SDCC 2019 MARVEL Paneli Değerlendirmesi: MCU Sonsuza Kadar Yaşasın!

SDCC Marvel panelinden oyuncuların da yer aldığı bir kare

Bir San Diego Comic-Con (SDCC) ya da resmi adıyla 2019 Comic-Con International: San Diego daha geride kaldı. Üzerimize çok çeşitli geek alandan; filmlerden, dizilerden, oyunlardan, çizgi romanlardan tonlarca yeni haber, fragman ve duyuru atıldı. Bunlar arasından bugün değineceğimiz konu Marvel’ın Sinematik Evreni ile ilgili gelişmeler: Hem tüm panel detaylarını topluca bir yazıda size aktaracağız hem de gerektiğinde değerlendirmeler yapacağız. Bakalım MCU 4. faz içinde yer alacak yapımlar neler? Başlayalım:

MCU 4. FAZ DAHİLİNDE GELECEK OLAN FİLM VE DİZİLER

 

ETERNALS

MCU 4. Faz – ETERNALS

Eternals filmi ne zaman gelecek?

Direkt konuya geçecek olursak diyebiliriz ki dördüncü fazın en Guardians of the Galaxy filmi bu. Bununla neyi kastettik? Hemen açıklayalım. Marvel çizgi romanlarında Eternals aslında hiç de tanınan bir ekip değildi, aynı yıllar önce filminin çekileceği öğrenilmeden önce Guardians of the Galaxy’nin olduğu gibi. Filmin oyuncu kadrosunda Angelina Jolie, Richard Madden, Kumail Nanjiani, Lauren Ridloff, Brian Tyree Henry, Salma Hayek, Lia McHugh ve Don Lee var. Yönetmen koltuğunda ise Chloé Zhao oturuyor. Vizyon tarihi: 6 Kasım 2020.


THE FALCON AND THE WINTER SOLDIER

Marvel 4. faz - marvel phase 4 - falcon and winter soldier

Falcon ve Winter Soldier dizisi ne zaman gelecek?

Marvel tarafından sosyal medyada paylaşılma sırasıyla gidecek olursak sırada Steve Rogers’ın dostları bizi karşılar. MCU filmleri içinde şu ana kadar olduğu gibi Anthony Mackie ve Sebastian Stan sırasıyla Falcon ve Winter Soldier rolleri ile dönecekler. En son Captain America: Civil War’da izlediğimiz Daniel Brühl‘ün kötü adam karakteri Baron Zemo da dizide ana düşman olarak yer alacak. Captain America’nın kalkanını da onun dostlarından kimin aldığını da Endgame’in sonunda zaten gördüğümüz için açıkçası tüm bu duyurular arasında bizi en az heyecanlandıran yapım oldu. Dizi 2020’nin sonbahar aylarında Disney+ platformunda yerini alacak.


SHANG-CHI and the LEGEND of the TEN RINGS

Marvel çizgi romanlarının gelmiş geçmiş en iyi dövüş sanatçısını beyaz perdede izlemeye hazır olun! Evet, iddialıyız, bu konuda onunla boy ölçüşebilecek tek kişi maalesef dizisinde hiç de iyi yansıtılamayan Iron Fist. Filme büyük heyecan duymamızın bir diğer büyük sebebi de ”gerçek” Mandarin‘i görecek olmamız. Iron Man 3’te bize aslında bir Mandarin sunmuşlardı ancak sonradan anlıyorduk bu yalnızca bir yanıltmaymış. Üçüncü Iron Man filminden sonra gelen All Hail the King kısa filminde görmüştük ki MCU içinde gerçek bir Mandarin var. Hayranlar o günden beri bugünü yani hakkıyla yansıtılacak bir Mandarin görmeyi bekliyordu.

MCU içindeki devamlılık ve muhteşem bir evren yaratmanın örneği olarak bu filmi gösterebiliriz çünkü yıllar önce, 2013’te bir Iron Man filminde kullanılan bir düşman önümüzdeki yıllarda yeni bir kahramanın evrene katılmasında pay sahibi olacak. Burada sanırız Marvel’ı ve Kevin Feige’i gerçekten tebrik etmek gerek.

Filmin başrolünde Shang-Chi rolüyle Simu Liu yer alacak ve Awkwafina, Tony Leung gibi oyuncular kendisine filmde eşlik edecek. Filmin yönetmeni ise Short Term 12’den tanıdığımız Destin Daniel Cretton. Film 12 Şubat 2021‘de bizlerle olacak.


WANDAVISION ve DOCTOR STRANGE IN THE MULTIVERSE OF MADNESS

WandaVision dizisi ne zaman gelecek?

Bu iki yapımı birlikte değerlendireceğiz çünkü 2021’in bahar aylarında gelecek WandaVision yine ona benzer bir zamanda 7 Mayıs 2021‘de gelecek Doctor Strange 2 için kritik önem taşıyor ya da en azından biz öyle düşünüyoruz. Age of Ultron’da kardeşini kaybeden, Civil War ile aşkı tadıp Infinity War ile sevgilisini kaybeden ve Endgame’de Thanos’u nerdeyse paramparça edecek olan Wanda Maximoff, MCU içinde delirmeye en yakın isim. Doctor Strange 2’nin adına bakın ”Deliliğin Çokluevreni” ve bu filmde kimin de olacağına bakın: Wanda’yı canlandıran Elizabeth Olsen.

Yine Strange’in yeni filminin üzerinden bir yorum yapacak olursak ki bizce ucu çok açık, her yöne çekilebilir orijinal bir isim, çizgi romanlarda delirip House of M gibi büyük bir olaya sebep olan Wanda’nın eylemleri mutantların MCU’ya girişinin anahtarı olabilir. Far From Home ile çoklu evrenlere girdiğimizi sansak da Wanda’nın güçleri ile yapabilecekleri evrenler arası bir kırılmaya yol açıp mutantların oradan dahil olacağı alternatif bir evren sunabilir bize. Evet, duyurulardan en çok spekülasyon çıkabilecek iki yapım bunlar olsa gerek.

WandaVision’da Olsen ve Paul Bettany‘nin yanı sıra Captain Marvel’da gördüğümüz Monica Rambeau‘nun büyümüş halini canlandırmak üzere Teyonah Parris’i de izleyeceğiz. Yeni Doctor Strange filmi içinse başrol Benedict Cumberbatch ve yönetmen Scott Derrickson dönecek. Film MCU’nun ilk korku filmi olacak.


LOKI

Loki dizisi ne zaman gelecek?

Loki dizisinin title card’ındaki yazı tipine bakacak olursanız harflerin hepsinin farklı tipte olduğunu görürsünüz, bu bize yazı tipleri arasından eleme yaptıkları sırada bu son 4 tipten birini seçemeyip ”Hepsini kullanalım madem.” demişler gibi gelse de farklı yazı tipindeki harflerin Loki’nin şekil değiştirme özelliğine bir gönderme olduğunu düşünüyoruz.

Doctor Strange ve Wanda gibi mistik güçlere sahip bu anti kahramanımızın da dizisi 2021 bahar aylarında gelecek. Tom Hiddleston role dönecek ve dizi, Loki’nin Endgame’de Tesseract’ı çaldıktan sonra yaptıklarını konu edinecek.


WHAT IF…?

2021’in yaz aylarında Disney+’a gelecek ve animasyon tarzında olacak bu dizi bizlere alternatif hikayeler sunacak. Örnek vermemiz gerekirse Thor ve Avengers tanrılarla savaşsaydı ne olurdu, X-Men ekibi ilk görevleri sırasında ölseydi ne olurdu, Dünya Daredevil’in kör olduğunu öğrense ne olurdu gibi hikayeler anlatılacak.


HAWKEYE

MCU 4. FAZ - hawkeye

Gelelim tüm bu duyurular arasında en çok heyecanlandığımıza. Sitemizde de daha önce pek çok yazımızda bahsettiğimiz üzere Matt Fraction‘ın Hawkeye serisi gerçekten okunmaya değer bir çizgi roman. Morlar içindeki okçumuzun dizisinin de bu seriden uyarlayacağına dair sağlam iki kanıtımız var. Birincisi, dizinin logosunun Fraction’ın serisinden doğrudan alınması; ikincisi ise dizide Kate Bishop‘ın yer alacağının kesinleşmesi. Bu karaktere ve diziye dair beklentilerimize şu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Dizi 2021 sonbaharında ekranlarımızdaki yerini alacak, şu günlerde YouTube’ta bir şarkıcılık kariyerine başladığına şahit olduğumuz Jeremy Renner role dönecek.


THOR: LOVE and THUNDER

MCU 4. FAZ - Thor love an thunder

Geçtiğimiz günlerde de haberini yaptığımız Thor 4 duyurulan yapımlar arasında açık ara farkla en çok beğeni alan yapım konumunda. O yazımızda doğru tahmin ettiğimiz gibi Natalie Portman‘ın Jane Foster‘ı Chris Hemsworth‘ün Yıldırım Tanrısı’ndan Thor titrini alacak. Evet, Endgame’de kısacık da olsa uzun bir aradan sonra yeniden gördüğümüz Portman, seriye geri dönüyor. Aynı şeyin MCU’da resmen hiç var olmamış gibi yok sayılan Jaimie Alexander’in Lady Sif karakterine de olmasını bekliyoruz. Öte yandan filmin adının biraz komik durduğunu fark etmişsinizdir, Ragnarok ile serinin aldığı halden dolayı bunu çok da yadırgamıyoruz.

Yönetmen olarak Ragnarok’ta Thor serisini ele alıp yepyeni bir hale sokan Taika Waititi dönüyor. Ragnarok sonrasında Men in Black’te de Hemsworth ile çalışan Tessa Thompson da Valkyrie olarak dönecek. Filmin vizyon tarihi: 5 Kasım 2021.


BLACK WIDOW

Marvel 4. faz – Black Widow

Black Widow filmi ne zaman gelecek?

Duyurulan yapımlar arasından en erken kavuşacağımız film Black Widow olacak. Vizyon tarihi 1 Mayıs 2020. Bildiğiniz üzere Natasha’mızı Endgame’de kaybettik ama sorun yok, bu film Civil War sonrasında gelişen bazı olaylara odaklanacak. Bomba gibi de bir kötü adamımız var: Taskmaster. Kendisi filmin setinden sızdırılan fotoğraflarda çizgi romanlardaki klasik kurukafa maskesinden uzak gözüküp bizi üzse de bir kostüm geliştirmesi ile film içinde bu sorunu çözmesini umuyoruz.

Başroldeki Scarlett Johansson‘a eşlik edecek isimler Hellboy’dan sonra yine kırmızılar içindeki bir karakter olan Red Guardian’ı canladırmak üzere David Harbour, Florence Pugh, O-T Fagbenle ve Rachel Weisz olacak. Filmin yönetmeni ise Cate Shortland.


BLADE

MARVEL 4. FAZ - Blade

Blade filmi ne zaman gelecek?

Geldik en sürpriz duyuru olan Blade filmine. Film MCU 4. faz içinde yer almayacak olsa da etkinlik sırasında duyuruldu. Başroldeki isim heyecan verici: Mahershala Ali. Marvel Stüdyoları başındaki Kevin Feige, Ali’nin kendisini arayıp Blade’i oynamak istediğini ve kendisinin de ”Tamam!” dediğini söyledi. Bildiğiniz gibi Ali daha önce MCU içerisinde yer alan bir yapım olan Luke Cage’te rol almıştı ancak Marvel bunu pek dert etmiyor çünkü yine, daha önce bu dizide yer alan aktris Alfre Woodard, başka bir rolde Civil War’da da yer almıştı.

MCU’da yer alacak bir Blade filmine dair önceden de dedikodular vardı. Bunlar Blade üçlemesinin yıldızı Wesley Snipes‘ın role dönmesine ya da Blade’in kızını anlatacak bir filme dairdi.

Logoları ile birlikte duyurulan MCU yapımları bunlardı. Bir de programa henüz dahil edilmeyen ama resmen onaylanmış olup üzerinde çalışan yapımlar var ki onlar da gayet heyecan verici: Fantastic Four, X-Men, Black Panther 2 ve Captain Marvel 2. Guardians serisine dair durumu şu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Dördüncü faz ekibi bir arada

Görünüşe bakılırsa MCU 4. faz bir ilke imza atacak ve bu fazda kahramanlarımız ayrı ayrı kendi filmlerinden sonra takım olarak bir araya gelmeyecek. Diğer bir deyişle Avengers filmi olmayacak. Avengers’ı MCU’nun 5. fazında başına bir ön ad almış şekilde ”New Avengers” olarak görebiliriz. Belki de artık Avengers olmaz ve 5. fazda kahramanlarımızın bir araya gelip toplanması X-Men ve Fantastik Dörtlü ekipleri ile olur.

Hazır Fantastik Dörtlü de yuvaya dönmüşken MCU 4. faz adını ”Fantastic Phase 4” yapmadıkları için üzgün olsak da gelecek MCU yapımlarına dair görüşlerimiz bu şekildeydi.

Siz de MCU 4. faz yapımlarından beklentilerinizi ve en çok hangisine heyecanlandığınızı yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Daha fazla kişiye ulaşmamız için yazılarımızı arkadaşlarınızla ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.