Yeni Sinema Kanunu ile Reklamlar Kısalıyor, Yaş Sınırı Bilgileri Çoğalıyor!

Bütün Kararlar Resmi Gazete’den Açıklandı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yeni Sinema Kanunu ’nun uygulanmasına ilişkin esasların yer aldığı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik‘in Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdiği açıklandı. İşte bazı maddeler…

“Ayrıca sinema seyircisinin sinemaya gitme tercihlerini etkileyen ve filmlerin tanıtımına imkân sağlayan fragmanların film öncesinde en az üç dakika gösterimi zorunlu hale getiriliyor. Sinema salonu işletmecileri ile yapımcılar arasında krize sebep olan, kamuoyunda ‘mısır savaşları’ olarak bilinen sorun yönetmelikte yer alan ’Sinema salonu işletmecileri ya da sinema filmi bileti satan diğer gerçek veya tüzel kişiler, sinema filmi bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını aynı anda yapamaz, sinema biletini başka bir ürün veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.’ düzenlemesi ile son buluyor. Sinema salonu işletmecileri bilet ve diğer ürün fiyatlarında ayrı ayrı indirimler yapabilecek, ancak sinema bileti ile birlikte başka bir ürünü paket halinde satamayacak.” Yani bu da demek oluyor ki, reklamlar ve fragmanlar toplam 10 dakikadan fazla sürmeyecek!

Yeni Sinema Kanunu
Yeni Sinema Kanunu – Sınıflandırma işaretlerinde artış olacak.

“Sinema salonu işletmecileri, filmin yapımcısı veya dağıtımcısı arasında yapılan sözleşmeler çerçevesinde, ‘Belirli yaş ve üzeri bileti’, ‘Engelli bileti’, ‘Şehit yakını ve gazi bileti’, ‘Halk günü bileti’, ‘İnternet bileti’, ‘Kamu meslek grubu bileti’, ‘Öğrenci bileti’ ve ‘Sabah seansı bileti’ türlerinde indirim yapabilecek. Ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmleri için çocukların korunması amacıyla uygulanan yaş sınıfları, çocukların fiziki ve psikolojik gelişimleri, uluslararası uygulanmalar ve uzman görüşleri çerçevesinde, “Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+” olarak yeniden düzenlendi. Kamuoyundaki özellikle çocuk filmleri öncesinde yetişkinler için uygun bulunan fragmanların gösterilmesi hususunda duyulan rahatsızlık, ’Sinema filmi öncesinde veya arasında gösterilen fragmanların, gösterimi yapılan sinema filmi için belirlenmiş işaret ve ibarelere uygun olması zorunludur’ hükmü ile son buluyor. Bundan böyle fragmanlar da sinema filmleri gibi sınıflandırılacak ve aileler çocuk filmlerinde korku filmi fragmanları görmeyecekler. Yönetmelikte, ’Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez’ hükmü yer alıyor.” Böylece sinema biletlerinde indirim türleri çeşitlendirildiği, halk günleri sayısının ikiye çıkarıldığı, yaş sınıflarının çoğaltıldığı ve fragmanların sınıflandırılacağı anlamına gelmekte. Ayrıca ilk kez sinema salonlarında ticari dolaşıma girecek filmlerin gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli dijital platformlarda 5 ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda ise 6 ay geçmeden yayınlanamayacağı veya umuma iletilemeyeceği vurgulandı.

Bu sayede bilgi paylaşımı hususunda şeffaflık sağlanırken paydaşların güvenilir bir ortamda faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağlanacak. Ayrıca elde edilen istatistikler sektörel raporlamalarda ve gelecek öngörülerinde kullanılacak, sektörel planlamada önemli bir kaynak olacak.Yani sinema salonu işletmecilerinin sinema salonlarına, gösterilen filmlere ve sinema biletlerine ilişkin bilgileri bakanlığa iletmeleri zorunlu hale getirildi.

KAYNAK: Wannart, Cumhuriyet ve Sputnik