Yeni “BLADE: BIÇAĞIN İKİ YÜZÜ” Serisinde Niye Yaş Sınırı Düşürülüyor? – “Eren TAN” Köşe Yazısı

MARVEL'ın 2021-2022 Dizi Planları ve BLADE'deki Tarih Gelişmesi

Eskiden Kullandığımız Bıçağı Hatırlamak…

“Eskiden Kullandığımız Bıçak”tan kastım, “Eskiden İzlediğiniz Blade”. Eski Blade serisini uzun süre boyunca izlemediğimi başta söyleyeyim.  Blade’in ilk filminden bir sahne hatırlıyordum. O da bir karakterin kül olup yandığı… O sahne ya da benzeri ile ilgili az çok kötü anılarım olmuştu. İşte o anılarımdan beri Blade serisini  izlemek istememiştim. Ancak Blade, MCU’ya dâhil olduğundan dolayı fikirlerimi değiştirmiş durumdayım. Yakın zaman önce seriyi izledim. Zaten maksat hikâyeleri iyice anlayarak karakterleri tanımak… Şimdiye dek zamanla ciddi temel bilgileri öğrendim. Marvel’a ait  vampir temalı çizgi roman serisini baz alındığı 1998 çıkışlı filmin “R-Rated” işaretine sahip olduğunu belirtmeden geçmeyeyim. Şimdi ise yaş sınırının düşme tehlikesiyle karşı karşıya nasıl geldiğini söz etmeden evvel kısaca Blade’in temel konusunun üstünden geçelim.

Blade’in Temel Konusu

Asıl adı Eric Brooks olan Blade, dünyaya vampir bir adamın ve normal bir kadının çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ancak o daha doğmadan babası onu terk eder, annesi ise ona tek başına bakamayacağını düşünür ve sokağa bırakır. Bunun bir nedeni de onun da giderek vampire dönüşmeye başlamasıdır. Blade sokaklarda büyür. Daha çocukken diğerlerinden farklı olduğunu fark eder. O tam bir vampir değildir, ama kana ihtiyaç duyar ve diğer vampirler kadar da güçlüdür. Bu yeteneklerini fark eden bir vampir avcısı olan Whistler, onu yanına alır ve eğitir, böylece Blade vampirlerin kâbusu olur. Bir yandan da tam bir vampire dönüşmeden annesini bulmak hayattaki tek amacıdır. Bu çizgi roman serisi Temmuz 1973 tarihinde ortaya çıkarılmıştı.

Blade üçlemesi
Blade üçlemesi

Eski Blade Filmleri Hakkında Kısa ve Öz Bilgi…

21 Ağustos 1998 (Ülkemizde ise 12 Şubat 1999) tarihinde vizyona giren ilk Blade filmi, Wesley Snipes’ın etkileyici başrol performansı ile izleyicilere karakteri sevdirmişti. İlk filminin konusu ise şu şekildedir: Yarı vampir, yarı ölümcül bir adam; kötü vampirleri öldürürken ölümcül ırkın koruyucusu olur.  İzle(ye)meyenler için bu film konusunda fazla bahsetmesem de olur.

Akabinde 22 Mart 2002 (Ülkemizde ise 23 Ağustos 2002) tarihinde vizyonlara giren ikinci devam filmi Blade II’de Snipes’a ise Thomas Kretschmann, Matt Schulze, Danny John-Jules ve Donnie Yen gibi çeşitli yıldızlar eşlik etmişti. İkinci filminin tek kelimelik konusu ise; Blade, vampirlerle beslenen Reapers’la savaşmak için vampir konseyi ile huzursuz bir ortaklık kuruyor.

En sonunda 8 Aralık 2004 (Ülkemizde ise 24 Aralık 2004) yılında vizyonlara girmesi ile son bulan üçüncü devam filmi Blade: Trinity’de yine Snipes, ancak ona bu sefer Jessica Biel ve Ryan Reynolds gibi yıldız isimler eşlik etmektedir. Son filminin kısa konusu ise şu şekilde: Şimdi FBI tarafından aranan bir adam olan Blade, henüz en zorlu düşmanı ile yüzleşmek için Nightstalkers’la güçlerini birleştirmeli: o düşman Dracula’dan başkası değildir!

Şimdi Yaş Sınırının Düşürülmesi Hakkında Çeşitli Sözler Edelim…

1998 çıkışlı Blade filmi hakkında söz edecek olursam, aslında pek süper kahraman filmi değilmiş gibi görünebilir. Fakat korkutucu öğeler taşıyan vampir şiddeti, belki de diğer süper kahraman filmlerinden ayırmaya kilit sebebi olduğunu düşünmekteyim. Hele ki üstün Wesley Snipes performansı, Blade’in aşırı sevilmesine sebep olduğunun kanıtıdır. İlk filmin çıkışından 21 yıl sonra Blade‘in Marvel Sinema Evreni’ne girmesi ve belki de R-Rated işaretini bırakması ile Blade fanatiklerinin ciddi derecede ikiye bölünmelerine sebep olacaktır!

Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist karakterlerinin yer aldığı The Defenders adlı çeşitli Marvel – Netflix dizilerinde başarılı bir şiddet profillerini göstermişti. Bütün dizilerin çoğu da TV-MA işaretine sahip olmuştu. Aklıma gelmişken Amerikan Yaş Sınırları Sistemini tablo halinde açıklayayım. Maksat, bilmeyenler ya da unutanlar için… Ancak bunun detaylı açıklamalarım ve Türkiye Akıllı İşaretler ile karşılaştırmalarım için bir sonraki yazımı beklemelisiniz…

Amerikan Film Gösterim İşaretleri Amerikan TV Dizileri İşaretleri
G TV-Y, TV-Y7 ya da TV-G
PG TV-PG
PG-13 TV-14
R TV-MA
NC-17

 

Bu tablodan kısa ve öz bahsetmek istemiştim. Detaylı açıklamamızı bir sonraki yazımda anlatacağım. Şimdilik bu bahsi kapatırsak iyi olur. Blade’in karşılaştığı en büyük sorular şu şekilde; Wesley Snipes’ınkine benzer kıyafeti giyip giymeyeceği, ilk çizgi roman sayısı The Tomb of Dracula No. 10’deki (İlk çıkışı Temmuz 1973 tarihli) gibi Drakula öykülerine dayanıp dayanmayacağı ve Blade’in MCU’da R-Rated işaretine erişip erişmeyeceği.

 

Deadpool R-Rated bir Fox Yapımı olarak karşımıza çıktı

R-Rated Disney Filmleri İzlemek Mümkün Olabilir mi?

Disney’in R-Rated işaretli filmler çektiği nadirliğe rağmen, Bob Iger geçen yıl The Hollywood Reporter’a Deadpool gibi R-işaretli film serileri için uygun bir yer olduğunu söyledi: “Seyircilerin ne olacağını bilmelerine izin verdiğimiz sürece, bu para cezasını idare edebileceğimizi düşünüyoruz.” Acaba yeni Blade’in öncü takipçisi olabilirler mi? Eski Blade, Deadpool gibi Marvel Evreninin kenarlarında sık sık ortaya çıkmıştı ve korku temelinde Blade’in kan ve vampirleri öldüren şiddetten felaket sağlamamasının hiç bir nedeni yoktu. Ancak, 18 yıl sonra ortaya çıkan 20th Century Fox’taki Deadpool yıldızı Ryan Reynolds tarafından belirlenen emsalde, Warner New Line’ın Blade filmlerinden daha yeni ve daha başarılı bir iş modeli olduğu için, daha zorlayıcı bir R-işareti tartışmalarına neden yapıyor. Şimdi bazılarının duyması zor olabilir, ancak uyarlanması için bir R-işareti gerektiren bir Marvel karakteri yoktur. R-işaretli süper kahraman filmleri, yaratıcıların kendilerini germek ve kalabalık bir pazarda yeni enerji yaratmak için harika bir yol olabilir her halükarda…

Bir korku filmi fanatiği olarak Blade’in MCU’da R-işaretli olması ile beraber ortaya çıktığını görmek isterdim. Hele ki katledilen vampirlerin patladığını görmemizin çok daha muhtemel olduğunu anlamak; alevler, toz ve kanlar, katliamlar gibi… Bazı filmlerin R-Rated beklentisine sahip olduğu ancak çizgi romanların böyle bir derecelendirme gerekliliğini nadiren desteklediği karakterler var. Tıpkı Venom gibi… Yeni Blade aktörü Ali’nin bir tutku projesi olduğu ve kesinlikle haberi olduğu düşünüldüğünde, R-işaretli bir film için zorlanması mümkün.

Çizgi romanlarda Blade
Çizgi romanlarda Blade

Biraz Yüzeysel Olarak Çizgi Roman Tarihi ve Diğer Serilere Olan Bağımlılığından Söz Edelim…

Blade’in MCU’nun geri kalanına nasıl uyacağını tahmin etmek söz konusu olduğunda, modern çizgi romanlar en iyi örnek olarak hizmet ediyor. Filmlerin öncesinde, Blade çoğunlukla kendi köşesine bulunmaktadır. Marvel sürekliliğinin bir parçası iken, The Tomb of Dracula bir süper kahraman çizgi romanları değil idi. Blade sonunda süper kahraman dünyasına, özellikle de Doctor Strange adına doğaüstü tehditlerle mücadele eden 18 sayılık Nightstalkers’ta (1992-94) dâhil olması ile bu durumu değiştirmiştir. Asıl Kasım 2008 tarihinde Blade, Captain Britain ile MI: 3, X-Men ve Mighty Avengers gibi çizgi romanlara Ronin kisvesi ile dâhil olmuştur. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, belki Çizgi Roman Konferansındaki sürprizinin farkında olan Marvel Comics, Blade’in çizgi romanlarının daha ayrılmaz bir parçası olmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyor. Kısa süre önce, Dracula’yı devirerek Vampir Savaşı hikâyesinde görevini üstlenen Avengers’a katıldı ve heybetli Shadow Albay da dâhil olmak üzere birkaç yeni vampir tehdidi ortaya çıktı. Marvel’in büyük 2019 etkinliği War of the Realms adlı çizgi romanlarda öne çıktı ve yakında vampir avcılarından Hellstrom, Monica Rambeau, Angela, The Winter Soldier ve Spider-Woman ile güçlerini birleştirerek Marvel’in devam eden Strikeforce’ına katılacak. Blade şu anda en iyi zamanlarını yaşıyor ve Marvel Comics içinde hiç bu kadar öne çıkmamıştı.

Blade rolünü oynayacak Mahershala Ali SDCC'da
Blade rolünü oynayacak Mahershala Ali SDCC’da

Blade’in Öteki MCU Sololarında Ufak Tefek Bahsedilmesini İster miydiniz?

7 Mayıs 2021 tarihinde vizyonlara girilmesi planlanan “Deliliğin Paralel Evrenindeki Doktor Strange”in korku vurgusu düşünüldüğünde, Blade‘in bu filmin post-credits sahnesinde görünebildiğini ve solo filmine götürebileceğini tamamen görmek mümkün. Ancak, Blade’in ilk ekran görüntüsünü yaptığı zaman geri döndüğü gibi yalnız kalmasını beklemiyorum. Ali, Marvel Studios’un kadrosuna eklediği en büyük isimlerden biri ve şu anda Robert Downey Jr. ve Chris Evans gibi uzun zamandır devam eden ana isimlerin çıkışını takiben yeniden inşa edilmekte. Marvel Comics’in merkezi kitabında yeni vampir tehditleri ortaya çıkması, Blade’i Yenilmez bir Avenger yapması ve ona yeni bir ekip kazandırmasıyla Marvel Studios, Blade’in MCU’da bir yer verilmesi gerektiğinde ortaya çıkacak çok sayıda yepyeni deneyimlere sahip olacak. R-işareti veya değil, Blade’in geleceği daha parlak olamazdı. Size çığlık çığlığa sormalıyım. Acaba Yeni Blade serisi hangi işaretleri almalı?

 

Son Olarak Şahsi Fikirlerime Geçecek Olursak…

Eğer hadlerini aşmak gerekirse; korku temalı Doctor Strange 2, belki de LGBTi söylentisine sahip Eternals, yeni çeşitli X-Men serileri, siyahi şiddetleri arttırılmış Kara Panter devamı… Daha neler hayal etmekteyim?… Bu bahsettiklerinin hepsini “R-Rated”a terfi edilmesini istiyorum! Olur da, Marvel’ın yeni Dördüncü Faz serilerinin hepsi “PG-13” geleneğini devam ettirmek zorunda kalırsa, üzülerek bahsetmeliyim ki yeni Blade: Bıçağın İki Yüzü serisinin yaş sınırı düşürülmek zorunda kalacak. Bunun sebebini anlamanız gerekirse: Disney’in çeşitli ailelerin kalbine dokunan eğlence markası olduğundan dolayı, yetişkinlerin değil!.. Ancak, Disney Grubunun FOX Medya Grubu’nu satın alması sonucu tamamen durumunu değiştirebilir! Çünkü “R-Rated” işaretine sahip Deadpool, Logan gibi filmler Fox Stüdyolarının eseri… Söz konusu bir başka Fox eserlerine gelirsek; Alien, Die Hard, Kingsman, Speed, Predator gibi yüksek sınırlı seri filmlerin de Disney’e sığındığını düşünmekteyim. İşte ben bu yüzden “R-Rated” işaretli yeni Marvel filmlerini hayal etmek istemiştim. Belki de hayalim yüksek ihtimaller ile suya düşebilir.

Ama Yeni Blade: Bıçağın İki Yüzü serisinin ilk filmini ise Temmuz 2023 tarihine doğru çıkmasını hayal ediyorum. Bu hayalde o tarihi seçmemin sebebi ise, ilk Blade çizgi romanlarının Temmuz 1973 tarihine dayanıyor olmaları. Eğer yeni Blade filmleri Temmuz 2023 tarihinde perde gösterimlerine girerse, en eski çizgi romanlarının yarım asrına erişmesinin yıl dönümü hediyesi olacaktır. Artık yeni Blade serilerinin mükemmel ya da berbat olması beni ilgilendirmeyecek. Yeter ki yeni Blade filmi illa ki Temmuz 2023 tarihinde çıksın.