Fallout 4 – SAVAŞ DEĞİŞTİ Mİ?

Fallout 4 Pc, Xbox: One, ve Playstation 4  platformlarına  10 kasımda çıkışını gerçekleştirdi. Yapımcılığını ve dağıtımcılığını Bethesda’nın yaptığı oyun açık dünya aksiyon rol yapma türünde.

Peki savaş değişti mi ?

war of

Seride ilk defa savaş öncesi döneme şahit oluyoruz. Oyun Boston’da geçiyor yine daha önce fallout serilerinde hiç görmediğimiz bir yer. Hikayemiz büyük savaşın 200 yıl sonrasında geçiyor.

Her zaman olduğu gibi yan görevler ana görevden daha fazla sizi meşgul ediyor. Loot olayı abartılmış durumda ve buna paralel olarak crafting sistemiyle birbirlerini iyi şekilde tamamlıyorlar.

Craft ettiğiniz itemlerin hem görünüşünü hem de özelliklerini değiştirebiliyorsunuz ve kendi oyun stilinize göre seçimler yapabiliyorsunuz.

Oyunda her item bir şeye yarıyor ve yeri geldiği zaman her tarafta aramaya başlıyorsunuz. Bu benim gibi mezarcı diyebileceğimiz kişiler büyük sıkıntı yaşatıyor çünkü oyunda taşıyabileceğimiz yük miktarı sınırlı. Bazı perkler ve itemler ile bunu artırmak mümkün olsa da çoğu zaman çok fazla yükden dolayı yürüyemez hale geliyorsunuz.

Oyunun iyi yaptığı şeylerden birisi vuruş hissiyatı. Sanki bir fps oyunundaymışsınız gibi hissediyorsunuz.

Oyunda serinin eski oyunlarında olduğu gibi V.a.t.s bulunuyor ama bu oyunu durdurmuyor sadece yavaşlatıyor. Bu bir bakıma oyunu daha akıcı kılmış diyebilirim. V.a.t.s sisteminde bir değişiklik ise kritik hasarda olmuş. Artık kritik hasarı kendimiz aktifleştiriyoruz ama bunun olması için kritik barını doldurmamız gerekiyor.

Oyundaki büyük değişiklerden birisi de power armorlarda olmuş. Power armor sizi resmen yürüyen bir tanka çeviriyor ve oyunu çok kolaylaştırıyor. Ama power armorun çalışması için ilk defa bu oyunda olan fusion corelara ihtiyacımız var ve core bulmak oyunun başlarında gerçekten zor. Beğendiğim kısımlardan birisi ise power armoru giyerken ki animasyon oldu.

Oyunun yeniliklerinden bir başkası ise kendimize yerleşim yerleri kurup, burayı istediğimiz gibi inşa edip yönetmemiz. Kendi yerleşim yerimizde dükkanlar açıp kaynak sağlayabiliyoruz. Yerleşim yerimizin durumuna göre raiderlar saldırabiliyor ya da yeni sakinler gelebiliyor. İnşa sistemi minecraftın başlattığı akımdan devam ediyor bazen saçmalasa da saatlerinizi bir şeyleri inşa etmeye harcıyoruz. Kurduğumuz yerleşim yerinde çeşitli tuzaklar ve turretler kurarak tehlikelere karşı kendimizi koruyabiliyoruz.

Oyunun ara yüzünde de birçok iyileştirmeye gidilmiş durumda. Örneğin bir kutuyu lootlarken kutuyu açmadan içinde ne olduğunu görebiliyor ve zaman kaybetmeden itemleri lootlayabiliyoruz. Birde aramakta olduğumuz item’leri işaretle
yerek karşımıza çıktığı zaman o item’e ihtiyacımız olduğunu gösteren büyüteç işareti koyan bir sistem oyuna eklenmiş.

Oyunda artık karakterimiz koşabiliyor. Ama bu V.a.t.s’da kullandığımız action puanlardan harcıyor.

Oyunun beğenmediğim kısımlarına gelirsek power armoru daha oyunun başındayken vermesi Fallout 3 ve New Vegas‘ta power armor bulsak dahi power armor’u giyebilmek için bir eğitim gerekliydi ve bu eğitimi alabilmek için uzun uğraşlar vermek gerekiyordu. Fallout 4’de daha oyunun başında karakterimiz bir power armor buluyor ve hemen kullanmaya başlıyoruz.

Birde oyunda köpeğe hemen sahip oluyoruz. Yine eski oyunlarda köpeği bulmak için oldukça uğraşmak gerekliydi. Köpeğimiz dogmeat ve diğer yoldaşlarımız oyunda ölümsüzler bu oyunun bütünlüğünü büyük ölçüde baltalıyor.

Grafiklere gelecek olursak oyunun grafikleri bir Fallout oyununa göre oldukça yeterli durumda çünkü Fallout hiçbir zaman grafikleriyle ön planda olan bir oyun serisi değildir.

Radyo açıkcası New Vegas’ın gerisinde kalmış diğer ortam sesleri, müzikler, ses efektleri ise gayet başarılı.

Oyun çoğu açıdan başarılı ama serinin enönemli unsuru olan (bence) verdiğimiz kararlara göre değişen senaryo, diyalogların karakterimizin özelliklerine göre değişmesi veya yeni seçeneklerin ortaya çıkması gibi özelliklerin bu oyunda yüzeysel geçildiği bir gerçek. Oyunun eski takipçileri için bu değişiklikler kötü olsa da Fallout 4’ ü geniş bir kitleye yaymaya çalışan Bethesta’nın kendince haklı sebepleri var sanırım. Seriye Fallout 4’den başlayacak olanlar bir şey kaçırmadı diğer oyunlarla hikaye olarak bir bağlantısı bulunmuyor.

Fallout 4
Fallout 4