Bilimkurgu Dizisi Önerileri #1 Fanzade Video Podcast

Değerli takipçilerimiz, sizler için yeni bir dizi önerileri serisi başlatmaya karar verdik. Bu öneri serilerimizde farklı türlerde izlediğimiz dizilerde sevdiklerimizi konuşuyor olacağız. Bu videomuzdaki konumuz bilimkurgu dizisi önerileri üzerine olacak.

Video podcast tarzındaki içeriklerimizin devamı için kanalımızı takip etmeyi ve arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın.

Bu Videoda Yer Alan Bilim Kurgu Dizi Önerileri

THE MANDALORIAN

The Mandalorian, 12 Kasım 2019’da Disney+’da yayınlanan Amerikan uzay western, internet tabanlı televizyon dizisidir. Star Wars evreninde geçen seri, Jedi’nin Dönüşü döneminden beş yıl sonra gerçekleşen ve Yeni Cumhuriyet’in ulaşamayacağı yerlerde bir Mandalorian olan kelle avcısının hikayesini konu alır.

Editör: Seçkin Özcan


RICK & MORTY

Rick and Morty Justin Roiland ve Dan Harmon tarafından Adult Swim için yaratılan bir yetişkin animasyon televizyon dizisidir. Dizi, kendi zamanlarını aile hayatı ve boyutlar arası yolculuk arasında bölüştürmüş alkolik bilim insanı Rick ve onun torunu Morty’nin maceralarını anlatır.

Editör: Gür Yiğit Elmalıoğlu


STRANGER THINGS

Stranger Things, ABD yapımı bilimkurgu-korku türündeki internet dizisi. Duffer Kardeşler tarafından yönetmenliği, senaristliği ve yönetici yapımcılığı üstlenilen dizi aynı zamanda Shawn Levy ve Dan Cohen tarafından üretilmiştir.

Editör: Semih Çetin


DOCTOR WHO

Doctor Who, 1963 yılından beri yayınlanan BBC yapımı Britanya bilimkurgu televizyon dizisi. Dizi; Doktor olarak bilinen, zamanda yolculuk yapan insansı dünya dışı yaratık olan bir Zaman Lordu’nun maceralarını anlatmaktadır.

Editör: Ezgi Başaran


Video Podcast’e katılamayan ekip arkadaşlarımızın bilimkurgu dizisi önerileri içine dahil olan dizileri ve açıklamaları aşağıda görebilirsiniz

FIREFLY (2002)

Günümüzden 500 yıl sonra 2517’de geçen yapımda kahramanlarımız Serenity adlı uzay gemisinin içinde Nathan Fillion’ın canlandırdığı Kaptan Mal’ın liderliğinde galaksi hükümetinden kaçarken maceradan maceraya atılmakta ve ”uzay kovboyluğu” yapmaktadır. 14 bölümlük 1 sezondan oluşan ve bilim kurgu klasikleri arasında yer alan dizinin Serenity adında bir de filmi bulunuyor. Hem dizi hem de filmin yazar ve yönetmen koltuğunda daha sonra ilk Avengers filmi ile de tanıdığımız Joss Whedon oturuyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Deadpool filmlerinin Vanessa’sı Morena Baccarin ve bilim kurgu yapımlarında ismini görmeye alışık olduğumuz Alan Tudyk gibi isimler de yer alıyor.
Editör:  İbrahim Açıkgöz


COWBOY BEBOP (1998-1999)

Firefly’dan önce ”Space Western” türünü ilk kez popüler hale getiren yapım olan Cowboy Bebop da gelecekte, 2071 yılında geçmektedir. Tüm zamanların en iyi animeleri arasında gösterilen yapım da önerdiğim diğer yapımla aynı kederi paylaşarak yalnızca 26 bölümden oluşan bir sezonun ardından iptal edilmiş. Ancak 2001’de Cowboy Bebop: The Movie adıyla çıkan bir filmi bulunuyor. Günümüzden elli yıl sonra geçen yapımda kahramanlarımız Spike Spiegel ile Jet Black iş ortakları olarak kelle avcılığı yapmaktadırlar. Yaşadıkları maceralar sırasında Faye Valentine ve Ed karakterleri ile Ein isimli korgi cinsi köpek de ekibe katılır ve Bebop adlı uzay gemisinin içinde Güneş Sistemi’nin içinde oradan oraya yol alırlar.

Bilim kurgu türünün olmazsa olmazı dış Dünya/uzay kavramıdır ve önerdiğim iki yapımda da bunu bolca bulacak ve bu yapımlardaki hem Serenity hem Bebop uzay gemilerinin bir mürettebatı gibi hatta evinizde hissedeceksiniz kendinizi izlerken. Uzay denince akla ilk gelen iki popüler kültür yapımı olan Star Wars ve Star Trek serileri gibi çok büyük evrenlere girmeye korkuyor ya da bunlar için geç kaldığınızı düşünüyorsanız kovboy filmleri ile uzay estetiğini bir araya getiren Firefly ve Cowboy Bebop benimseyebileceğiniz klasikler olarak tarihteki yerini koruyor. İki yapım da açılış sekansında kullandığı müzik ile kulaklarınızın pasını silecek. Görüşürüz uzay kovboyları!

Editör:  İbrahim Açıkgöz

 


MIDNIGHT GOSPEL

Clancy adındaki kahramanımızın Evren Simülatörü adlı eski bir cihazla gezdiği dünyalarda(evrenlerde) bulduğu insanlarla yaptığı röportajları birer Podcast’e dönüştürmesini anlatıyor. Konular ise oldukça ciddi. Uyuşturucu, ölüm, yaşam… Ölüm ile yaşam arasındaki her şey olarak özetliyor konuyu kendileri.

Bu “bilim fantezisi” türündeki diziyi ise Adventure Time’ın yaratıcıları olan Pendleton  Ward ve Duncan Trussell ortaya çıkartıyor. Şimdilik tek bir sezona ve sekiz bölüme sahip. Her bölüm ise 20 dakika. Diziyi izlemesi de aslında bir podcast dinlemek gibi. Ses tasarımı tam buna göre. Kulağınıza gelen sesler bir çizgi diziden çok bir radyo programı gibi. Bir konuk ve ana karakter arasında dönen zaman zaman felsefi, zaman zaman daha açık muhabbetlere sahip. Arkada dönen animasyonsuz bile, sadece podcast dinler gibi bile aslında onlarca şey anlatıyor. Animasyon o ses kaydının üzerine bir tatlı adeta. Konudan bağımsızmış gibi görünen animasyon, anlatılanları en güzel şekilde özetleyecek şekilde çizilmiş. Evet, belki abartılı değil, belki muazzam animasyon kalitesine sahip değil(hatta arada kareleri sayabiliyoruz, bir çocuk çizmiş gibi görünen yerler de var) ancak –dediğim gibi- her şeyi özetleyecek şekilde ortaya çıkmış. İzlediğiniz iki saat kırk dakikalık süreye değen muhabbetlere sahip… Mizahı da genel anlamda yeterli ancak zaten bunu pek umursamıyorsunuz. Bilim kurgu, aynı zamanda çok daha da fazlası…

Editör:  İkbal Dursun

Fanzade
Fanzade.com Genel Yayın Yönetmeni