MARVEL’dan HAWKEYE Dizisi Geliyor!

David Aja'nın kaleminden...

Variety’nin özel haberine göre Marvel, Disney+ platformunda sunmak üzere bir Hawkeye dizisi yapma aşamasında, bu haber gündeme bomba gibi düştü.

Dizide, zaten onu yıllardır Hawkeye (Clint Barton) olarak izlediğimiz Jeremy Renner yer alacak. Dizinin konusu Barton’ın Hawkeye kimliğini Kate Bishop‘a devretmesi olacak. Kate Bishop kim mi, hemen heyecanlanmayın anlatacağız.

Kate Bishop, Marvel çizgi romanlarına ilk olarak 2005 yılında Young Avengers #1 ile katılmış genç bir karakter. Kendisi, çizgi romanlarda gelişen olaylar sonucu Clint Barton öldükten/öldü sanıldıktan sonra onun ismini almış bir ‘okçu’.

Bu resmi olmayan haberle birlikte Marvel’ın Disney+ platformu için resmi olarak duyurduğu iki projenin de haberi geldi: Marvel’s Hero Project ve Marvel’s 616. Bilindiği üzere 616 Marvel’ın çizgi romanlarındaki ana evreni. Aynı platformda yayınlanacak Scarlet Witch, Loki, Winter Soldier gibi karakterlerin dizilerinin de gelmekte olduğunu hatırlatalım ve tabii ki buradaki önemli nokta; bu diziler, filmler ile direkt bağlantılı olacak, Marvel – Netflix dizileri gibi ya da Agents of Shield dizisi gibi göz ardı edilmeyecekler ve hali hazırda filmlerde karakterleri canlandıran oyuncular tarafından hayata geçirilecekler yine.

Hawkeye’a dönecek olursak…

Sizi yukarıya bıraktığım Avengers: Endgame’in ikinci fragmanındaki bu sahneyi hatırlamaya davet ediyorum. İşte burada gördüğümüz kız büyük ihtimalle Marvel Sinematik Evreni’nin Kate Bishop’ı olacak. Lakin bu noktada kafalar karışabilir çünkü buna Hawkeye’ın kızı olabilir demiştik fragman incelememizde, kızıysa neden soyadı Barton değil de Bishop. Bu duruma henüz net bir cevabımız yok. Ancak şunu biliyoruz: Geçtiğimiz günlerde 13 Reasons Why dizisinden tanınan Katherine Langford‘un Endgame kadrosuna katıldığı haberi gelmişti. Oyuncuyu Endgame’de kısa bir sahnede görüp daha sonra gelecek bu dizide izleme şansımız yüksek gözüküyor.

Peki bu dizi zaman çizelgesinde nerede olacak? Bu kritik bir soru çünkü Endgame sürprizbozanı olabilir. Eğer filmden sonraki bir zamanda geçecekse dizi, filmde Hawkeye ölmeyecek demektir. Eğer filmden önceyse biraz daha uzun bir açıklamamız var: Hawkeye, fragmanlardan anladığımız kadarıyla parmak şıklatmadan sonra ailesini kaybedip daha karanlık bir yola girip Ronin kimliğine bürünürken ki Japonya civarlarında olduğunu da gördük fragmanlarda belki burada genç Kate Bishop ile tanışıp ona yayını devredebilir, bunu izleyebiliriz dizide ya da çok daha detaylı ve uzak bir ihtimal olacak belki ama Civil War’da gelişen olaylar sebebiyle ev hapsinde olduğu zamanlarda yukarıdaki sahnede de gördüğümüz gibi kızına okçuluğu öğretecek, parmak şıklatma ile kızı hariç ailesinin geri kalanını kaybedip kızını bırakıp yine Ronin kimliğine bürünebilir, Endgame’de ölünce de kızı Hawkeye olarak ortaya çıkar, belki soyadını değiştirmiştir, bilemiyoruz.

Evet, hayran kurgusuna doğru gitti bu olay, aslında bu kadar uzatmak istememiştim, pek bir şey vemedikleri için ihtimaller dallanıp budaklanıyor. Sizce hangi senaryo daha muhtemel ya da bambaşka bir şey mi düşünüyorsunuz, lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Son olarak Kate Bishop’ın karakterini, kim olduğunu daha iyi tanımak istiyorsanız Matt Fraction‘ın yazdığı Hawkeye serisini mutlaka okumalısınız, kesinlikle tavsiye ediyorum, sadece Hawkeye özelinde değil, gerçek bir çizgi roman klasiği. Marmara Çizgi seriyi Türkçeye kazandırdı, rahatlıkla edinip keyif alabilirsiniz. Dizi de bu kaynaktan esinlense ne güzel olur aslında.

Evet, ilk Thor filminde onu gördüğümüzden beri karakteri gelişen, derinleşen ve onu daha iyi tanıdığımız Hawkeye hakkında siz ne düşünüyorsunuz? 2011 Thor’da onu bir SHIELD ajanı olarak görmüştük kısa da olsa, 2012 Avengers ile bir ‘İntikamcı’ oldu, 2015 Age of Ultron ile karakter derinlik kazandı ve ailesini gördük, 2019 Endgame ile onu karanlık bir ruh halinde göreceğiz. İlk Avengers filminde Loki’nin etkisiyle kötü tarafa geçtikten sonra da yaptıklarıyla yabana atılmayacak bir karakter olduğunu bize göstermişti. Hawkeye’ı seviyoruz ve onun hakkında yazmaya doyamıyoruz. Görüşmek üzere.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.