DRAGON BALL SUPER: BROLY Filmi Yıktı Geçti! Dünyada 99 Milyon Dolar Hasılat

Box Office Mojo sitesinde yer alan habere göre Dragon Ball Super: Broly anime filminin 16-31 Ocak tarihleri arasında Amerika ve Kanada’da yaklaşık 29,101,069 dolarlık kazanç sağladı. Sitenin tahminlerine göre Güney Amerika’da toplam 3,222,700 bilet satıldı.

Film Amerika ve Kanada dışında, sadece Japonya’da 34 milyon dolar olmak üzere, 70 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Yerli ve yabancı gelirler toplanınca yaklaşık 99,142,436 dolarlık bir gişe hasılatına denk geliyor.


Dragon Ball Super: Broly, 16 Ocak’taki ilk gösteriminde 180 IMAX ve Cinemark XD’ler dahil olmak üzere 1440 sinema salonunda 7 milyon dolardan fazla kazanç elde etti. Bu ulaşılan sayı, 1999’daki ‘Pokemon: The First Movie’ ve Pokemon 2000 – The Movie’nin ardında Amerika ve Kanada’daki tüm zamanların en fazla gişe geliri getiren 3. (enflasyona göre düzenleme yapılmamıştır) anime filmi oldu.

Serinin önceki filmi olan Dragon Ball Z: Resurrection ‘F’ ABD’de açılış gününde 1,91 milyon dolarla açılış günü rekorunu kırmıştı. Dragon Ball Super: Broly bu rekoru onun elinden aldı. Aynı zamanda tüm zamanların en çok kazanan 5. anime filmi oldu.

Funimation, 13 Aralık’ta Hollywood’un TCL Çin Sinemasında filmin İngilizce dublajını yayınladı.
Vic Mignogna ve Dameon Clarke, sırasıyla Broly ve Paragus’un ingilizce ses aktörleri olarak geri döndüler ve Chris Ayres, Frieza’nın ses aktörü olarak yer aldı.

Diğer İngilizce dublaj üyeleri, Goku rolünde Sean Schemmel, Gine olarak Emily Neves (Goku’nun annesi), Cheelai olarak Erica Lindbeck, Lemo olarak Bruce Carey, Berryblue olarak Veronica Taylor ve Kikono olarak Sonny Franks yer aldı.


Film 14 Aralık’ta Japonya’da vizyona girdi ve 820.000’den fazla bilet sattı. Film Japonya’daki ilk üç gününde gişe rekorunu kırarak 1.050.000.000 yen (yaklaşık 9.26 milyon ABD Doları) kazandı. Toei, filmin 5 milyar yen’den (yaklaşık 44 milyon ABD doları) daha fazla kazanacağını öngördüklerini belirtti.

Dragon Ball yaratıcısı Akira Toriyama senaryoyu yazdı ve karakterleri tasarladı. Tatsuya Nagamine (One Piece Film Z) yönetmen, Naohiro Shintani animasyon yönetmeni, Kazuo Ogura sanat yönetmeni olarak filmde yer aldılar.Filmin tema şarkısı “Blizzard” ı, Daichi Miura seslendirdi ve  Norihito Sumitomo’da müziğin bestesini yaptı.

Kaynak 1, Kaynak 2

 

Kaan Akgündoğdu
My name is Yoshikage Kira. I'm 33 years old. My house is in the northeast section of Morioh, where all the villas are, and I am not married. I work as an employee for the Kame Yu department stores, and I get home every day by 8 PM at the latest. I don't smoke, but I occasionally drink. I'm in bed by 11 PM, and make sure I get eight hours of sleep, no matter what. After having a glass of warm milk and doing about twenty minutes of stretches before going to bed, I usually have no problems sleeping until morning. Just like a baby, I wake up without any fatigue or stress in the morning. I was told there were no issues at my last check-up. I'm trying to explain that I'm a person who wishes to live a very quiet life. I take care not to trouble myself with any enemies, like winning and losing, that would cause me to lose sleep at night. That is how I deal with society, and I know that is what brings me happiness. Although, if I were to fight I wouldn't lose to anyone.