Wolverine ve Jean Grey Arasındaki Tuhaf ilişkiler

Bir X-Men üyesinin hayatı her zaman sürprizlerle doludur. Eğer dünyayı ya da diğer mutantları kurtarmaya çalışmıyorlarsa, ölüm ya da zamanda yolculuk gibi ilginç olaylarla yüz yüze geliyorlar. Hal böyleyken, konu ilişkilere geldiğinde de normal bir ilişki yürütmeleri beklenemez.

4923583-jl4

Wolverine ve Jean Grey‘i ele alalım. Jean Grey zamanının çoğunu Scott Summers ile geçiriyor. Bu resme Wolverine eklendiğinde, Wolverine ilk görüşte Jean’a abayı yakıyor ve Jean da ondan hoşlanmış gibi görünüyor. Logan, Jean’ın Scott ile birlikte olup olmamasını umursamıyor çünkü kendi kalbinin ne istediğini biliyor. Araya giren farklı maceralar, takımın yeniden bir araya gelmesi ve Jean’ın birkaç kez ölmesiyle, Logan ve Jean’ın aralarında nasıl bir ilişki olacağını öğrenme şansları kalmıyor. Logan farklı maceralar ve ilişkiler ile meşgulken, kalplerinde her zaman birbirleri için özel bir yerleri oluyor. Bu durum Jean son kez öldüğünde bitiyor.

4923586-jl3

Daha sonra Beast kendisinin ve diğer mutantların gençlik hallerini günümüze getiriyor. Bu da demek oluyor ki karşımızda genç bir Jean var ve Wolverine’in Jean’ı daha iyi tanımak için bir fırsatı oluyor. İlk karşılaşmaları yaş farkından dolayı biraz tuhaf oluyor ama zaten ne zaman tuhaf olmadı ki?

4923588-jl1

Logan 19. yy’ın sonlarında doğmuş, bu da onu Jean’dan yaklaşık 100 yıl daha yaşlı yapıyor. Şimdi yaşlı bir Logan ve liseli bir Jean var, böylece aralarındaki yaş farkı da artmış oluyor. Aralarındaki ilişkinin evrimleşerek başka bir boyutta devam edeceğini umuyoruz.

Logan, X-Men ölümlerinden kendini sorumlu tutmaktadır. Geçmişte ölenlerin genç versiyonlarını hayatta görmek, Logan’a ne için kandırıldığını ya da neye zorlandığını hatırlatıcı oluyor. Onların hayatta olması, Logan’ın direncini kırarak, onların zarar görmemeleri için takıma yeniden katılmasına sebep olabilir. Tansiyon oldukça yüksektir ve halk yine mutant karşıtı bir tavır sergilemektedir. Jean’ın kendini koruyacak kapasitesi henüz olmayabilir ama Logan bir büyükbaba şefkatiyle ona göz kulak olacaktır.

Jean, X-Men’lerle vakit geçirmek konusunda gönülsüzdür. Empire State Üniversitesi’ne kayıt yaptırdığı için biraz uzakta vakit geçirmek istemektedir. Scott, Hank ve sınıfındaki serseri çocukla (EXTRAORDINARY X-MEN #2’de işlenmişti), kötü biten ilişkilerinden sonra ve gelecekte de muhtemelen öldürüleceğini bildiği için yaşlı Logan’la vakit geçirmeyi tercih eder çünkü onunla kafasını dağıtabilmektedir.

Logan ise sık sık yeniden yaşadığı kâbusa bir çözüm bulmak zorundadır. Jean, Logan’ın bunun üstesinden gelebilmesine ve muhteşem bir kahraman olmak için yoluna devam etmesine yardımcı olabilir. Buna karşılık Logan’da Jean’a, tekrar X-Men’in bir parçası olması için bir sebep ve amaç verecektir.

Hepimizin kabul etmesi gereken fikir ise ikisi arasındaki romantizmin ortadan kalkmış olması. Wolverine herhangi biri için her zaman çok yaşlı olmuştur. Bu Logan’ın kaldığı yerden Jean Grey School’da müdür olarak devam etmesi için bir şanstır. Onun çok fazla deneyimi vardır, mutantlarla birlikte son zamanlarda steril hale gelmiştir, M-Pox’un tehdidi ortadadır ve X-Men ve mutantların elde edebilecekleri her yardıma ihtiyaçları vardır. Logan, tüm potansiyellerini kullanmayı ve kendilerini korumayı öğrenmeleri için genç jenerasyona yardım edebilir.

Jean Grey ve Wolverine
Jean Grey ve Wolverine

Logan’ın romantik anlamda hiçbir zaman iyi bir şansı olmadı. Neredeyse lanetlenmiş gibi, geçmişte aşık olduğu birçok kişi öldürüldü. Jean’a X-Men olma yolunu tekrar bulmasında yardımcı olabilir. Jean artık onun kızı gibi diyebileceğimiz bir konumda olduğundan belki biraz X-23 ile vakit geçirebilir. Jean ve Logan’ın artık başka tür bir ilişkisi vardır, onlar birbirlerinin yaralarını iyileştirecek ve iyi birer X-Men üyesi olmaya odaklanacaklardır. Aşk, bir X-Men için hiçbir zaman kolay olmamıştır. Onlar bunu daha ileriye taşımayı öğrenebilmeli.