Total Recall |Schwarzenegger Yok Olmaktan Kurtardı

Total Recall, 90’lı yıllarda Arnold Schwarzenegger’in kariyerini kurtarmasına yardımcı olan üç aksiyon filminden ilkiydi. Ama bu filmden kısaca bahsetmeden evvel, metnin daha ayrıntılı ve görsellerle desteklenmiş bir versiyonunu aşağıdaki videodan izleyebileceğinizi eklemek isterim. Ayrıca bu tarzda daha çok içeriğe de Geçen Gene Geek’iz YouTube sayfasından erişebilirsiniz. Haftada üç gün (çarşamba, cumartesi, pazar) video paylaşıyoruz;

Recall şirketi işçimize bütçesi içerisinde olabilecek en avantajlı fırsatı sunacaktı; Fiziksel olarak hiç orada olmayacaktı, ancak beynine Mars’ın anıları ve deneyimleri yerleştirilecekti. Quaid’in Mars’a bir casus olarak gideceği “sahte” macerasına dakikalar kala, aslında orada olduğunu keşfeder ve olaylar patlak verir. Ama bu maceraya dalmadan evvel sizden ufak bir ricam var. Bizi desteklemek için abone olmayı, eğer içeriklerimizi beğeniyorsanız da beğen tuşuna basıp yorumlarınızla bizi desteklemeyi unutmayın. Bunlar sizin için bir tık olsa da bizim için çok önemliler.

Orijinal senaryo, Alien’deki işbirliklerinden önce Dan O’Bannon ve Ronald Shusett tarafından yazılmıştı. Hala hayatta iken Philip K. Dick’den ” Sizin İçin Topyekûn Hatırlayabiliriz” adlı kısa öyküsünün haklarını satın almıştı ikili. Proje için bir destek bulamayıp, birkaç yıl boyunca stüdyodan stüdyoya gezmeleri yüzündense proje geliştirme cehennemine sürüklendi, bu sırada da senaryo üzerine neredeyse kırk taslak yazıldı.

De Laurentiis bu projenin üzerinde çalışırken bir çöl gezegenindeki bedevilerin hikayesini anlatan Dune filmini de vizyonlara soktu. Lakin film ne eleştirmenler ne de bilim kurgu severlerden geçer not alamadı. Total Recall projesinin de benzer bir hikayesi olduğunu düşünerek, başarısız olacağına kanaat getiren şirket ilgisini kaybetti ve film hiçbir zaman tamamlanamadı.

De Laurentiis’in şirketinin bu başarısızlık ile çöküşü, sinema sektöründe git gide sönen bir ismin filmde rol almasına izin vermelerine neden oldu; Arnold Schwarzenegger. Schwarzenegger, De Laurentiis Entertainment Group tarafından dağıtılan Raw Deal’ı çekerken projeden ilk kez haberdar olmuştu. Başlangıçta bu film üzerinde çalışırken Predator yapımcısı Joel Silver ile film yapmayı tartıştı, ancak bu proje asla ortaya çıkmadı. Onun yerine Carolco’yu bu filmin haklarını nispeten ucuz bir meblağa, 3 milyon dolar’A satın almaya ikna etti ve yapım üzerinde alışılmadık derecede geniş bir kontrolle 10-11 milyon dolarlık bir maaş ile işe başladı. Yapımcı, yönetmen, senarist, ortak yıldız gibi konular üzerinde söz hakkı dahi elde etti. Schwarzenegger ilk olarak Paul Verhoeven’i filmi yönetmesi için işe aldı ve Hollandalı yönetmenin RoboCop’undan oldukça etkilendi. Bu zamana kadar senaryo 42 taslaktan geçmişti, ancak yine de eksik kısımları vardı. Gary Goldman senaryonun son taslağını geliştirmek için Schwarzenegger tarafından Ronald Shusett ile bu çalışmaya atandı.

Çekimlerin çoğu 20 Mart 1989 ile 23 Ağustos 1989 arasında Mexico City’de ve Estudios Churubusco’da gerçekleşti. Fütüristik metro istasyonu ve araçlar aslında Mexico City Metro’nun bir parçasıydı. Metro vagonları sahne için gri boyanmıştı ve televizyon monitörleri eklenmişti. Bu tip iç tasarımları da geri kalan film boyunca bolca kullandı ekip.

Total Recall

Bu filmin Schwarzenegger’in kariyeri üzerindeki etkisi hakkında daha da şaşırtıcı olan, filmin içinde olmak için pratik olarak savaşması gerektiğidir. Yapımcıya senaryoyu aldırmıştır, ardından yönetmeni bulmuştur, yazarları getirmiştir; Kısacası tırnakları ile etrafında şekillendirmiştir 20 yıldır yapılamayan bir filmi.

Tüm büyük bilim kurgu yapımları gibi, Total Recall da iddialı dünya kurulumu ve o dünyayı tutan tematik çadır direkleri sayesinde zamansız bir yapım haline gelmiştir. İsterseniz birçok kez veya sadece bir kez izlemiş olun, büyük olasılıkla, filmi verebileceğiniz en iyi iltifatın, sadece izlemeniz olduğu bir gerçek.

İTÜ'de tam zamanlı Gemi İnşaa öğrencisi (sanırım uzun bir süre daha hem de) ve yarı zamanlı da bir geek.