DC Evreni Hakkında Bilinmeyenler

Bu yazının hazırlanış amacı bir kısmınızın ”E ben bunların hepsini biliyordum zaten, heh heh heh.” diyerek egosunu tatmin etmesini, diğerlerinizin ise DC evreni hakkında birkaç ilginç bilgiyi öğrenmesini sağlamaktır. Vaktinde herkes gibi benim de kafamı kurcalamış pek çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bir yazı olması dileğiyle, keyifli okumalar…

1559754_10152313276399850_1752636164_n
#1 Jason Todd’un Ölümü

A Death in the Family çizgi romanını duymayanınız kalmamıştır. Jason Todd’un Joker tarafından ölümüne dövülmesi ve ölümüyle sonuçlanan şu efsane Batman çizgi romanı. Bu olay gerçekleşmese belki de şu an en sevdiğimiz Batman karkaterlerinden biri olan Red Hood’u tanımıyor olacaktık. İşin ilginç tarafı ise bunu hayranların belirlemiş olması. DC iki telefon numarası belirleyerek, hayranların bu telefon numaralarından birini 50 cent karşılığında arayarak Jason’ın kaderini belirlemelerini istiyor. Sonuç 5343‘e karşılık, 5271 oy ile Jason Todd’un ölümü oluyor. Buraya kadar yeterince ilginç değilmiş gibi bir de şöyle bir söylenti var: Hayranlardan bir tanesi bilgisayarını 8 saat boyunca her 90 saniyede bir ölüm oyu atacak şekilde programlamış. Farkı yaratının bu olduğu söyleniyor. Onu bunu bırakın da benzer bir şey Damian için yapılsa hoş olmaz mıydı ?

tumblr_m8kfm3mYj91qzirv0o1_500

#2 Green Arrow’un Sosu

Ağustos 1971’de yayınlanan Green Lantern #85‘de görülen bu sosun etkileri büyüktür. Öyle ki bu sosu yiyebilenler sadece Batman ve Oliver’ın kendisidir. (Because he is Batman 😉

Green_Arrow's_Chili_01

#3 Batman’in Silah Kullanmama Durumu

Batman ilk yıllarında polisiye hikayelerinden özenilerek yaratılmıştı. Haliyle ilk zamanlarda suçluların ölmesini önemsemeyen, acımasız, ateşli silah kullanan, merhametsiz bir Batman’le karşılaşırız. Bill Finger‘ın önerisi üzerine eklenen Robin karakteriyle birlikte hikayeler biraz daha yumuşamıştır. Son olarak editör Whitney Ellsworth ateşli silah kullanmama ve öldürmeme kararı almış, böylece günümüzdeki Batman’e bir adım daha yaklaşılmıştır.

2012-05-06_165644_Detective575

#4 Krypton’un Yok Oluşu

Yeşil fenerler Superman’in gezegeni olan Krypton’u kurtarmayı denemiş fakat başarısız olmuştur. 2813. sektörde bir gezegen olan Krypton kararsızlaşmaktaydı. Gezegenin çekirdeğine yapılan basınç onu patlatmak üzereydi. Tomar Re, Kriptonluları kurtarabilecek bir planla çıkageldi. Nadir bulunan bir bileşik olan Stellarium ile çekirdekteki tektonik basıncın bir kısmını emmeyi planlıyordu. Stellarium’u almış Kripton’a doğru ilerliyorken bir güneş patlaması gözlerini kamaştırır ve Stellariumu düşürür. Kısa sürede toparlansa da kör olduğunu fark eder. Yine de Kripton’a gitmeye devam eden Tomar Re’nin görüşü bir süre sonra düzelir. Karşılaştığı manzara gözlerinin önünde yok olan Krypton’dan başka bir şey değildir.

2780382-tomarrekrypton
#5 Esas Adalet Birliği

Günümüzdeki süper kahraman ekiplerinden belki de en sevileni olan Adalet Birliği ilk kez Gardener Fox tarafından Mart 1960’da kuruldu. Zaman içerisinde kadrosunda irili ufaklı pek çok değişiklik yaşansa da orijinal kadro şu isimlerden oluşuyordu. Superman, Batman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash, Aquaman, Martian Manhunter.

BB28Splash-thumb

#6 Koruyucuları Kim Yarattı ?

Hadi ateistler bunu da açıklayın. Ya da siz zahmet etmeyin ben açıklayayım: John Broome ve Gil Kane. Bu cevap sizi tatmin etmedi mi ? Koruyucular, Maltus gezegeninde evrimleşen evrendeki ilk zeki canlı formları. Yani belirtilen bir yaratıcıları yok. Bence çok zorlamadan Presence deyip işin içinden çıkalım.

3605761-7624098110-guard

#7 Güç Yüzükleri Ve Kaynakları

DC evreninde sadece yeşil fenerler yok. Renklerini gök kuşağından alan (merhaba LGBT) yüzüklerin kaynaklarıysa şöyle:
Kırmızı: Öfke
Turuncu: Açgözlülük
Sarı: Korku
Yeşil: İrade
Mavi: Umut
İndigo: Merhamet
Pembe: Sevgi
Siyah: Ölüm
Beyaz: Yaşam

lantern-corps-970x545

#8 Lobo’yu Öldüren Lobo

Yeni 52 ile yaşadığımız garipliklerden bir başkası sadece. Yeni 52’de karşımıza çıkan Lobo gerçek Lobo olduğu iddiasıyla selefinin kellesini aldı. Daha kültürlü, eğitimli ve acımasız olan galaksiler arası kelle avcısı maaelesef hayranlar tarafından pek hoş karşılanmadı. Ekim 2014’te kendi serisine kavuşan Lobo’nun Aralık 2015‘te son sayısını yayınlaması planlanıyor.

4030434-lobo_2w

#9 Nerede bu Themyscria?

Trinity’nin olmazsa olmazı Wonder Woman’ımızın memleketi, aynı zamanda Yunan kültüründe de önemli bir yeri olan Themyscria’yı harita üzerinde gösterebilir misiniz ? Çok uzaklarda aramanıza gerek yok. Zira kendisi ülkemiz sınırları içerisinde bulunuyor. Samsun‘da. Themiscyra olarak aratarak bu Amazon şehri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

wonder_woman_paradise_island-batman-vs-superman-crew-off-to-wonder-woman-s-home-themyscira-jpeg-119616


#10 Büyük Savaşlar Aşkla Başlar

Flash’ın yediği bir halt sonucu gerçekliği değiştirmesiyle ortaya çıkan bir alternatif evrende işler çığrından çıkmıştır. Atlantis ve Amazonlar savaş halindedir. Bunun nedeni ise Wonder Woman-Aquaman aşkından başka bir şey değildir. Barış görüşmeleri esnasında Wonder Woman ve Aquaman arasındaki yakınlıktan rahatsız olan Mera, Wonder Woman’a saldırır. Wonder Woman’ın rakibini katletmesiyle sonuçlanan dövüş, iki halk arasında sonu gelmez bir savaş başlatır. Detaylı bilgi için Flashpoint Paradox çizgi romanını okumanızı veya aynı ada sahip animasyon filmini izlemenizi öneririm.

url

Bonus: Joker’in Gerçek Adı

Bilmiyorsunuz. Ben de bilmiyorum. Batman biliyor. Ama söylemiyor. Yapacak bir şey yok. Cahil kalmaya devam.

1341915864539280302