JAPON SİNEMASI FİLM TAVSİYELERİ

Japon sineması her zaman karışık fakat tutkuludur. Ayrıca herkesin gözdesi olmasa da mutlaka izlemesi gereken filmler vardır. Kültleşmiş Japon kültürüne, dokusuna, macerasına ve dramatikliğine hakim olmanızı sağlayacak filmler. Sizler için Japon sinemasının önemli filmlerini listeledim. Herkese iyi okumalar!

Spirited Away (Ruhların Kaçışı)

Çok klasik bir eser ile başlamak istiyorum. Sprited Away, Hayao Miyazaki’nin baş yapıtı bir anime filmi. Anne ve babasını kaybolan ruhlar içerisinde arayıp başının çaresine bakmak zorunda olan Chihiro ve onun duygusal yolu. Kesinlikle herkesin izlemesi gereken bir filmdir. Anime filmi olması bazen ön yargı duvarını yıkamasa da kesinlikle bunu yenmelisiniz. Ruhların Kaçışı muhteşem bir eser. Eşsiz bir dram ve macera için geç kalmadınız!

Ruhların Kaçışı

Ringu (Halka)

Korku diyarının derinliklerine götüren, nostalji kokulu korku film. Kuyunun dibindeki kayıp kız. Küçüklüğümüzün korku filmi “Halka” aslında orijinalde bir Japon filmidir. Çoğu kez yeniden düzenlenen versiyonu çıkmış olmasına rağmen korku filmleri Japonlardan iyi yapılmaz. Küçükken açıp açıp izlediğim ama korkmadığım bu film korku tarihine işlemiş bir kayadır. Korku ile ilgileniyorsanız bu filmi izlemenizi tavsiye ediyorum.

Halka

Love Exposure (Aşka Maruz)

Bu film hakkında bahsedilecek çok şey var. Kendisi benim için çok özel bir yere sahiptir. Japon sineması adı altında şunlardan bahsedebilirim; aklınıza ‘Japon sineması’ dendiği zaman gelen her sahne ve konuyu bir araya toplayın ve sonucunu düşünün. Sonucu bu filmdir. Aşkın, tutkunun, dramın ve vahşetin havalarda gezindiği film kusursuz bir yapımdır. Mesela artan psikolojik ve sosyal baskı da hayatlarının akışı ve yönünü etkiler. Her şeyden önce gençlik maceraları, hayalleri ve artan dini baskı, aileler ve bizim üstümüzdeki insan topluluğu, her zaman bir şeyleri yerine getirmemizi beklerler.

Sonuç olarak bu macerada Yu, Yoko için bu baskıya karşı çıkmaya çalışır. Sion Sono’nun film zekası yine bizi hayran bırakıyor. Love Exposure sizi muhteşem 4 saatlik yolculuğa çıkaracak. Mutlaka izlenmesi ve detaylıca incelenmesi gereken bir eser.

japon sineması love expusure
Aşka Maruz

Tokyo Story (Tokyo Hikayesi)

Tokyo Hikayesi, çocuklarını ziyaret eden yaşlı bir çiftin hikayesini anlatıyor. Japonya’nın taşra kentlerinden birinde yaşayan yaşlı karı-koca, uzun zamandır kendilerinden ayrı yaşayan çocuklarını ziyaret etmek için Tokyo’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk onlara büyük şeyler katacaktır. Bir anne ve babanın yolculuğuna şahit oluyoruz. Japon sinemasının damarlarından biri olan bu filmi şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

Tokyo Hikayesi

Tokyo Sonata

Ekonomik sıkıntılar, aile içi anlaşmazlıklar ve duygusal yükler sebebiyle üyeleri teker teker dağılan bir Japon orta sınıf ailesinin hikayesi. Bir ailenin tutunmasını ve devamlılığını anlatan film, dramatik olarak bize güzel bir yol sunuyor. Anlaşmasız süren bu yolun ardından ailenin sorgulama ve şüpheci tavrı artıyor. Birbirlerine bağlılığının sınanacağı bu yolda ailemiz, uzun bir yola çıkarlar. Japon sinemasının dramatik tuğlalarından biri olan bu filmi şiddetle izlemenizi öneriyorum. Mutlaka izlenmesi gereken bir uzak doğu yapımdır.

Tokyo Sonata

Ateşböceklerinin Mezarı [Japon Tarihi]

Nasıl anlatılır bilmiyorum. Ağlamaktan gözler şişiren filmdir kendisi. Savaş sırasında iki kardeşin birbiri ile olan bağlılık ve yaşama savaşlarını konu alan film, insanın içini deliyor. Örneğin, İki kardeş, daha olgunlaşmamış iki birey ve birbirlerine bakma sorumluluğu. Savaşın bu yüzünü çok başarılı anlatmış. İçler burkan o hikaye; Ateşböceklerinin Mezarı, kusursuz dramı ile büyüleyen film.

Ateşböceği Mezarlığı

A Geisha [Japon Kültürü]

Japon kültürünün bir parçası olan geyşalara güzel bir biçimde değinen film, Japon kültür ve tarihini anlamak için çok güzel bir fırsat sunuyor. Film, yerleşik bir geyşa olan Miyoharu ile Miyoharu’dan onu çırak bir geyşa olarak alması için yalvaran genç Eiko arasındaki ilişki üzerinden savaş sonrası Kyoto, Gion’daki hayata odaklanmıştır. Japon kültürünün damarlarına inmek için çok uygun bir yapım. Japon kültürüne hakim olmak için güzel bir fırsat. Filmin kültürü yansıtma becerisi gayet iyi. Bu sebeple Japon kültürüne hakimiyetimiz artıyor. İzlemenizi yeniden şiddetle öneriyorum.

A Geisha

Japon sineması ve kültürüne değinen filmler, Japonya’nın birbirinden uç noktalarına değinen konular ve drama yoğunluğu. Sonuç olarak Japon sinemasının bu üç taşını içeren filmleri derledik. İyi seyirler!

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!