Gears Of War 4 – Oyun İnceleme

Destansı bir maceranın, bir efsanenin devamı Gears Of War 4. Epic Games’ten sonra The Coalition’ın nasıl bir oyun yapacağı, beklentiyi nasıl karşılayacağı merakla bekleniyordu. İlk oyundan itibaren oynayan herkesi kendine hayran bırakan Gears Of War serisinin gelecek yeni üçlemesinin ilk oyununu oynadık ve sizler için inceledik.

“Marcus, Baba Bize Yol Göster”

İlk Gears Of War oyunu grafik açısından döneminin öncelerinden, görsel olarak şölen yaratan bir oyundu haliyle 4. oyun için grafik anlamında büyük bir beklenti vardı. Bu beklentiyi karşılamayı başarabilmiş Gears Of War 4. Belki daha iyi olabilirdi çünkü Gears Of War serisi Xbox’ın amiral gemilerinden, Xbox için en iyi grafiklere sahip olması beklenen oyunlardan.

Bize şöyle hava olayları, böyle hava dinamikleri olacak diye hype yarattılar ama nedense bunu çok çok az kullanmışlar. Ama o az sahnelerin cidden muazzam olduğunu söylemek zorundayım. Modellemeler, seslendirmeler yine müthiş hatta kusursuz. Xbox üzerinde kaplamalar aşırı iyi değil kabul ama makul seviyede olduğunu söyleyebilirim, pc de ise durum çok daha iyi zaten oyunun Xbox ile pc arasında 25 gb fark var bunun en büyük nedeni grafik olsa gerek. Kendi modellemelerimiz dışında Locust’ların ve de silahların da oldukça iyi modellenmiş olduğunu söyleyebilirim. Olay örgüsüne bağlı olarak yüzümüz ve zırhımızda yara, çamur gibi izler oluşabiliyor. Optimizasyon açısından ise üzmüyor bizleri ve bu özelliği ile gönlümüzde ayrı bir yer ediniyor.

Marcus Fenix yaşlansa da hala karizma.
Marcus Fenix yaşlansa da hala karizma.

“Aksiyon Kadar Hikayede Bizim İçin Önemli”

Hammer of Dawn gibi tanıdık silahların yanına yeni birkaç silah daha eklemiş The Coalition oldukça da zevkli açıkcası değişik silahlar kullanabilmek. Oyun da eski üçlemenin ana karakteri Marcus Fenix’in oğlu James Dominic Fenix ile oynuyoruz. Tabi ki Marcus ile de sık sık etkileşime giriyor, birlikte yaratık doğrayıp baba oğul eğleniyoruz. Aradan geçen 25 yıl Marcus’u da haliyle oldukça yaşlandırmış, sakallar beyazlaşmış, yüzde kırışıklar oluşmuş ama hala karizmatik görünüşünü kaybetmemiş. Fosil yakıtın kalmadığı yeni bir dünyaya ayak uydurmaya çalışan insanlık ve salgın sonrası tekrar kurulan Coalition of Ordered Governments’ın sıkı yönetim ilan ettiği bir dünya da geçiyor oyunumuz. J.D Fenix COG’dan ayrılıp Outsiders isimli gruba katılıyor. J.D’ye Kait Diaz ve  Delmont “Del” Walker isimli karakterler eşlik ediyor ve Swarm adlı yeni yaratıklarla karşılaşıp insanlık adına savaşmaya başlıyorlar. Hikaye içeriğine daha fazla girip spoiler vermekte istemiyorum açıkçası.

Combat Knife oldukça vahşi, bir o kadar da etkileyici.
Combat Knife oldukça vahşi, bir o kadar da etkileyici.

“Eskiye Olan Bağlılık”

Gears Of War 4, Judgment’tan sonra tekrar sipere dayalı aksiyon sistemine geri dönmüş, oldukça da iyi yapmış. Siper sistemini ilk oyun ile hayatımıza sokan seri bu özelliği de biraz geliştirmiş. Siperin diğer tarafında ki yaratıkları çekip Combat Knife ile öldürmek oldukça etkileyici. Düşman yaratıkların da bu siperleri kullanabildiğini unutmamanızda fayda var. Gears Of War 4 ilk oyuna haliyle çok benziyor, hikaye, olay örgüsü hatta oynanış. Ama bunun kötü bir şey olmadığını söyleyebilirim.

Aksiyon had safha da, savaşın içerisindeymişsiniz gibi hissedip, soluk soluğa düşmanları kesip, Locust yuvalarını bombalayabilir ve tabi ki düşmanlarınızı silahımıza entegre edilen testere ile biçebilirsiniz. Oyunda ölmek oldukça zor, siz, arkadaşınız veya yapay zekadan biri yere düştüğünde diğer takım arkadaşları anında yanına gelip yere düşeni kaldırıyor. Hardcore ve üzeri zorlukta zorlayan kısımlar ise oldukça tatmin edici. Bu zorlayıcı sahneler bizi şunu, şu zaman, şu şekil yapmazsam öleceğim diye sık sık düşündürüyor. Ekip arkadaşlarınıza bazı komutlar verebiliyor, onlar ile silah değiş tokuşu yapabiliyorsunuz. Gears Of War 4 çokta fazla bir yenilik maalesef sunamıyor bizlere ama bunu ilk oyun olmasına veriyorum. Fazla bir risk almak istememişler gelecek diğer oyunda daha iyi olacağını ümit ediyorum.

Oldukça hoş bir hanım Kait Diaz.
Oldukça hoş bir hanım Kait Diaz.

Gears Of War 4‘te 5 Act bulunuyor, asıl aksiyon ve hikaye Act 3 ile beraber başlıyor. Bu açıkcası oyunun ortasına tekabül ettiği için oyuna eksi etki yaratmış. Robot kesmekten sıkılabiliyorsunuz ilk bölümler de. Gears Of War 4’te casual, normal, hardcore ve insane zorlukları bulunuyor. Diğer oyunları normal zorlukta oynayanlara tavsiyem bu oyunu hardcore oynamaları çünkü ölmek biraz zor ve uzun çatışmalar oyunu daha zevkli yapıyor.

Gears Of War 4′te 4 kişi oynayabileceğimiz Horde modu ve split-screen (ikiye bölünmüş ekran) özelliği de var. Az da olsa deneme fırsatı buldum ilk oyundan farkı yok ama arkadaşlarınızla oynamak hala farklı bir zevk katıyor. Bir başka inceleme de görüşmek üzere…

Xbox One Sayfası

https://www.youtube.com/watch?v=o3f8VgQ_dqk