MARVEL Yazarından Türkiye’ye Tepki

Şu aralar Marvel ile ilgili yine, her zamanki gibi pek çok gelişme yaşanıyor: Kevin Feige neredeyse tüm Marvel üretimlerinde başa geçti. Sinemaya ek olarak diziler, animasyonlar, çizgi romanlar da artık onun himayesinde. Spider-Man, Venom ile ortak bir evren paylaşacak. Deadpool’u MCU’da oynamaya devam edecek Ryan Reynolds ve bu filmler de yetişkinlere yönelik içerik barındıracak. She-Hulk dizisinde Liv Tyler başrolü çekebilir. Bunlar gibi pek çok haber var ama bugün konumuz bir Marvel çizgi roman yazarı hakkında.

Bildiğiniz gibi DC’nin Joker filmi geçtiğimiz günlerde vizyondaki yerini aldı ve biz de başta Joaquin Phoenix’in müthiş oyunculuk performansı olmak üzere filmi gayet sevdik ancak bazı aşırı hayranlar da insanı filmden soğutmuyor değil. Genel olarak da baya sevildi film. Pek tabii filmi beğenmeyenler de olabilir, bu gayet doğal ancak bu kişilerden biri bir Marvel yazarı olunca sanırız tepki de çekiyor.

Marvel’ın Fantastic Four, Tony Stark: Iron Man gibi serilerinin yazarı Dan Slott, Joker filmini izleyip sevmediğine dair bir tweet attı. Filmin başrolü Phoenix’i övse de Joker’in kötü bir Joker filmi olduğu, çizgi romanlardan çok daha iyi bir orijin hikayesi çekilebileceği gibi şeyler söyleyen Slott’a bolca tepki yağdı tabii. Bunun üzerine yazar çeşitli argümanlarla kendini savundu. Detaylara girmiyoruz çünkü filme dair bir sürprizbozan vermek istemiyoruz.

Slott’un bu açıklamaları da çeşitli sitelerce haber niteliği gördü ve sosyal medyada hesaplarında paylaşıldı. Buna da tepki gösteren Slott, Independent Turkish’in bir tweet’ini alıntılayarak şunları söyledi: ”Dört gözle beklediğim bir filmi bir arkadaşımla izledim. Filmin kötü olduğunu düşündüm. Eve gittim ve bunun hakkında 4 tweet attım. Bu Amerika ve İngiltere’de bir makale konusu oldu ve şimdi de Türkiye’de mi? Haberlerden şu an orada BAŞKA şeylerin gerçekleştiğini biliyorum. Hadi ama. Demek istediğim… Hadi ama… ”

Slott’un tweet’i

Bizce bunu şu iki açıdan değerlendirmek gerekir. Slott, Independent’in Türkiye merkezli bir oluşum olmadığını bilmiyor sanırız ve bu haberin İngilizce aslından birebir çevrildiğini yani bu Türkiye sayfasında Türkçe yayınlansa da aslında zaten haberi yapan biz değiliz yani Türkiye’yi öne atacak bir şey yok. Diğer bir noktaysa Türkiye’nin şu aralar öncelikli gündem maddesi olan bir durumun var olması başka konularda haber yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Slott muhtemelen açıklamalarının haber değeri taşımadığını düşündüğü için bu tarz bir yorumda bulunsa da bir yerlerde bir şeyler olurken diğer tarafta hayat devam ediyor ve bu akış devam etmeli.

Şimdilik bizden bu kadar, siz konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bize iletip yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.