Oyun İnceleme: F1 2015 (PS4)

Colin McRae Rally serisi ile çocukluğumu tanımlayan Codemasters’ın son birkaç yıldır F1 serisinin de yapımını üstlendiğini öğrendiğimde, oyunu denemek istemiştim. Ancak şu zor günlerde ülkemizde her oyunu almak mümkün olmadığı için biraz gecikmeli oldu bu süreç…

F1™ 2015_20150904163244

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, F1 2015 deyip geçmeyin. Oyun, gerçekten beklediğimden daha farklı ve daha iyi çıktı. Çocukluğumdan beri hiçbir zaman tam bir yarışı çıkaramadığım Formula 1 yarışları, her zaman içimde bir ukte olarak kalmıştır. Ne çocuklukmuş arkadaş demeyin, Grand Theft Auto: Vice City için 2 yıl harcayıp oyunu bitirmemiş bir çocuktum ben! Ama kızmayın, hemen geçiyorum oyuna.

Giriş ekranında bizi iki sezon seçeneği karşılıyor. İstersek 2014 sezonunu tekrardan yaşayıp tarihi değiştirmeye çalışabiliyoruz, istersek de 2015 sezonunda yaşanmamış yarışları hayata geçirerek kendi sezonumuzu kendimiz yaşıyoruz. Bunları da Championship ve Season modlarıyla gerçekleştiriyoruz. Birbirinden pek farkı olmayan bu iki mod, F1 2015’in mod çeşitliliği bakımından zayıf olduğunu kanıtlıyor.

2898348-f1_2015_hungary_01

Oyuniçi kontrole gelecek olursak, F1 2015 şu ana gördüğüm en zor ve en gerçekçi sürüşe sahip. Havaya göre, asfalta göre ve araca göre sürüş deneyimimiz değişebiliyor. Bunun için oyun başında garajda elimize bir tablet veriliyor ve aracın kontrolüne mi yoksa hızına mı yükleneceğimizi kendimiz belirliyoruz.

Bunun dışında yarıştan önce yaptığımız pratiğin, yerleşimlerin ve tüm yarışın uzunluğunu biz seçebiliyoruz. Eğer oturup bir saat egzersiz, bir saat yerleştirme ve 51 tur yarışa dayanamam diyorsanız, bu ayarları denemelisiniz!

Ayrıca oyunda etkileyici bir radyo özelliği de bulunuyor. Garajımızdan bize oyun içerisinde kalan benzin, aracın ısısı ve durumu hakkında birçok bilgi geliyor ve bu sayede doğru zamanda pit-stop yapabiliyoruz.

Oyunun çoklu oyuncu modu hiç kullanılmıyor. O yüzden F1 2015’te arkadaşlarınızla oynamak isterseniz belki de, tam bir online yarış yapma imkanınız ne yazık ki bulunmuyor. Ancak oyunda kariyer modunun bulunmayışı, oyundaki yaratıcılık imkanımızı yerlere vuruyor. Kendi karakterimizi yaratamıyor ve sadece olan yarışçılarla yarışabiliyoruz.

Sonuca gelecek olursak, eğer F1 2014’ü oynadıysanız ve Championship modunu sevdiyseniz ya da zor yarış oyunlarına bağımlıysanız, F1 2015 size çok eğlenceli ve fazlasıyla oynanası gelecektir. Diğer incelemelerimizde görüşmek üzere, Cosplay Türkiye iyi oyunlar diler…

Atakan Alevli
Oyun dünyası ile içli dışlı biri.