Marvel Sinematik Evreni’nin En İyi 10 Dövüş Sahnesi

Dövüş Sahnesi marvel filmleri

23 filmlik MCU (Marvel Sinematik Evreni) macerasında pek çok harika aksiyon sahnesi izledik. Bugün bu aksiyon sahnelerinin özelinde dövüş sahnelerini konuşacağız. Bahsedeceğimiz sahnelerin çoğunluğu 1v1 olacak. Ayrıca Endgame ile bir devrin sonu kapanmışken bu sona daha yakın olan filmlerden sahneler ağırlıkta olacak çünkü sona geldikçe karakterler birbirlerinin filmlerinde daha çok görünüp takım filmleri arttıkça izlediğimiz ”gaz sahne” sayısı da arttı.

EN İYİ MARVEL DÖVÜŞ SAHNELERİ

Genelde liste içeriklerimizde böyle yapmasak da bu sefer en çok sevdiğimize doğru bir sıralama kaygısı güttük. Listemize başlayalım:

#10 THOR vs IRON MAN vs CAPTAIN AMERICA (THE AVENGERS, 2012)

MCU’nun üç büyüğünün ilk kez bir araya geldiği sahne. Thor’un yıldırım hamlesiyle Iron Man zırhının güç kazanması hamlesini bu filmden 7 yıl sonra Endgame’de Thanos’a karşı da gördük.

#9 THANOS vs HULK (AVENGERS: INFINITY WAR, 2018)

https://youtu.be/kO5WPKT0690

Bu sahneyi bu sıraya aldıysak ilerde bizi neler bekliyor siz düşünün. Hulk’a ağzının payını verdiğini gördüğümüz Thanos’un fiziksel olarak ne kadar güçlü olduğunu ilk kez bu sahnede görüyorduk, Güç Taşı’nı kullanmıyordu bu sahnede. Kaba kuvvete (Hulk) karşı dövüş bilgisinin (Thanos) nelere kadir olduğunu da gösterir nitelikte bir sahneydi. Endgame’de eski Thanos’un taşsızken de bizimkileri nasıl dövdüğünü de önceden gösteriyordu bu sahne. Daha uzun bir sahne olsaydı yukarıları zorlardı.

#8 IRON MAN vs HULK (AVENGERS: AGE OF ULTRON, 2015)

https://youtu.be/ZACuRyaW52Q

Bu sahneye Hulk vs Hulkbuster da diyebiliriz tabii. Ultron Çağı’ndan bizimkilerin bir kubbe altında toplanıp Ultron robotlarına karşı bir arada savaştığı sahneyi de alabilirdik lakin daha uzun soluklu olmasıyla daha tatmin edici olan bu muhteşem sahneyi seçtik.

#7 IRON MAN vs CAPTAIN AMERICA & WINTER SOLDIER (CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR, 2016)

https://youtu.be/61U5OD4YXSE

Her ne kadar büyük üçlüden dördüncü filmi gelecek olan tek kahramanımız Thor olsa da sanırız hem fikiriz ki MCU’nun en büyük iki figürü Iron Man ve Captain America’dır ve elbette bunların karşılaşması da efsane olacaktı, bir de bunlara Winter Soldier eklenince…

#6 THOR vs HULK (THOR: RAGNAROK, 2017)

MCU denince akla gelen ilk iki kahramandan MCU’da fiziksel kuvvet denince akla gelen ilk iki kahramana geçtik. Dövüş sahnesi olarak da akla ilk ring veya arena gelir. Thor ile Hulk’ın da bir arenada, gladyatör gibi giyinip birbirlerine meydan okumaları ise sıkılmadan yüzlerce kez izlenebilecek bir etkinliktir. Filmin sonlarına doğru göreceğimiz Yıldırım Tanrısı olmayı benimsemiş Thor’a da selam çakıyor bu sahne. Ayrıca ”Selam koca oğlan, güneş batıyor.” ve Hulk’ın Thor’u bir on yana bir bu yana vurduğu sahneler ve Loki’nin buna tepkisi de önceki filmlere çok sevimli göndermeler niteliğinde.

#5 HAVA ALANI DÖVÜŞÜ (CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR, 2016)

https://youtu.be/lj_xZVgBIgc

Thor ile Hulk bambaşka bir gezegende birbirleriyle kapışırken kalan Avenger’larımız da birbirine girmekle meşguldü. MCU’nun Spider-Man‘ine kavuştuğu sahne olan hava alanı kapışması en uzun soluklu dolayısıyla da en tatmin eden dövüş sahnelerinden biriydi. Ant-Man’in Giant-Man‘e dönüşmesi, Spidey’nin çizgi romandaki gibi dövüşürken yaptığı gevezelikler de pastanın kremasıydı.

#4 THANOS vs IRON MAN & DOCTOR STRANGE (AVENGERS: INFINITY WAR, 2018)

https://youtu.be/yaraBUmQGI0

Pekala, aslında burada listeye daha çok sahne alabilmek için biraz hile yaptık çünkü Thanos ile Strange ve Thanos ile Iron Man birbirinden farklı sahnelerde dövüşüyor ancak bu sahneler yakın zamanlı olduğu için birlikte alabiliriz diye düşündük. Iron Man’in yalnızca bir damla kan için verdiği mücadele ve özellikle Doctor Strange ile Thanos’un ”gerçeklik bükmeli” kapışması şu ana kadar izlediğimiz en tatmin edici sahnelerden biri.

#3 GOD OF THUNDER (THOR: RAGNAROK, 2017)

https://youtu.be/Ihjx3mX75y8

Sanırız MCU’nun en gaz sahnelerine sahip karakteri olarak Thor’u gösterebiliriz. Bu efsanevi savaşa giriş sahnesinin bir tık üstünü yalnızca bir film sonra Avengers: Infinity War’da yaptı. Ancak o sahne karakterin aşırı gücünden dolayı diğerlerinin gerçek anlamda içinden geçmek gibi olduğu için daha karşılıklı dövüş hissini veren bu sahneyi aldık. Ayrıca burada sahne müziğin katkısıyla çok daha üst bir seviyeye çıkıyor.

#2 IRON MAN & CAPTAIN AMERICA & THOR vs THANOS (AVENGERS: ENDGAME, 2019)

https://youtu.be/OO0l9Yuhc0o

Evet arkadaşlar, tabii ki en iyi sahneler bir devri bitiren filmlerden. Sanırız bu sahneden sonra zaten bir numarayı tahmin etmişsinizdir. Büyük üçlümüz; Thanos, Avengers binasına yıkıcı bir giriş yaptıktan sonra son bir gayretle Deli Titan‘ı durdurmaya çalışıyor yalnızca kendilerinin kaldığını düşünerek ancak öyle olmuyor ve 1 numaradaki sahnemize geçiyoruz.

#1 AVENGERS ASSEMBLE! (AVENGERS: ENDGAME, 2019)

https://youtu.be/mBe3H8TCw5Q

Bütün her şey, bütün o 23 film, 11 yıl bu sahne içindi! Ve buna o kadar değdi ki… MCU’yu takip edip de şu sahnede zevkten dört köşe olmayan kimse yoktur sanırız. Söyleyecek çok da şey yok, sahne her şeyi anlatıyor!

Şimdi bu listede yer alabilecek ama son anda veya çeşitli sebeplerle dışarıda kalan sahnelere bakalım. Bu sahnelerin ikisinden 3 ve 8. sıradaki sahnelerimizde bahsettik. Bir diğer çok önemli aday Far From Home’daki Mysterio vs Spider-Man sahnesi idi ancak fiziksel bir mücadelen çok Mysterio’nun illüzyonları ile bir sıkıntı çıkarma durumu olduğu için almadık.

Almadığımız için tepki çekeceğini düşündüğümüz bir sahne olarak Titan’daki Guardians & Avengers vs Thanos sahnesini söyleyebiliriz ancak hem bir filmden çok fazla sahne almak istemediğimiz hem de bizce Strange vs Thanos sahnesi çok ayrı bir seviyede olduğu için bu sahne yer almadı ancak kendisi en güçlü adaydı, bir de o sahnede gazlanmaktan çok Quill’e sinir oluyoruz.

Infinity War, Endgame, Ragnarok, Civil War filmlerinden ikişer sahne aldığımız listemizde ilk iki Avengers filmi de birer sahne ile yer aldı. Aldığımız dövüş sahnelerinde en çok gözüken kahramanımız 7 sahne ile Iron Man oldu, onu takip eden isimler 6 sahne ile Thor ve beşer sahne ile Captain America ve Hulk oldu.

Yine yer alabilecek sahnelere örnek olarak Captain Marvel’daki Carol’ın uzay gemilerinin içinden geçtiği sahne, Far From Home’da Spidey’nin dronlarla verdiği mücadele, Ragnarok’un ve Guardians 2’nin başlangıç sahnesi, yine Guardians 2’de Yondu’nun ıslıkla hareket ettirdiği muhteşem okuna ayrılmış sahne, Wasp’ın mutfak dövüşü sahnesi ve son olarak Iron Man 2’deki Tony ile Rhodey’nin zırhlı robotlarla kapışmasını verebiliriz.

Siz listemizi nasıl buldunuz, sizce başka hangi sahneler listemizde yer alabilirdi? Yorumlarda görüşlerinizi bize iletip daha fazla kişiye ulaşabilmemiz için yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.