınavların boğuculuğuna direnmesi, o unutulmaz lise aşklarına yaşı gereği karşı koymaya çalışması gibi yetişkin bir bireye zor gelecek konulardaki düştüğü durumlar, reLIFE animesinde güzel sergilenmiş. Bu konuların animeye güzel yedirilmesi 24 yaşına girecek olan beni ana karaktere daha yakın hissettirdi. Aynı zamanda ana karakterin arka planda yaşadıklarına da değinen seri, Kaizaki ‘nin normal bir neet olmadığını bize anlatmak istemiş. Bu da ana karaktere ısınmamıza fazlasıyla yardımcı oluyor.

Okuyucularımızın hepsinin severek izleyeceğini düşündüğüm seri, liseye giden arkadaşlarımız için daha bir önemli olabilir. Seyir zevkinin, eğlencesinin bol olmasının yanı sıra animede 27 yaşında neet damgası yemiş birinden bahsediliyor. Geleceğinizi şekillendirme de pek katkısı olacağını düşünmesem de ideallerinizin peşinden koşmanıza motivasyon etkisi, geçici bir doping etkisi yapabilir.

Tebessümle izlediğim seri, fantastik bir giriş yapsa da hayattan kesitler sunma konusunda gayet başarılı. Her kesimden insanın severek izleyeceğini düşünüyorum. Listenize eklemek de fayda var.

reLIFE

Bölüm Sayısı: 13
Tür: Dram, Romantik, Komedi
Mangaka: Yayoiso
Yapım Yılı: 2016
Editör Puanı: 8.3/10

Diğer tüm anime incelemelerimiz için buraya tıklayabilirsiniz

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?