ÇİZGİ ROMAN, Süper Kahramanlardan İbaret Değildir

Sizlere gerçek çizgi roman okurunun gözünden çizgi roman nedir ve aslında buz dağının görünenden fazlası olduğunu anlatacağım.

Öncelikle bunun için biraz geçmişe gidelim. Çizgi romanlar ilk çıktığında çizgi roman yazarları da kitap yazarları gibi ülkelerinin, şehirlerinin veya dünyanın bulunduğu durumdan etkilenerek eserler çıkarmışlardı. Captain America gibi daha taraflı çizgi romanlar dışında Batman, Superman gibi insanları savaş döneminde keyfini yerine getirebilecek çizgi romanlarda çıkmaya başlamış. Ama artık günümüzde durum böyle değil. DC- MARVEL dışında belki adını duymadığımız bir sürü şirket var. Bu şirketlerin asıl amacı ise insanlara ‘süper kahraman‘ konsepti dışında bir şeyler okuyabileceğini göstermek. Fakat ana akım her zaman için süper kahraman olacaktır, bundan kaçış yok. Hepsinden sıyrılırsanız size hangi hikayelere tanık olabileceğinizden bahsedelim biraz da.

Az önce dediğim gibi, ana akım süper kahraman olduğu için Türkiye sektörü de bundan çokça etkilendi. Ama bazı yayınevleri risk alarak kendilerini öne atıp, Türkiye’de de bir ‘bağımsız’ çizgi roman furyası başlatmayı başardı.  Peki, Türkçe olarak neler okuyabiliriz?

İsterseniz sizleri öncelikle ‘Çiftlik Hikayelerine’ götürebilirim. Jeff Lemire’ın en iyi eserlerinden biri olarak kabul edilen Essex Country serisi müthiş bir tarzda çizilmiş. Genç bir çocuğun, eski bir Hokey oyuncusuyla olan ilişkisini anlatıyor. Bu kadar sıradan bir hikayenin sizde nasıl etkiler bıraktığına inanamayacaksınız. Evet evet, yolcuğumuz devam ediyor. Sıradaki durak Y Son Erkek! Adından da anlaşıldığı gibi, bu hikayede dünyadaki erkek soyunun birden tükenmesiyle beraber kadınların tüm dünyayı ele geçirmesini anlatıyor. Tamam tamam biraz daha abartıp, sizi daha apokaliptik bir dünyaya  götüreceğim. Yürüyen Ölüler serisini aslında dizisinden biliyor olabilirsiniz fakat ben sizin için bir daha özetleyim. Dünya’ya bir zombi virüsü bulaşmasını ve bir grup insanın bundan sağ kurtulup yaşamlarını sürdürmeye çalışmalarını anlatıyor.

Uzun lafın kısası bunlar ufak örnekler ama ‘Çizgi roman’ çok geniş bir başlık. Türkçe olarak bile bir sürü hikayeye ulaşabilirsiniz. ‘Ben süper kahraman sevmem ‘ deyip kestirip atmayın, aşağıya ufak bir liste bırakacağım ondan yararlanabilirsiniz.

-Saga

-Partilerde Kızlarla Nasıl Konuşulur?

-Spawn

-Kara Bilim

-Güngezgini

-İki Kardeş

-Amerikan Vampiri

-Sualtı Kaynakçısı