PILLARS OF ETERNITY II: DEADFIRE “Rol Yapma Oyunu Sevenler İçin İyi Bir Seçim”

Pillars of Eternity II: Deadfire, geliştiricisi Obsidian Entertainment olan, yayıncılığını ise Versus Evil ve Obsidian Entertainment ortaklaşa üstlendiği bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak 2015 yılında oyunseverlerin beğenisine sunulan ve büyük bir hayran kitlesi oluşturan Pillars of Eternity, üç yıl aradan sonra devam oyunu görücüye çıkıyor. Pillars of Eternity II: Deadfire bu devam oyunu ile oyunculara ne gibi yenilikler sunuyor, hep birlikte inceleyelim!

Pillars of Eternity II: Deadfire’dan yıllar önce, tanrı Eothas, bir ölümlünün bedenini ele geçirmiş ve inananlarını da arkasına alarak kutsal bir sefere çıkmıştı. Bu durumdan hoşnut olmayan diğer tanrılar, Eothas’ı ortadan kaldırmak için planlar yapmaya başlamış ve en sonunda amaçlarına, insan yardımcılarının da katkıları ile hazırlanmış Godhammer ismini taşıyan devasa bomba sayesinde ulaşmışlardı. Eothas’ın görünürdeki ölümünün ardından, tanrının seferi esnasında işgal ettiği Dyrwood topraklarını, Hollowborn Crisis adı verilen salgın silip süpürmüş, Dyrwood’a dünyaya gelen bebekler ruhları olmadan doğmaya başlamıştı. Salgının sebebi hakkında yerel halk bir çok teori üretmişti ki bu teorilerden en yaygını da tanrı Eothas’ın ruhunun, Dyrwood’dan intikam aldığıydı. Ne var ki Caed Nua’nın Watcher’ı, yani biz, Dyrwood’a adım attığımızda olayların iç yüzünün aslında çok farklı olduğunu ortaya çıkarmıştık. Salgının sebebi aslında Eothas değil, Thaos Ix Arkannon adında, neredeyse ölümsüz bir insandı ve amacı, Eora’nın en büyük sırlarından birini korumaktı: Eora insanlarının taptığı tanrılar da aslında sonradan “tanrılık” statüsüne ulaşmış güçlü varlıklardan başka bir şey değildiler ve görevleri, dünya üzerinde hakimiyet kurarak yaşam ve ölüm çarkının dönüşünün devam ettiğinden emin olmaktı. Eothas’ın seferinin amacı ise, tanrıların insanlar üzerindeki hükmünü bir nevi kırmaktı.

Pillars of Eternity II: Deadfire, giriş bölümünde bahsettiğimiz üzere RPG (Role Playing Game) severler için yapılmış bir devam oyunu ve ayrıca ilk oyunda yarattığınız karakteri devam oyununa aktarma imkanını da oyunculara sunuyor. Eğer yeni bir oyuncuysanız, seçimlerinizi yaparak bir karakter geçmişi oluşturduktan sonra maceraya atılabilirsiniz. Yaratacağınız bu geçmiş oyundaki kaderinizi büyük oranda etkiliyor. Zaten Deadfire’ın oyunculara sunduğu en önemli özelliklerinden birisi de bu. Oyunda önemsiz gibi görünen bir olay karşısında verdiğiniz veya vereceğiniz bir karar, oyunun ilerleyen safhalarında karşınıza çıkabiliyor.

Karakterimizin temel olarak 6 adet becerisi bulunuyor. Might fiziksel gücü, Dexterity fiziksel denge ve zarafet ustalığını, Constitution dayanıklılığı, Perception duyularınızın keskinliğini, Intellect zekayı ve son olarak Resolve da iradeyi ve kararlılığı belirliyor. Bu altı özellik büyük ölçüde savaşlardaki yetkinliğimizi etkiliyor fakat diyaloglarda ve ara sahnelerde de etkilerini sık sık görüyoruz. Hemen hemen her diyalogda, ilerlettiğimiz yeteneklerin sağladığı avantajları kullanma şansı sunuluyor. Dolayısıyla seçimlerinizi yaparken bilgece davranmalı ve rastgele yetenek dağılımlarından kaçınmalısınız.

 

PILLARS OF ETERNITY II

Pillars of Eternity II: Deadfire, grafikleri ile tam anlamıyla oyunculara görsel şölen sunuyor. Obsidian Entertainment bu noktada çok başarılı bir işe imza atmış diyebiliriz. İzometrik bir oyun olmasına rağmen kullanılan detay seviyesi ve oluşturduğu estetik kompozisyon ile Pillars of Eternity II: Deadfire, gerçekten de göz dolduruyor. Duyurusu yapıldığı andan itibaren oyunseverler tarafından büyük bir ilgi ve heyecanla beklenilen Pillars of Eternity II: Deadfire yüzleri güldürmeyi başarıyor.

Muazzam detaylara sahip hikayesi, etkileyici atmosferi ve geliştirilmiş grafik özellikleri ile Pillars of Eternity II: Deadfire’ı anlatmak için sayfalar dolusu yazmak gerekir. Bu sebepten dolayı özetleyecek olursak; Pillars of Eternity II: Deadfire RGP oyunlarını sevenlerin vazgeçilmezi olmaya aday diyebiliriz. Bu heyecan verici deneyimi tatmak istiyorsanız Steam üzerinden 77 TL (standart edition) gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Günümüz şartlarında bir oyuna verilebilecek yüksek bir meblağ olarak görünse de karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows

MİNİMUM:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows Vista 64-bit or newer
  • İşlemci: Intel Core i3-2100T @ 2.50 GHz / AMD Phenom II X3 B73
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: DirectX 11 Compatible
  • Depolama: 45 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX Compatible Sound Card

ÖNERİLEN:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit or newer
  • İşlemci: Intel Core i5-2400 @ 3.10 GHz / AMD Phenom II X6 1100T
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960
  • Depolama: 45 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX Compatible Sound Card

 

 

 

Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.